Skip to main content

AccessTr.neT

Access ile Dinamik Türkiye Haritasında Unvan/Yoğunluk Dağılımı

Access ile Dinamik Türkiye Haritasında Unvan/Yoğunluk Dağılımı

Merhaba Değerli Forum Üyeleri ve Ustalarımız;

Ekteki Excelin bir benzerini Accessde yapmak istiyorum. 

Şöyle ki ; sağdaki comboboxta unvanlar seçilecek ve ilkodu-unvan-mevcutkadro-dolukadro şeklindeki bir tablodan veriler okunarak comboboxtan unvan seçildiğinde o unvan için her ilin rengi değişecek. İlin rengi; eğer mevcutkadro=dolukadro ise yeşil, mevcutkadro<dolukadro ise kırmızı (ihtiyaç var anlamında), mevcutkadro>dolukadro ise mavi olacak şeklinde boyanacak. Mesela comboboxtan Memur seçildiğinde 06-Memur-20-30 şeklindeki bir kayıt için 06 plakalı Ankaranın rengi kırmızı olacak (mevcut=20, dolu=30 olduğundan). 

Bu şekilde bir çalışma yapmak istiyorum. Yardımcı olabilirseniz çok minnettar olurum.

Herkese teşekkürler, iyi çalışmalar... 

(Ekteki dosyanın VB şifresi bilinmiyordu ama çok saygıdeğer bir abimiz tarafından şifre kaldırıldı. Kodları incelenebilir).
.rar HARİTA ÇALIŞMASI.rar (Dosya Boyutu: 220,62 KB | İndirme Sayısı: 16)
Son Düzenleme: 04/03/2016, 01:03, Düzenleyen: bonasera.
Sayın bonesare öncelikle kolay gelsin
Örneğiniz biraz karışık ve yapabilmek için o işi de bilmek gerekiyor,bunu accese taşımak için öncelikle sizinde hangi alanlar olacağını bir tablo oluşturarak başlamalısınız,örneğin bur da müşteriler tablosu ayrı,İl tablosu ayrı,İşlemler tablosu ayrı yapılmalı,daha sonra harita da veya formda O ilin olup olmadığı kontrol edilerek rengi değiştirilebilir yada mesaj olarak uyarılabilir yapılabilir,bunlar için sizinde tabloları oluşturma yapmaya çalışarak bir iskelet oluşturmanız gerekecek,uzun bir iş olacak,takıldığınız da yine sorabilirsiniz. Kolay gelsin
(03/03/2016, 11:55)C*e*l*o*y*c*e yazdı: Sayın bonesare öncelikle kolay gelsin
Örneğiniz biraz karışık ve yapabilmek için o işi de bilmek gerekiyor,bunu accese taşımak için öncelikle sizinde hangi alanlar olacağını bir tablo oluşturarak başlamalısınız,örneğin bur da müşteriler tablosu ayrı,İl tablosu ayrı,İşlemler tablosu ayrı yapılmalı,daha sonra harita da veya formda O ilin olup olmadığı kontrol edilerek rengi değiştirilebilir yada mesaj olarak uyarılabilir yapılabilir,bunlar için sizinde tabloları oluşturma yapmaya çalışarak bir iskelet oluşturmanız gerekecek,uzun bir iş olacak,takıldığınız da yine sorabilirsiniz. Kolay gelsin

Sayın Celoyce, cevabınız için teşekkürler.
excelde tüm iller resim olarak eklenmiş, ve kod ile Dolgu Rengi değiştirilebiliyor. Bu işlem accesste malesef mümkün değil, illeri resim olarak eklemek gerekli ve rengini nasıl değiştiririz bilmiyorum.

Olası renkleri arka arkaya gömüp, açılan kutudan seçilen veriye göre göster/gizle yapılabilir.

Ama "yapmaya uğraşırmısın" desen, malesef uğraşamam. Bu işlem kod yardımından fazla.
(03/03/2016, 20:00)ozanakkaya yazdı: excelde tüm iller resim olarak eklenmiş, ve kod ile Dolgu Rengi değiştirilebiliyor. Bu işlem accesste malesef mümkün değil, illeri resim olarak eklemek gerekli ve rengini nasıl değiştiririz bilmiyorum.

Olası renkleri arka arkaya gömüp, açılan kutudan seçilen veriye göre göster/gizle yapılabilir.

Ama "yapmaya uğraşırmısın" desen, malesef uğraşamam. Bu işlem kod yardımından fazla.

Sayın Akkaya cevabınız için teşekkürler. Yine de sitemizde bunu yapabilecek ustalarımız vardır diye düşünüyorum. Img-cray
Resimleri yan yana getirseniz bile harita oluşturamazsınız. Access te resmin saydamlık olayı yok. Exceldeki gibi olmaz. Umarım yapan çıkar.

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da