Skip to main content

AccessTr.neT

Yedekleme Kodu

Yedekleme Kodu

Çözüldü #1
formda araştırdım bir cok kod var ama ben denedi olmadı sağlam bir kod lazım
Yedekleme için en sağlam kod ne biliyor musunuz, bat dosyası. Çıkışta çalıştırın olsun bitsin. Ben size örnek bir bat dosyası açıklayayım ve dosyayı ekte de göndereyim. 

COPY "C:\PrograminAdi\veri_klasöru_adi\*.accdb" "C:\PrograminAdi\\yedekler\"/Y

(açıklaması: c diskinde adı geçen klasör içinde yer alan verinin olduğu klasörün içindeki tüm .accdb dosyalarını önce aynı dizinde açtığımız yedekler adında bir klasöre kopyalıyoruz. Bunun nedeni çalışan bir durumdaki verinin sıkıştırılması yapılamıyor)

C:\PROGRA~1\WinRAR\WinRar.exe a -r  -ag+DD_MM_YYYY_HH_MM "C:\PrograminAdi\yedekler\_datayedek.rar" "C:\PrograminAdi\yedekler\*.accdb"

(Açıklaması: Bilgisayarımızda WinRar programı mutlaka kuruludur. Kurulu değilse kuralım. Komut satırındaki 8+3 eski dos zorlaması nedeniyle c:\progra~1 yolu 64 bit ve 32 bit windowslarda komutun yolu bulamamasına neden olabiliyor. Bunun çözümünü şöyle buldum: Bilgisayarımızda 64 bir windows kuruluysa hem "Program Files" hem de "Program Files(x86) adında iki klasör bulunur. Bizim "Progra~1"  dos ifadesi de kullandığı tilde (~) nedeniyle "progra" ile başlayan ilk gördüğü klasörün içine bakacaktır. Bu nedenle biz WinRar programını hem Program Files hem de Program Files(x86) klasörüne  kopyalamalıyız. Yani zaten birinde vardır, oradan aynen dizini kopyalayıp olmayan Program... klasörüne yapıştırmalıyız. Kodun devamında yer alan -ag+DD_MM_YYYY_HH_MM kodları, her alınan yedek dosyasına tarih ve saat verisi atmak içindir.)

(Not: Koddaki saçma boşluklar neden oluyor bilmi,yorum, a -r -ag arasında tek boşluk var. Site kodu bu hale otomatik getiriyor. Siz kopyala yapıştır yapıp kullanın)

del C:\PrograminAdi\veri_klasöru_adi\*.accdb

(Açıklaması: Artık gereksiz hale gelen yedek içinde yar alan tüm accdb uzantılı dosyaları kaldırıyoruz. Böylece sonraki yedeklemede sorulacak ahiret sorularını da bertaraf etmiş oluyoruz.)

Benim kullandığım bat dosyası ektedir. Klasör ive dosya simleri benim programıma ve klasör yapıma uygundur. Yazıda düzenledim ama dosyayı aynen gönderiyorum. Artık siz örneği kendinize göre düzenlersiniz. 

En alta da Close satırı koyarsanız, bat dosyasının işi bitince kapanır. 
.rar yedekle.rar (Dosya Boyutu: 245 Bayt | İndirme Sayısı: 12)
İnadına, ille de Accesstr.net...
Tşk ler cok iyi oldu
COPY "C:\PrograminAdi\veri_klasöru_adi\*.accdb" "C:\PrograminAdi\\yedekler\"/Y

Burada iki tane eğik çizgi olmuş. Aşağıdaki biçimde olmalıydı:

COPY "C:\PrograminAdi\veri_klasöru_adi\*.accdb" "C:\PrograminAdi\yedekler\"/Y
İnadına, ille de Accesstr.net...

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da