Skip to main content

AccessTr.neT

Değişiklikleri kayıt etme ve yazdırma sorunu

Değişiklikleri kayıt etme ve yazdırma sorunu

Çözüldü #1
Merhaba arkadaşlar Eki fatura programımda;

1- Fatura giriş sayfasında faturayı tanzim edip yazdır komutu ile rapor sayfasını açıyorum maus sağ tıklayıp yazıcıyı seçip yazdır komutunu veriyorum.  Yazırma Kpoya sayısı 1 olamasına rağmen durmadan yazmaya devam ediyor. Yani ayni faturayı birden fazla nusha olarak yazdırıyor.

2- Raporlar/FaturaDetayAlt formunu tasarım olarak açıyorum buradan herhangi bir değişiklik yapıp kaydet dediğim zaman (Bu form veye rapor, geçerli veritabanı biçimi ile uyumlu olmayan değişiklikler içeriyor. Form veya rapor kaydedilemdi.)  Hata mesajını alıyorum. Ayni şekilde Formlar/FaturaDetayAlt formunda da değişiklik yapıp kayıt etmek istediğim zaman ayni hata mesajını alıyorum.

Bu konularda yardımınıza ihtiyacım var yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
.rar Fatura 3.1 -ATOZ-ATOZ1.rar (Dosya Boyutu: 84,89 KB | İndirme Sayısı: 6)
Son Düzenleme: 24/01/2016, 17:40, Düzenleyen: kenan827.
Sayın kenan827,

1)

Alıntı:...Yazırma Kpoya sayısı 1 olamasına rağmen durmadan yazmaya devam ediyor...

ifadenize yönelik olarak;
denemeler nezdinde bahsettiğiniz sorun ile karşılaşılmamıştır.sorunsuz olarak tek baskı alma işlemi gerçekleşmektedir.

Bu duruma neden olabilme ihtimalleri (tahmini olarak);

1) Yazcınızda baskıya hazırda bekleyen rapor çıktı gönderimleri mevcut kalmış olabilir.

2) Kısa yol tuşlarına farkında olmaksızın basmak sureti ile harici baskılar alma girişimleri olabilir.

Alıntı:...durmadan yazmaya devam ediyor...

ifadenizi tetikleyecek veya buna zemin oluşturacak herhangi bir kodlama veya işaretleme söz konusu olmamaktadır.

2)

Alıntı:...Raporlar/FaturaDetayAlt formunu tasarım olarak açıyorum buradan herhangi bir değişiklik yapıp kaydet dediğim zaman (Bu form veye rapor, geçerli veritabanı biçimi ile uyumlu olmayan değişiklikler içeriyor. Form veya rapor kaydedilemdi.)  Hata mesajını alıyorum...

ifadenize yönelik olarak;
FaturaDetayAlt adlı rapor tasarım olarak açılıp,bazı denetimlerin DENETİM KAYNAĞI satırında alan adlarında değişiklikler yapıp kaydetme işlemleri denemelerinde herhangi bir soruna maruz kalınmaksızın bu işlemler yerine getirilmiştir.elbette ki,

Alıntı:...herhangi bir değişiklik yapıp...

ifadeniz ile nasıl bir değişimden bahsettiğiniz anlaşılmamakla birlikte daha net bir anlatım vermeniz halinde bilgilendirmeler de bu doğrultuda yapılabilir.Bu açıklama,

Alıntı:...Ayni şekilde Formlar/FaturaDetayAlt formunda da değişiklik yapıp kayıt etmek istediğim zaman ayni hata mesajını alıyorum...

ifadeniz için de geçerlidir.bu form üzerinde de sorunsuz işlemler yerine getirilmektedir.

Tekrarlamakta fayda var:
bütün bu bahsedilenler,sadece,
TASARIM SAYFASINDA SORUN OLMADIĞINI belirtmek içindir.

fakat,eğer ki FaturaDetayAlt adlı alt formu FORM olarak çalıştırdığınızda üzerinde herhangi bir ekleme veya değiştirme yapma girişiminden bahsedersek,o zaman bu kayıt ekleme ve düzeltme işlemlerinin yapılamamasının tek nedeni var (formu tasarım olarak açıp,ÖZELLİKLER-VERİ sekmesine geçtiğiniz de görülecektir ki);EKLEME,SİLME ve DÜZENLEME izinleri HAYIR olarak işaretlenmiş.dolayısı ile de,bu işlemleri yerine getiremezsiniz.eğer bu işlemleri form üzerinde uygulamak istiyorsanız,bu satırları EVET olarak işaretlemelisiniz.Bilginize…iyi çalışmalar,saygılar.
Herkes, kendisinin AR-GE'cisidir...

Konulara eklenen Uygulama içeriğine yönelik Tavsiyeler
Alt Form Denetim Değerlerine ulaşma ve Alt Form Güncelleme
Kapatırken Düzenle (Compact On Close) Seçeneğinin İşaretlenmesi Hakkında
Hocam
1-Kaydetme sorunu Formlar/FaturaDetayAlt formunda birimi ile fiyatı arasında bir tane boş metin kutusu olduğu için hata veriyormuş. Boş metin kutusunu sildim. düzeldi

2-Fatura sayfası anlattığınız gibi yazıcıya geç gönderdiği gibi birden fazla yazdır komutunu vermişim.

3-Faturada sürekli form kağıdını kullandığım için Raporlar/FaturaDokum/sayfa yapısı/sutunlar genişlik 20 yükseklik 28 olarak ayarladım. Görev çubuğundaki boyutu letter olarak ayarladım.
Faturayı yazdırdıktan sonra bir safa da boş olarak dışarıya doğru sararak çıkarıyor.
Benim istediğim Fatura sayfası yükseklik 20cm olarak yazdırdıktan sonra yazıcı dursun dışarıya doğru fazladan kağıt çıkarmasın. Saygılar.
Sayın kenan827,

Raporu ister tasarım olarak açınız ister direkt çalıştırınız,açtıktan sonra,
SAYFA YAPISI’nı seçiniz.

1)  YAZDIRMA SEÇENEKLERİ sekmesinde KENAR BOŞLUKLARI başlığı altındaki sol ve sağ satırlarını 4 cm olarak ayarlayınız.(kağıt taşmasını engellemek için.)

2) SAYFA sekmesinde KAĞIT başlığı altındaki LETTER (Mektup) ifadesi yerine A4 ifadesini seçiniz.

3) SÜTUNLAR sekmesinde SÜTUN BOYUTU başlığı altındaki AYRINTI İLE AYNI checkbox’ı işaretleyiniz.

4) FaturaDetayAlt adlı raporu tasarım olarak açtıktan sonra,SAYFA ALT BİLGİSİ kısmını RAPOR ALT BİLGİSİ kısmı ile birleştiriniz.(kısacası,sayfa alt bilgisi kısmındaki boşluğu iptal ediniz).

Bu ayarlar ile,rapor tek sayfa olacaktır.en azından denemelerde bu şekilde.

Bilginize…iyi çalışmalar,saygılar.

Çok teşekkürler hocam ellerinize sağlık. Hocam Form arka sayfasındaki acces sayfasını nasıl kapatabiliriz. ilk açılışta Access sayfası görünmesin
sayın kenan827,

kod sayfasına geçiniz ve buradan FaturaGiris adlı formun YÜKLENDİĞİNDE olay yordamını bulunuz.

kod içeriğindeki ETKİSİZ bırakılan

Kod:
fSetAccessWindow (SW_HIDE)
ifadesinin başındaki tek tırnak (') işaretini siliniz.sadece,bu işareti siliniz.

bu arada,örnek eklemelerinize yönelik olarak bir tavsiyede bulunmak isterim naçizane,izninizle.

lütfen,her bir yeni konunuzda örnek eklerken,isimlerini sorun ne ise ona göre tanımlayınız veya sadece numara veriniz.son kısımlardaki ATOZ ifadelerini eklemeden dahile diniz ki karışıklık veya isim tanımlama ifadesini uzun tutmamak adına.

ayrıca,konu başlığına dair sorununuz çözüldüyse,lütfen bunu konunuzda beyan ederek konunuzun kapattırmayı talep ediniz.

bilginize...iyi çalışmalar,saygılar.

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task