Skip to main content

AccessTr.neT

Yüzde İfadesi Ve Tabloya Kayıt

Yüzde İfadesi Ve Tabloya Kayıt

Çözüldü #1
Merhaba,
Ekteki çalışmamda OEE tablosuna kaydetmeye çalıştığım yüzde ifadeleri hatalı kaydediliyor,
Mesele kapasite %79 çıkıyor ama tabloya kaydederken %100 olarak kaydediyor.
Bir diğer sorun ise tabloda son verileri diğer bilgilerle aynı satıra değil bir alt satıra kaydediyor.
Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Saygılarımla.
.rar oee_SON.rar (Dosya Boyutu: 106,45 KB | İndirme Sayısı: 5)
HAYAT BİR SINAVSA,,,
ADIMI YAZAR ÇIKARIM..
.
tablonuzu tasarım modunda açıp % alanlarının türünü "tek" olarak ayarlamayı dener misiniz?
(10/02/2019, 16:57)haliliyas yazdı: tablonuzu tasarım modunda açıp % alanlarının türünü "tek" olarak ayarlamayı dener misiniz?

Halil bey çok teşekkür ederim "tek" yapınca yüzde olarak kayıt yaptı.
Aynı satıra kaydettirme sorunum devam ediyor, 
Birde F_OEE formunu açarsanız görürsünüz #Sayı! #Böl/0! #Boyut! gibi hatalar var, bunları nasıl düzeltirim, metin kutusu boş gelsin istiyorum.
Saygılarımla.
HAYAT BİR SINAVSA,,,
ADIMI YAZAR ÇIKARIM..
.
(10/02/2019, 17:47)akdemir1 yazdı: Aynı satıra kaydettirme sorunum devam ediyor, 
bu kısmı anlamadım. mümkünse Excel üzerinde nasıl olması gerektiğini gösteren bir örnek ekleyerek yeni konu açarak sorunu ayrıntılı bir şekilde belirtirseniz yardımcı olmaya çalışırız

(10/02/2019, 17:47)akdemir1 yazdı: z #Sayı! #Böl/0! #Boyut! gibi hatalar var, bunları nasıl düzeltirim, metin kutusu boş gelsin istiyorum.

kullanılabilirlik ve performans alanları için bölme kısmında sorun var herhangi bir sayıyı 0'a bölemezsiniz, tanımsızdır. o nedenle "iif" komutuyla denetlemeniz eğer bölen=0 ise ifadenin 0,tanımsız yada boş  olmasını sağlamalısınız
iif(denetlemekodu ; doğru ise yapılacak olan ; yanlış ise yapılacak olan)
"kullanılabilirlik" denetim kaynağı kodu
Kod:
=IIf(Nz([net_kullanilabilir_zaman];0)=0;0;Nz([calisma_suresi];0)/Nz([net_kullanilabilir_zaman];0))
"performans" denetim kaynağı kodu
Kod:
=IIf(Nz([teorik_tonaj];0)=0;0;Nz([uretim_miktari];0)/Nz([teorik_tonaj];0))
son alanla ilgili henüz bir çözüm bulamadım.
bu arada "teorik_tonaj" alanında yer alan bölme-çarpma işlemleri tam tanımlanmamış gibi geldi verileri kontrol edip doğruluğunu onaylayın. matematiksel işlemlerde mümkün olduğunca işlem kesinliği olmalı gerekirse parantez içine alarak işlemi yapın
dilerim işinize yarar
iş emri no'daki hata ise varsayılan değer olarak "*" ifadesini girmiş olmanız, "*" silerseniz sorun çözülür.
"oee" tablosundaki "oee" alanının türü ne olacak? virgülden sonra kaç hane gelecek
"oee" ilgili olarak şunu söyleyeyim yukardaki kodları güncelleyince sorun kalmadı. "iif" satırlarda kullandığım bölen=0 ise "" olsun yerine "0" koyunca sorun kendiliğinden düzeldi.
Halil bey çok teşekkür ederim,elinize sağlık.
Konu çözülmüştür.
Bu verileri alt satıra kaydetmesi sorununu başka bir konu açarak ilerleyelim dediğiniz gibi.

Saygılarımla.
HAYAT BİR SINAVSA,,,
ADIMI YAZAR ÇIKARIM..
.

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da