Skip to main content

AccessTr.neT

Otomatik Resim Klasörü Oluşturma

Otomatik Resim Klasörü Oluşturma

Çözüldü #1
Arkadaşlar merhaba;

Resim ile ilgili sayın mehmetdemiral beyin aşağıdaki iki örneği faydalı oldu. Şimdi farklı bir şey yapmaya çalıştım ama muvaffak olamadım.

Programla aynı klasörün altında RESİMLER isimli klasör oluşturup bu klasörün içine 3 farklı klasör daha açmak istiyorum. Bu üç klasörün ismi sırasıyla TUR, NOKTA_ADI ve KOLU alanlarında yazanlar olacak.

En dışta RESİMLER içinde TUR içinde NOKTA_ADI ve en içte KOLU klasörü olacak. Ayrıca bu klasörlerden birisi yoksa ilgili yere kendisi oluşturacak.

https://accesstr.net/konu-ozel-bir-resim...ight=resim

https://accesstr.net/konu-6-resimli-foto...ight=emlak
.rar örnek.rar (Dosya Boyutu: 2,06 MB | İndirme Sayısı: 14)
Hayat bu
ölsende yaşamaya mecbursun!
UNUTMA!!!

(hafta sonu mesai olmadığından mesajlardaki çözümleri ancak hafta içi uygulayabiliyorum)
Son Düzenleme: 18/12/2015, 16:21, Düzenleyen: kadirdursun. (Sebep: Örnek ekleme)
sayın kadirdursun,

bahsettiğiniz talebinize yönelik olarak,öncelikle;

Alıntı:...Programla aynı klasörün altında RESİMLER isimli klasör oluşturup bu klasörün içine 3 farklı klasör daha açmak istiyorum. Bu üç klasörün ismi sırasıyla TUR, NOKTA_ADI ve KOLU alanlarında yazanlar olacak...

Alıntı:...En dışta RESİMLER içinde TUR içinde NOKTA_ADI ve en içte KOLU klasörü olacak...

her iki talep de birbirinden farklı.üsttekinde ilgili RESİMLER klasörü içerisinde her biri ayrı olacak şekilde üç klasör açmak isterken,diğerinde ise;iç içe geçmiş halde olmasını istiyorsunuz.hangi talebiniz geçerlidir? belirtmeniz yerinde olacaktır.

bununla birlikte,olası muhtemel varsa örnek çalışmanız en azından nasıl bir kodlamada bulunduğunu görmek adına,konunuza eklemeniz yerinde olacaktır.

ayrıca,
site arama sayfasında;"klasör oluşturma" üzerine çeşitli konular mevcut.inceleme imkanınız oldu mu?
"mkdir" yazdığınız takdirde çeşitli konular var.örneğin,bunlardan sadece biri;

Klasör Açma

son olarak,klasör oluşturma işlemlerinde;MKDIR komutu ile her bir klasörü sırası ile iç içe olacak şekilde oluşturmalısınız.ayrıca,klasör kontrolü de yaptırmak sureti ile eğer mevcut klasör varsa tekrar açma işlemlerine dair kontrol oluşturmanız da yerinde olacaktır.

ÖRNEK:
Kod:
If Len(Dir("klasor yolu_ve_adi", vbDirectory)) = 0 Then
   MkDir "klasor yolu_ve_adi"
End If

benzeri bir kod kullanımı olabilir.eğer uygulamanın olduğu klasör içerisinde klasör açacaksanız;
Kod:
MkDir CurrentProject.Path & "\" & "klasor yolu_ve_adi"
benzeri bir kod kullanımı olabilir.bilginize...iyi çalışmalar,saygılar.
Herkes, kendisinin AR-GE'cisidir...

Konulara eklenen Uygulama içeriğine yönelik Tavsiyeler
Alt Form Denetim Değerlerine ulaşma ve Alt Form Güncelleme
Kapatırken Düzenle (Compact On Close) Seçeneğinin İşaretlenmesi Hakkında
Sayın atoz112,

İlgilendiğiniz için teşekkür ederim.
Klasör oluşturma diye aratmak aklıma gelmemişti Img-grin dediğiniz gibi yaptım, bulduğum kodları kullanarak aşağıdaki kodu revize ettim. Harika oldu.

'--------------- get file name

Sub getFileName()

Dim klasoryeri, klasoryeri2, klasoryeri3 As String
 Dim kayit As Integer
Dim Kaynak, Hedef

klasoryeri = CurrentProject.path & "\resim\" & "\" & Me.TUR
If Len(Dir(klasoryeri, vbDirectory)) = 0 Then
MkDir (klasoryeri)
'MsgBox ("KLASÖR oluşturuldu"), vbInformation, "KLASÖR OLUŞTURMA BİLGİSİ"
End If

klasoryeri2 = CurrentProject.path & "\resim\" & "\" & Me.TUR & "\" & Me.NOKTA
If Len(Dir(klasoryeri2, vbDirectory)) = 0 Then
MkDir (klasoryeri2)
End If

klasoryeri3 = CurrentProject.path & "\resim\" & "\" & Me.TUR & "\" & Me.NOKTA & "\" & Me.KOL
If Len(Dir(klasoryeri3, vbDirectory)) = 0 Then
MkDir (klasoryeri3)
End If

'--------------------

kayit = Me.GIP_NOKTA_ID
Kaynak = GetOpenFile_CLT("C:\", "Resim Seçiniz...")
Hedef = CurrentProject.path & "\resim\" & "\" & Me.TUR & "\" & Me.NOKTA & "\" & Me.KOL & Me.YER & "\" & Me.NOKTA & "-" & Replace(Me.KOL, "Ø", "o ") & "-" & Me.TUR & "-" & Me.TARIHI & "_1" & ".jpg"
'Replace("Me.KOLU","Ø", " o ")
Me.ImagePath = Hedef
If Kaynak = "" Then
Exit Sub
Else
FileCopy Kaynak, Hedef
Me.ImageFrame.Visible = False
Me.Refresh
'DoCmd.GoToRecord acForm, "Kişiler", acGoTo, kayit
Me.ImageFrame.Visible = True

End If
End Sub

Hayat bu
ölsende yaşamaya mecbursun!
UNUTMA!!!

(hafta sonu mesai olmadığından mesajlardaki çözümleri ancak hafta içi uygulayabiliyorum)

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task