Skip to main content

AccessTr.neT

Ölçüt Uyuşmazlığı

M_Kemal_Askeri
M_Kemal_Askeri
5
836

Ölçüt Uyuşmazlığı

Çözüldü #1
Herkese selam,
Öncelikle ülkemizin içinde bulunduğu virüs derdinin herkesin elini taşın altına koyarak çözülebileceği düşüncesinden hareketle bütün insanlarımızın diğer ülkelerde yaşanan aymazlıklardan ders alarak, yetkililerin aldıkları tedbirlere harfiyen uymalarının çok büyük önem arz ettiğinin farkına varmalarını, "bize birşey olmaz" gibi anlamsız düşüncelerden vazgeçmesini, bireysel olarak üzerine düşeni yapmalarını temenni ediyor ve ülkemizin bu felaketi en az zararla (keşke hiç olmasa) atlatmasını diliyorum.

Problemim şu;
Ekte gönderdiğim örnekteki "Frm_Emlak_Talep_Ilan_Kayit" formunun altformunda Sec adlı bir secenek grubum var ve emlak alıcı/satıcılarının verecekleri emlak ilan tipini belirliyor. Buna bağlı olarak alanlar doldurulduğunda Kaydet tuşuna basınca İlan Talep Kayıt Nu otomatik olarak veriliyor. Ben bu uygulamaya başladığımda bu secenek grubu iki secenekli idi (1 ve 2) ancak sonradan ben bu iki seceneğin yetmeyeceğini düşünerek 3 ve 4. seçenekleri de ilave ettim. Formun Kaydet tuşunun (Komut9) altında iki seceneğe göre yazılmış olan kodu kendime göre Copy/Past ile tekrarladım. Ama maalesef şu anda veri girdiğimde 1 veya 2. seceneklerden birini secerek Kaydet tuşuna bastığımda "Ölçüt ifadesinde veri türü uyuşmazlığı" hatasını veriyor. (ekte hatanın resmini de gönderiyorum.) 3 veya 4. seceneklerden secersem İlan talep Kayıt Nu alanına kayıt numarası vermiyor.

işte burada kaldım. Desteğe ihtiyacım var. 

Tüm milletimize, sizlere ve ailelerinize ve sevdiklerinize ve sevenlerinize sağlıklı güzel günler dileklerimle  Smilie_flagge1
.rar Ornek_Yeni.rar (Dosya Boyutu: 508,71 KB | İndirme Sayısı: 6)
Son Düzenleme: 20/03/2020, 02:52, Düzenleyen: M_Kemal_Askeri. (Sebep: yanlış yere gönderdim...)
(20/03/2020, 02:30)M_Kemal_Askeri yazdı: Herkese selam,
Öncelikle ülkemizin içinde bulunduğu virüs derdinin herkesin elini taşın altına koyarak çözülebileceği düşüncesinden hareketle bütün insanlarımızın diğer ülkelerde yaşanan aymazlıklardan ders alarak, yetkililerin aldıkları tedbirlere harfiyen uymalarının çok büyük önem arz ettiğinin farkına varmalarını, "bize birşey olmaz" gibi anlamsız düşüncelerden vazgeçmesini, bireysel olarak üzerine düşeni yapmalarını temenni ediyor ve ülkemizin bu felaketi en az zararla (keşke hiç olmasa) atlatmasını diliyorum.

Problemim şu;
Ekte gönderdiğim örnekteki "Frm_Emlak_Talep_Ilan_Kayit" formunun altformunda Sec adlı bir secenek grubum var ve emlak alıcı/satıcılarının verecekleri emlak ilan tipini belirliyor. Buna bağlı olarak alanlar doldurulduğunda Kaydet tuşuna basınca İlan Talep Kayıt Nu otomatik olarak veriliyor. Ben bu uygulamaya başladığımda bu secenek grubu iki secenekli idi (1 ve 2) ancak sonradan ben bu iki seceneğin yetmeyeceğini düşünerek 3 ve 4. seçenekleri de ilave ettim. Formun Kaydet tuşunun (Komut9) altında iki seceneğe göre yazılmış olan kodu kendime göre Copy/Past ile tekrarladım. Ama maalesef şu anda veri girdiğimde 1 veya 2. seceneklerden birini secerek Kaydet tuşuna bastığımda "Ölçüt ifadesinde veri türü uyuşmazlığı" hatasını veriyor. (ekte hatanın resmini de gönderiyorum.) 3 veya 4. seceneklerden secersem İlan talep Kayıt Nu alanına kayıt numarası vermiyor.

işte burada kaldım. Desteğe ihtiyacım var. 

Tüm milletimize, sizlere ve ailelerinize ve sevdiklerinize ve sevenlerinize sağlıklı güzel günler dileklerimle  Smilie_flagge1
herkesten ve özellikle site yöneticilerinden özür dilerim. gece vakti konu gönderirsen işte böyle olur. yanlış yere göndermişim konuyu çok özür dilerim. değiştirmeye de çalıştım ama yapamadım. gerçekten üzgünüm. Img-cray
Yinede ben ekleyeyim çözümü.

EnSon = Nz(DMax("mid(IlanTalepNu,8,len(IlanTalepNu))", "Tbl_Emlak_Alici_Satici_Ilan_Kayit", "Mid([IlanTalepNu],1,4)='" & Year(Date) & "' And Mid([IlanTalepNu],6,1)='" & IIf(Me.Sec = 1, "A", IIf(Me.Sec = 2, "S", vbNullString)) & "'"), 0)
(20/03/2020, 02:56)feraz yazdı: Yinede ben ekleyeyim çözümü.

EnSon = Nz(DMax("mid(IlanTalepNu,8,len(IlanTalepNu))", "Tbl_Emlak_Alici_Satici_Ilan_Kayit", "Mid([IlanTalepNu],1,4)='" & Year(Date) & "' And Mid([IlanTalepNu],6,1)='" & IIf(Me.Sec = 1, "A", IIf(Me.Sec = 2, "S", vbNullString)) & "'"), 0)

Sayın feraz çok teşekkür ederim. İnanın hatamı farkettikten sonra mesajı silmeye çalışıyorum. Ama onu da başaramadım. Beni bağışlayın ama yukarıda yazmış olduğunuz kod Kaydet butonunun altında var olan ve iki seçeneğe göre yazılmış kod ile aynı değil mi? farkı nedir? çok özür dilerim...
Üstadım fark kırmızı renkteki tek tırnaklar eksikti Img-grin
Ekleyince hata vermeden çalıştı sonuçta ne oldu bende bilmiyorum ama hata uçtu gitti.
Şu aklınızda olsun ver uyuşmazlığı gibi hata olursa ya tek tırnak yada çift tırnaklardan dolayıdır bence.Yani metin formatındaki alan için tek tırnak ve yanına çift tırnak eklenmeli.Sayı biçimi içinse sadece çift tırnak olmalı bildiğim.Tarih içinde değişik yollar var kimi # bunu ekliyor kimi Clng ile tür değiştiriyor kimi /dd\mm/yyy\ gibi kodlar ekliyor yabi tarih olayı karışık.
Birde tek tırnak yerine iki adet çift tırnakta ekleniyor yerine göre başıma gelmişti ordan öğrendim garip şekilde.Kısaca metin için tek tırnak+çifttırnak'" & değişken & "' sayı için sadece çift tırnak " & değişken & " gibi olacak.
herkese selam,

Sayın Feraz'a yardımları için çok teşekkür ederim. Problem çözülmüş görünüyor. Konuyu yanlış yere açtığım için de tekrar özür dilerim.

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task