Skip to main content

AccessTr.neT

Formdan Tabloya Veri Aktarırken ID Kaydedilmesin Verdiğim İsim Kaydedilsin?

Formdan Tabloya Veri Aktarırken ID Kaydedilmesin Verdiğim İsim Kaydedilsin?

Arkadaşlar başlık için ne yazacağımı bilemedim kusura bakmayın öncelikle. Tam olarak derdim hastane randevu sistemi oluşturdum randevu tablosunu forma dönüştürdüm. Öncelikle bolum isimlerini seçtiğimde ona göre doktor isimleri gelecek sorguyu yazdım,burası tamamlandı fakat formdan kayıt yaparken tabloya eklenen  bolum no ve doktor no  oluyor ben ise bolum ismi ile doktor ismi kayıt edilsin istiyorum yardımcı olursanız sevinirim.
Merhaba Hikmet89,

Site Kuralları gereği lütfen örneğinizi ekleyiniz.
Ahmet Yenginoğlu
Sayın Hikmet89,

Alıntı:formdan kayıt yaparken tabloya eklenen  bolum no ve doktor no  oluyor ben ise bolum ismi ile doktor ismi kayıt edilsin istiyorum

sayın yenginoglu bey’in yazdığına ilave olarak,bahsettiğiniz talebinize yönelik olarak aşağıdaki açıklamaların yapılması uygun görülmüştür.

Bölüm no ve doktor no değerleri yazdığına göre açılan kutu (combobox) kullanımı neticesinde seçim sonucu olarak sayı değeri dönüşü söz konusu olsa gerek.

Tabloya kayıt işlemi esnasında bu alanların id değeri yerine bu değerlere karşılık gelen isimlerin yer almasını istiyorsunuz.
Aslında,burada şu naçizane tavsiyede bulunmak doğru olacaktır.tabloya kayıt yaparken,bu id değerleri ile kaydedip;akabinde eğer rapor veya formda bu isimleri göstermeyi tercih ederseniz bu,uygulamanız için daha verimli ve uygun olacaktır.

Çünkü;tabloya bu halde kayıt yaparsanız,ilgili bölüm ve doktor alanlarında BYTE üzerinden (karakter sayısı) daha fazla kazanım elde edeceksiniz.

ÖRNEK
Tabloda doktor alanı için;id değeri olarak isme karşılık gelen id değeri olarak 1 ya da 100 yazmak ve karakter sayısı olarak az kullanım sağlarken,doktor ismi olarak Dr.Abdülcemil Alptekinoğlu benzeri misalen yazmak sureti ile hayli karakter kullanımı söz konusu olacak.bunu binlerce kayıt için uyguladığınızı düşünecek olursanız,tablonun şişmesi ve uygulamanın miktarının da artması demektir.

Bu nedenle,yine sayı değeri olarak tabloda gösterip,eğer rapor veya sorgu sonucu olarak formda sonuç göstermek istiyorsanız;DLOOKUP Fonksiyonu kullanımı ile her bir bölüm ve doktor ismine karşılık gelecek kendi tablolarından bu id değerinin yanında yazılı olacak isimleri göstermek daha yerinde ve verimli olacaktır,uygulamanızın performansı adına.

Son olarak,aşağıda bağlantısı yazılı konunun 4.mesajında yazılı açıklamayı inceleyiniz.benzer bir açıklama söz konusu olduğu gerekçesi ile.

Sorguda İlno Yerine İl Adı Yazdırma

Bilginize…iyi çalışmalar,saygılar.
Herkes, kendisinin AR-GE'cisidir...

Konulara eklenen Uygulama içeriğine yönelik Tavsiyeler
Alt Form Denetim Değerlerine ulaşma ve Alt Form Güncelleme
Kapatırken Düzenle (Compact On Close) Seçeneğinin İşaretlenmesi Hakkında
sayın Hikmet89,

konu takibiniz açısından,hatırlatma anlamında;
konunuz ile ilgili son gelişme ne durumdadır.

şüphesiz,işlemleriniz tamamlanmış ve sorununuzu çözmüş de olabilirsiniz.site içi aramalarınız neticesinde sitede yer alan konuları ve örnekleri incelemelerinizin sonucu ile bazı gelişimler elde etmiş de olabilirsiniz...bilgilendirmek ister misiniz lütfen.teşekkürler.bilginize.

iyi çalışmalar,
saygılar.

Konu;

gerek paylaşılan bilgiler neticesinde çözüme kavuşturuldu düşüncesi ile ve gerekse de
konu sahibinin zaman zarfında ayrıntılı geri dönüş bildirimleri olmaması nedeni ile,
(gerektiğinde konu sahibinin geri bildirim hakkı saklı kalmak üzere)

Cevaplanmış Sorular kategorisi içerisine taşınmıştır.

bilginize.

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task