Skip to main content

AccessTr.neT

if kosulu

if kosulu

Çözüldü #1
Iyi aksamlar
Tip adinda Acilan kutumda aa ve bb degerleri var
aa degerini sectigim zaman boy adindaki metin kutusuna 2,50 yazsin bb degerini sectigim zaman 2,90 yazsin aa ve bb secilmedigi zamanda boy kutusuna kendim yazmak istiyorum.
If then else kodlariyla denedim ama yapamadim.nasil bir kod yazmaliyim
(11/03/2015, 20:29)ugur1208 yazdı: Iyi aksamlar
Tip adinda Acilan kutumda aa ve bb degerleri var
aa degerini sectigim zaman boy adindaki metin kutusuna 2,50 yazsin bb degerini sectigim zaman 2,90 yazsin aa ve bb secilmedigi zamanda boy kutusuna kendim yazmak istiyorum.
If then else kodlariyla denedim ama yapamadim.nasil bir kod yazmaliyim

if acilankutu="aa" then

metinkutusu="2,50"
elseif acilankutu  = "bb" then
metinkutusu = "2,90"
elseif isnull(acilankutu) then
metinkutusu = ""
end if
Foruma bakamadim deneyip sonucu yazacagim
Isnull olan kismi yazmamistim ben
sayın ugur1208,

bahsettiğiniz talebinize yönelik olarak,yazmış olduğunuz açıklamanızda geçen bir hususa yönelik olarak hem danışmak hem de dikkat çekmek isterim.

talebinizde yaptığınız açıklamayı özetlemek gerekirse;
1) Tip adlı açılan kutunuzda aa ve bb adlı iki adet değeriniz var.

2) boy adlı metin kutusuna;eğer aa seçilirse 2.90,bb seçilirse 2.50 yazmasını ve seçim olmazsa da,kendiniz değer yazmak istiyorsunuz.

danışmak ve dikkat çekilmek istenen husus da burada oluşmakta;
eğer açılan kutunuzda sadece belirttiğiniz gibi iki değer olacaksa ya da biraz daha geniş düşünüp başka değerler de olacaksa,o zaman;bu açılan kutudan bir değer seçilmezse,bu seçimsiz ya da değersiz kalacak olan açılan kutunun sonucu tabloya yansıtıldığında boş kalacak.ve bu da,ilerideki aşamalarda uygulamanızda size ya sorunlar olarak geri dönecek ya da bu boş değerlere bazı çözümler ürettirmek zorunda bıraktıracak.

bu durumlara mazur kalmamak ve sonradan sorunlara çözümler aramak durumunda olmamak adına,öneri mahiyetinde yapmanız gerekebilecek çözüm önerileri olarak,aşağıda paylaşımlarda bulunulmaktadır.

1) açılan kutuda eğer sadece iki değer ile sınırlı tutulan bir denetim olacaksa,bir üçüncü değer olarak da uygun bir ifade verilerek (örneğin,DİĞER denebilir ya da benzeri...),bu açılan kutu değerinin de boş kalması engellenerek,DİĞER ifadesi karşılığı manuel olarak sizin yazmayı tercih edeceğiniz boy değerine karşılık getirilebilir.

2) açılan kutuya Listede Yokken Olay Yordamı kodları dahil edilerek,harici bir değer girilmek gerekiyorsa,bu yeni değerin açılan kutuya dahil edilerek eklenmesi sağlanabilir.ve böylece,yine bu açılan kutunun boş kalması engellenebilir.

(NOT:Listede Yokken kullanımına dair site içerisindeki aramalarda çeşitli bilgi ve örnekleri barındıran konuları edinip inceleyebilirsiniz.)

3) sayın ozan bey'in paylaştıkları örnek kullanım kalıbından yola çıkılarak bahsetmek gerekirse,bir diğer çözüm olarak;
son kısımdaki eğer açılan kutu boşsa satırları içerisine metin kutusuna değer aktarma öncesine veya sonrasına,
bu açılan kutu için de bir değer aktarımı,kod ile de yapılabilir.

ÖRNEK;
Me.acilan_kutu="DİĞER" v.s.gibi.

bu konuda bir diğer alternatif olması adına örnek kullanım olarak,şu da uygulanabilir;

Kod:
Private Sub Acilan_kutu1_Change()
Select Case Me.Acilan_kutu1
      Case "aa"
           Me.boy = "2,50"
      Case "bb"
           Me.boy = "2,90"
End Select
End Sub

Private Sub boy_Exit(Cancel As Integer)
       Me.Acilan_kutu1 = "DİĞER"
End Sub

son olarak,sayın ugur1208,
bu bilgilendirmelerden de anlaşılacağı üzere,üzerinde durulmak istenen husus;
açılan kutunun da boş geçilmeksizin veya boş kalmasına izin vermeksizin bir değer almasının sağlanması adınadır.

elbette ki,bu sizin için belki önem ihtiva etmeyecekse,bu anlatımları lütfen dikkate almayınız ve sadece bilgilendirme olarak düşününüz.sonuçta,takdir ve değerlendirme sizindir.bilginize...iyi çalışmalar,saygılar.
Herkes, kendisinin AR-GE'cisidir...

Konulara eklenen Uygulama içeriğine yönelik Tavsiyeler
Alt Form Denetim Değerlerine ulaşma ve Alt Form Güncelleme
Kapatırken Düzenle (Compact On Close) Seçeneğinin İşaretlenmesi Hakkında
ozanakkata ve atoz112 teşekkür ederim.
açılan kutuya başka değer atamayacağım.
bu açıklama da yazmış olduğunuz kodlar ile yapmak istediğimi yaptım sayenizde.
çok teşekkür ederim.

atoz112 yukarıdaki kodlarda

Me.Acilan_kutu1 = "DİĞER" ===> buraya "cc" nasıl ekleyebilirim
End Sub

burada açılan kutuda yer alan "aa" "bb" bir de "cc" ve "diğer" seçenekleri olsa ve
"cc" ile "diğer" seçildiği zamanda kendim yazabileyim değerleri.

Me.Acilan_kutu1 = "DİĞER"
End Sub

Me.Acilan_kutu1 = "cc"
End Sub

ayrı ayrı yazmak yerine iki koşulda nasıl yapabilirim
Me.tip = "CC" And "DİĞER"
End Sub

kodu böyle değiştirdim

"aa" ve "bb" yi seçtiğimde boy değişiyor burası süper.

"CC" ve "diğer" seçtiğim zaman en son formda boy 2,50 yazıyorsa "cc" seçtiğim zaman yine boy 2,50 yazıyor. "cc" seçtiğim zaman boş veya 0 olsa ve formda boy un boş olduğunu görüp doldursam.

as integer kodunun açıklaması nedir onu bilmiyorum açıklarmısınız.
Son Düzenleme: 14/03/2015, 20:06, Düzenleyen: ugur1208.

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task