Skip to main content

AccessTr.neT

Sorguda Veri Sayma İşlemi

Sorguda Veri Sayma İşlemi

Çözüldü #1
Arkadaşlar merhaba, bir tablo alanındaki belirli bir kelimenin sorguda sayısını almak istiyorum. Örneğin tablo alanında "Tahliye" yazanların sayısını almak istiyorum. Sorguda ölçüt kısmında say işlevini nasıl kullanabilirim. Bir çok konuyu araştırdım ve denedim fakat bir yerde hata yapıyorum, olmadı. Yardımınızı rica ediyorum, iyi çalışmalar.

[Resim: do.php?imgf=15036397177521.png]
Merhaba, örnek uygulamanızı ekleyiniz.
(25/08/2017, 09:17)ozanakkaya yazdı: Merhaba, örnek uygulamanızı ekleyiniz.

Sayın ozanakkaya, ilginiz için teşekkür ederim. Bir örnek ekleyerek nasıl bir yardım istediğimi anlatmaya çalışacağım. Bir tablodaki (tbl_olay) verileri (tahliye, iptal, gecikme ve ek sefer) bir başka tabloya (tbl_konsolide) saydırarak kaydetmek istiyorum. Buradan da rapor haline getireceğim. Yapamadığım şey şu : sorgudaki ölçüt kısmında say işlevini kullanarak seçilen tarihte meydana gelen "Tahliye" sayısını alamıyorum.
.rar database.rar (Dosya Boyutu: 25,01 KB | İndirme Sayısı: 25)
Sorguyu inceleyip olumlu/olumsuz bildirimde bulununuz.
.rar database_sld.rar (Dosya Boyutu: 17,64 KB | İndirme Sayısı: 72)
(25/08/2017, 12:07)ozanakkaya yazdı: Sorguyu inceleyip olumlu/olumsuz bildirimde bulununuz.

Sayın ozanakkaya tam istediğim gibi teşekkürler, iyi çalışmalar.
Sayın ozanakkaya, örnekteki sorgu için önerdiğiniz kodlar çok iyi çalıştı fakat bir sorun var yardımcı olursanız sevinirim.

tbl_olay  tablosundaki veriler aşağıdaki gibi iken;

[Resim: do.php?imgf=150366286510551.png]

Sorguyu çalıştırdığımda, aynı gündeki farklı olayların bilançolarını eşit olarak dağıttığını görüyorum;

[Resim: do.php?imgf=150366286540812.png]
Benim beklediğim sonuç ise

1. Aynı gün içinde farklı olayların kendi bilançolarını sayması
  2. ACT_EVENT numarası aynı olanlar aynı olay bunları gruplayıp bunlara karşılık gelen tahliye, iptal, gecikme ve ek seferi buna bilanço etmek,
  3. ACT_EVENT numarası farklı olanların bilançolarını da ayrı saymak.
Örn:

[Resim: do.php?imgf=150366286552293.png][/size][/color][/font]

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da