Skip to main content

AccessTr.neT

Seçenek Grubu İşaretli Açılsın

Akın Yıldız Usta
Akın Yıldız Usta
5
1101

Seçenek Grubu İşaretli Açılsın

Çözüldü #1
Merhablar formu açtığımda formda bulunan seçenek gruplarının brnim istediğim şartlara bağlı olarak işaretli olarak açılmasını istiyorum.fakat ben istersem yine de değişiklik yapabilmeliyim seçeneklerde ek koyamadım ama en kısa zamanda ekleyeceğim
.rar Yeni Microsoft Access Veritabanı.rar (Dosya Boyutu: 21,33 KB | İndirme Sayısı: 3)
Son Düzenleme: 29/04/2019, 09:25, Düzenleyen: Akın Yıldız Usta.
Merhaba, formun açıldığında olayına 

me.secenek.value = 2 

şeklinde kod ekleyerek deneyiniz. Buradaki 2, seçenek düğmesinin seçenek değeridir.
örneği ekledim. istediğim form açıldığında değerlendirme çerçevelerinde bulunan seçeneklerden birinin istenilen şartlarda seçili olarak gelmesi. örneğin not1>not2 ise değerlendirme1 başarılı olarak işaretli gelsin fakat istersem de değişiklik yapabilmeliyim. varsayılan değer olarak girdiğimde yeni kayıt yaptığımda oluyor. ama benim istediğim tablo1 e kopyala yapıştır ile ad soyad ve notları yapıştırıyorum yaklaşık 400-500 kayıt yeni verileri yapıştırdığımda seçeneklerin işaretli gelmesi.
Merhaba, formunuzdaki Değiştir6 isimli düğmenin seçenek değeri 5. Formun geçerli olduğunda olayına 

If Me.not1 > Me.not2 Then

Me.Çerçeve3.Value = 5

End If

şeklinde kod eklerseniz form geçerli olduğunda düğme seçili olur.

Tablodaki tüm kayıtlar için degerlendirme1, degerlendirme2 alanlarına değer belirlemek için ise tüm olasılıkların incelenip kod yazılması lazım. not1 < not2 olunca şu, not1 > not2 olunca şu olacak gibi.

Ayrıca, Yapılmaması Gereken Ölümcül HatalarURL'ye Git konusunu bir ara inceleyin.
Teşekkür ederim faydalı oldu çözümünüz. Ama tek sorun seçenek seçili geliyor. Ben o seçeneği değiştirmek istediğimde seçenek değişıyor o da güzel ama formu kapattığımda yaptığım değişiklikte gidiyor.
Geçerli olduğunda olayındaki kodu aşağıdaki ile değiştirerek deneyiniz

If IsNull(Me.değerlendirme1) Or Me.değerlendirme1 = "" Then
   If Me.not1 > Me.not2 Then

Me.Çerçeve3.Value = 5

End If
End If

tablodaki degerlendirme alanı boş ise not alanındaki veriye göre çerçeve3'e değer belirler, siz farklı buton tıklayıp değeri değiştirdiğinizde formu açıp kapatsanız bile son yapılan seçim sabit kalır.

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task