Skip to main content

AccessTr.neT

Veri Karşılaştırma

Veri Karşılaştırma

Çözüldü #1
Merhabalar. Ekte göndereceğim program bana ait değil ancak yapan kişi tarafından kullanımı açık olarak sunulmuştur. Ben halen aktif kullanıyorum ancak kullanışını biraz daha geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Accesste programlama, kod, sorgu oluşturma nasıl yapılır tam olarak bilmiyorum. Uğraşıyorum bir yere geliyorum ancak orada tıkanıyor. Ham hali ile sunacağım accesste program açıldığında sağ altta butonları yaptım, uğraştım sorgu oluşturmayı ama olmadı o sebeple sadece butonları bırakarak dosyayı rarladım.
1-Yapmak istediğim yeşil buton ile dıştan bir Excel dosyasından veri almak ve programın bunu bir tabloya kaydetmesi (rar dosyasında Excel örneği var)
2-Mavi buton ile alınan verilerin program içerisinde bulunan Veriler tablosunda Hazırlık Yılı ve Hazırlık Numarasına göre karşılaştırmasını yapması(Neden her ikisi derseniz programı yazan kişi bu verileri ayrı ayrı atamış. 2011/101 değil de 2011 101 ayrı hücrelerde. benim alacağım veride bende excele bunları ayırıp koyacağım. ayırdığımda her ikisini yan yana kontrol etmeli. 101 olarak belki 20 kayıt olacak ama 2011 101 olarak tek kayıt var. ondan hazırlık yılı ve numarasına bakarak karşılaştırma yapmalı.) ve Veriler tablosunda olanları bir renk olmayanları bir renk yaparak tabloda göstermesi.(renkler olmasa da olur ama var olanlar ile olmayanları program karşılaştırdığında kayıtlı olan 800 verinin alınan verilerle örtüşüp örtüşmediğini kontrol için renklendirme olursa iyi olur gibi. yada sizin yapacağınız bir başka yöntemde olur. mesela veri tabanındaki 800 veri karşılaştırıldı veri tabanında kayıtlı 20 veri eşleşmedi diye uyarı verebilir.
3-Kırmızı buton ile de yapılan karşılaştırmada Veriler tablosunda olup dışarıdan eklediğim bilgilerde olmayanların excele aktarılması.(ben var olmayan bilgilere bakıp kontrol edeceğim ve pasif olması gerekenleri pasif yapacağım)

karışık gibi oldu ama anlaşılması açısından uzun yazdım. amaç dışarıdan excelden veri almak, Access tablolardaki veriler tablosundaki bilgiler ile hazırlık yılı ve numarasına göre karşılaştırma yapıp olmayanları belirlemek. yardımlarınız yada önerilerinizi bekliyorum. teşekkürler.
.zip Desktop.zip (Dosya Boyutu: 664,87 KB | İndirme Sayısı: 4)
Sadd
(22/11/2019, 23:06)270598 yazdı: Uğraşıyorum bir yere geliyorum ancak orada tıkanıyor.

Bence uğraşıp bir yere getirdiğiniz halini ekleyin. Ne yapmaya çalıştığınızı yazın, inceleyip yaptığınız hatayı bulmaya çalışalım. Hatanızı görüp öğrenin. Bu şekilde örnek ekleyip 1, 2, 3 şeklinde maddeler yazarsanız ve boş örnek eklerseniz cevap alamayabilirsiniz. Biz Access öğretmeye çalışıyoruz. Bu Site "Ödev veya Program Yaptırma Sitesi" Değildir.

1. Maddedeki isteğiniz için, çalıştığınız kodu ekleyin, hatanızı bulmaya çalışalım.
hayırlı akşamlar ozan hocam bende uğraştım sizin örneğinizi adepte etmeye çalıştım ama Excel den alıyor karşılaştırma yaparken kodda bir eksiklik var bir kontrol ederseniz sorunu çözersiniz sanırım
sorunun sahibi sizin meslektaşınız
.rar exceldenal_sld.rar (Dosya Boyutu: 60,28 KB | İndirme Sayısı: 3)
Son Düzenleme: 25/11/2019, 00:30, Düzenleyen: simendifer.
Kontrolün 

Kontrol: DCount("*";"Rehber";"[HAZIRLIK YILI]= '" & [HAZIRLIK YILI] & "' and [HAZIRLIK NUMARASI]= '" & [HAZIRLIK NUMARASI] & "'")

şeklinde olmasi gerekli, yıl ve numaraya göre, Gecici tablodaki verinin aynısı Rehber tablosunda var ise kontrol değeri 1, yok ise 0 olarak döner.

Excelden alma olayını zaten @simendifer yapmış,

Olmayan verinin aktarılması içinde sorgu sonucunda kontrol değeri 0 olanları excele aktarılacak.

Simendifer'in eklediği örnek uygulamadaki srg_ayniveri isimli sorgudaki kontrol satırını yukarıdaki ile değiştirip deneyin. Satırların renklendirilmesi yeni koşula göre değiştirilmesi lazım. Veri alma işlemi tamamlandıktan sonra hangi satırın hangi renk olması gerektiğini belirtirseniz koşullu biçimlendirmeyi düzenleyebiliriz
Programla ilgili yardım aldım ve şuan çalışıyor. Şık olması açısından sadece ana ekran gizlemeyi yapmaya çalışıyorum. Onunla ilgili sitedeki konuda verilenleri inceledim. Bazı yerleri oldu, bazıları olmadı o konuda belirttim. Programı buraya oluğu hali ile ekliyorum. Programla ilgili sadece renklendirme eksik ama ona da gerek kalmadı. Program karşılaştırma yapıyor ve olmayanları excele tekrar başka bir ad ile yazıyor. Konu hallaolduğuna göre bu konuyu da kapatabiliriz sanırım. Herkese teşekkürler. Birde lazım olacağı düşüncesi ile konu başlığını DAİMİ ARAMA KAYIT PROGRAMI yapsak olur mu.
.zip Desktop.zip (Dosya Boyutu: 315,88 KB | İndirme Sayısı: 8)
Son Düzenleme: 25/11/2019, 19:51, Düzenleyen: 270598.

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task