Skip to main content

AccessTr.neT

İl Bazlı Hedef Analizi

İl Bazlı Hedef Analizi

Çözüldü #1
Merhabalar;

access te logodan bağlanmış 2 tablo ve benim açtığım bir tablo var. Logo dan alınan LG_031_01_INVOICE  yani faturalar tablosu ve LG_031_CLCARD Cariler tablosu var.

Amacım illerde yapılan satışların hedefe ulaşıp ulaşmadığını belirlemek. İl bilgileri Cari tablosunun CITY alanının içinde yer alıyor. Faturanın içinde cariye ait bilgi de INVOICE.CLIENTREF=CLCARD.LOGICALREF  şeklinde ilişkilendirilerek tutuluyor. Aynı zamanda Faturanın içinde "SPECODE" diye Plasiyer(Satıcı) alanı da bulunuyor.  Ben ilişkileri yapmaya çalıştım ne kadar denediysem bir türlü beceremedim mantığı oturtamıyorum.
Örneğin; istanbul un satış hedefi 100.000; Satışçı metin bey 2018 de 400 faturası var fatura toplamı 80.000, 20.000 açığı var gibi şeklinde yapmam gerekiyor. 

Örnek tabloyu ekliyorum fikrinizi paylaşırsanız çok memnun olurum.

Şimdiden teşekkürler.

[Resim: do.php?imgf=151573887094331.jpg]
.rar Database5.rar (Dosya Boyutu: 284,01 KB | İndirme Sayısı: 9)
Son Düzenleme: 15/01/2018, 13:54, Düzenleyen: mahsumyavuz. (Sebep: ek ekledim)
sayın mahsun daha önce logoile çalışmam olmuştu,tabi hangi alanlar size lazım bunun önce tespitler gerekiyor,bu sorgydan başkayabilirsiniz.

SELECT dbo_LG_031_CLCARD.SPECODE, dbo_LG_031_CLCARD.CITY, dbo_LG_031_01_INVOICE.DATE_, dbo_LG_031_CLCARD.DEFINITION_, dbo_LG_031_01_INVOICE.LOGICALREF

FROM dbo_LG_031_01_INVOICE INNER JOIN dbo_LG_031_CLCARD ON dbo_LG_031_01_INVOICE.CLIENTREF = dbo_LG_031_CLCARD.LOGICALREF;
hocam öncelikle teşekkür ediyorum bayağı bir ilerleme kaydettim. formda bir şekilde ilişki yaparak il lere ait gelirleri sıralayabiliyorum formdan hesaplatıyorum. ama rapor alırken; istediğimi çıkaramıyorum. ek e bir resim ekledim. ek te ki gibi örneğin istanbul da 500.000 hedef var city de istanbul ve plasiyer i bakiyaman olanın toplamını hedeften çıkarıp kalanını bulmaya çalışıyorum
bir form oluşturdum forma satış hedefi, mevcut satış, kalan diye alan ekledim. Alt form olarak ta sorguladığım veriyi ekleyip ilişkilendirdim. alt formda fatura tutarlarını toplattım. ana formun yükleme olayına 
MEVCUTSATIS= sorgu2.form!Metin20
yazdım formu çalıştırdığımda ilk kaydı toplayıp yazdı ama diğer kayıtları toplayamadım. güncellemenin tüm kayıtlara eş zamanlı olarak yapılmasını sağlayabilir miyiz. Tablo ortamında da olabilir.
en son haliyle örneğinizi ekleyin ordan devam edilsin
tamamdır hocam son halini ekledim. dediğim gibi işin sonunda almam gereken rapor yukarıya eklediğim resim gibi.

Şimdiden teşekkürler

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da