Skip to main content

AccessTr.neT

Excelin Form Menüsü İçin Yardım

Excelin Form Menüsü İçin Yardım

Merhaba dostlarım ekli  Excel dosyasında örneğim var beyaz kısımda yardım istediğim konuyu yazdım yardımcı olabilirseniz memnun olurum. Tüm dostlarımın yeni yılını tebrik ederim.
Saygılar
Bende Office 2016 var.

Merhaba dostlarım benim yardım istediğim hususlardan birisi 
benim elimde A4 formatı için hazırlanmış bir boya reçete formu var bunun gibi yaklaşık 1500 tane var. 
Ben günlük ,haftalık olarak boya ihtiyaçları için liste hazırlıyorum buna göre sipariş veriyorum. 
Müşterilerin verdiği renklere göre bu renklerin reçetedeki miktarlarına göre boya ve kimyevi ihtiyacını çıkarmaya çalışıyorum , 
benim her seferinde ayrı ayrı reçete klasörüne girip her renk için miktarları tespit edip sonra bunların toplamına hazırlamaya çalışıyorum buda zaman açısından uzun sürüyor. 

Ben bunun yerine excelde reçeteler için bir veri tabanı oluşturmak istiyorum ben örnek olsun diye yukarıdaki taslağı hazırladım. 

Bu taslakta yazdığım boya adları benim boya mutfağımdaki mevcut boyaların üçte biri ,
bunun 3 katı değişik addaki boyalara bu şablon üstünde renk numarasına göre miktarları doğru şekilde girebilmek çok zor. 

Bunun çok kolay yolu olması lazım buda Vba ile kod hazırlamak. 
Ancak ben Vba hiç bilmediğim için bu işe girmeye cesaret edemedim. 
2. Seçenek Excelin kendisinin Menüsünün içinde yer alan FORM Menüsünü kullanmak . 
Ancak bununda sıkıntılı bir yanı var oda sütünlara yazabileceğim sayı ancak 20 tane ile sınırlı. 
Buda benim kabusum oluyor. Benim sormak istediğim bunun formülü ne olabilir ? 
Aklıma gelen çözümlerden birisi şu bu form menüsünü tıkladımda çıkan kutucuklara  açılır pencere konulabiliyormu ? 
Eğer konulabilirse nasıl yapabilirim , bunu yapacak olursam çok büyük kolaylık olmuş olacak. 
Tüm dostlarımın yeni yılını tebrik eder ,sağlık-huzur ve barış dolu nice günler dilerim.
.rar YARDIM.rar (Dosya Boyutu: 7,76 KB | İndirme Sayısı: 10)
Sorunuzu örnek dosya içerisine yazmışsınız.
Bu durum sorunuzun okunma olasılığını azalttığı gibi çözümünü de imkansız kılar.

Bu yüzden sorunuzu düzenlemek zorunda kaldım.

(01/01/2018, 11:51)gkozcan yazdı: form menüsünü tıkladımda çıkan kutucuklara  açılır pencere konulabiliyormu ?

burada açılır pencereden kasıt açılır kutu herhalde.
eğer öyleyse veri sekmesi altında veri doğrulama ile yapabilirsiniz.
Toprağa her türlü kötü şey atılmasına rağmen
Topraktan hep güzel şeyler biter . (Akşemseddin)

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task