Skip to main content

AccessTr.neT

Metin Olarak Belirtilen Formülün Çalıştırılması?

Metin Olarak Belirtilen Formülün Çalıştırılması?

Çözüldü #1
Merhabalar,

Oluşturmuş olduğum bir Access uygulamasında yapmak istediğim; daha önceden bir tabloya detayları girilen reçetelerin form üzerinden seçilmesi sonrasında belirtilecek ürün miktarına göre kullanılması gereken kimyasal ilaç miktarlarının gösterilmesi. 

Reçeteler arasında formülasyon farkları bulunuyor. Reçete bazında Vba üzerinde formülleri girip ilgili reçete seçildiğinde hesaplama yapması için kodlama yazabilirim ancak benim istediğim sisteme yeni bir reçete yüklenmesi durumunda tekrar bir kodlamaya gerek duymaksızın sistemin bunu tanımasını sağlamak. 

Bu sebeple bir form üzerinden reçetelerin bulunduğu tabloya yeni reçete tanımlaması yaparken, formülasyon için de bir text box açıp buraya formülün yazılması yolu ile bunu çözebileceğimi düşündüm ancak pek başarılı olamadım malesef. 

Örnek vermek gerekirse;

A: reçete adı
X: kullanıcı tarafından form üzerinde girilecek ürün miktarı

A reçetesi seçildiğinde reçete tablosunda bu reçetenin formülü olarak belirtilen X/3*5 formülünün aktif hale gelmesi.   

Konu ile ilgili çözüm için değerli desteğinize ihtiyacım var. 

Şimdiden teşekkür ederim.
A:reçete
txtFormul: formulün olduğu alan
txtMiktar:ürün miktarı
txtSonuc: hesaplama sonucu
Me.txtSonuc.ControlSource = "=" & Replace(Replace(Me.txtFormul, ",", "."), "x", Replace(Me.txtMiktar, ",", "."))

ben doğrudan metin kutuları üzerinden yaptım ama siz aynı şeyi alanlar üzerinden de yapabilirsiniz
sorun çıkarırsa çalışmanızı eklersiniz duruma göre yeniden oluşturulur

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da