Skip to main content

AccessTr.neT

Access Mssql Client Hız Sorunu

Access Mssql Client Hız Sorunu

Çözüldü #1
merhaba 
access ile mssql veritabanına bağlanıyorum  
ana bilgisayarda bağlandığımda sorun  yok  fakat ağdaki diğer bilgisayar ile bağlandığımda tablolar  çok geç açılıyor  
satır eklediğimde  epey üzün bir süre bekliyorum  bunun sebebi ne olabilir  acaba
  • Uygulamada tablolarınızda veri için koyduğunuz şartların olduğu sütunların indekslenmiş olması gerek.
  • En iyi hız için ADO veya DAO ile Vba tarafında veritabanı işlemleri yapılmalı.
  • Kayıt çekerken tüm satırları değil sadece lazım olan kadarını çekmek gerek.
  • Kod tarafında Requery vb. işlemler yapıyorsanız sürekli sorgu yapacağından yavaşlık olabilir.
  • Tablo alanları uygun türde ve özelliklerde olmalı. Posta kutusu için Metin türü 5 karakter olmalı varsayılan 255 olmamalı gibi.
  • MsSql yerine MySql tercih edilmesi hız açısından daha avantajlı olabilir.
  • Normalizasyon yapılmamış ise çok ciddi yavaşlık olacaktır.
  • Verileri çekerken tüm sütunları değil sadece lazım olanları Select sorgusuna dahil etmek gerek.
  • Ağ bağlantınız, işletim sistemi ayarları, güvenlik duvarı, anti-virüs gibi diğer kaynaklarda gözardı edilmemeli.
AccessTr.Net teknik konular içeren bir sitedir. Bu tip sitelerde en iyi şekilde yardım alabilmeniz için Site Kurallarını mutlaka okumanız ve buna göre hareket etmeniz lazım.

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da