Skip to main content

AccessTr.neT

Anaform ve altform-altform

Anaform ve altform-altform

Çözüldü #1
Arkadaşlar çok soru soruyorum ama işin içinden çıkamayınca size soruyorum. Kusura kalmayın.
tbl_disiplinolayi tablosunun olay_id ine bağlı olarak, tanımlanan olayla ilgili, toplantı kararları dizayn etmek istiyorum.

Yani olay, olay konusu, olay tarihi (ana formdaki olay aç hiyerarşisiyle geldikten sonra) sabit kalmak üzere toplantı kararları ve gündemlerini ekle/düzenle sil vb olayları nasıl yapabilirim.
.rar dnm.rar (Dosya Boyutu: 236,78 KB | İndirme Sayısı: 7)
Yardım etmek amacıyla çalışmanızı açtım ama hiç bir şey anlamadım. Ne yapılmasını istiyorsunuz çok anlaşılmıyor. Hangi formda, hangi tablodaki hangi verilerle çalışacağız? Bu gibi bilgiler bize o kadar karanlık ki. Sizin kafanızın içinde eminim her şey tıkır tıkır işliyordur ama dışardan birine "aptala anlatır gibi" anlatmak gerekiyor. Ben aptalım, bana anlatın lütfen.
İnadına, ille de Accesstr.net...
Bir de diğer konunuzda da yazdığım gibi, tablo yapınızı düzeltmeniz gerekli. Mesela bu bahsettiğiniz işlemler için ayrı bir tablonuz var mı? Yoksa başka verilerin de tutulduğu bir tablonun bir yerine mi iliştirdiniz kurul kararlarını? Tıpkı diğer sorunuzdaki öğrenci bilgilerinin "savunmadavet" tablosunda saklanması gibi... Formun üzerinde 5 kayıt olduğunu yazmışsınız, evet doğru. Ama bu kayıtlar nasıl getirilecek. Yani bu senaryolar önemli. Ben size bu yapı içerisindeki olası senaryo önerilerimi sıralayayım:

1- frm_kurul_olay_toplanti adlı formun alt tarafındaki düğmelere iki düğme daha ekleyin, bunlar da kayıtlarınız arasında dolaşmasını sağlayın. Yani önceki kayıt-sonraki kayıt olayı. Böylece ilkel bir yol da olsa gerekirse tek tek tıklayarak kaydınızı bulursunuz Img-grin)
2- Daha mantıklı olan yol, aşağıya bir arama butonu koymak ve bu butona basıldığında aranan karar numarası yazarak kayda ulaşmaktır.
3- Ben olsaydım böyle yapardım diyeceğim yol ise, 1. ve 2. maddede yazanları koyduktan sonra bu formun açılışını bir başka yerden sağlamaktır. Mesela -program yapınızı bilmiyorum ama- anladığım kadarıyla başka bir form ile bu kararları kullanıyorsunuz O formda üzerinde çalışılan kaydın içinden buraya ulaşım verilebilir. Bunun için o formda bu kararların olduğu bölüme "ilgili kararı düzenle" diye bir düğme koyup bu formu açtırıp üzerinde değişiklikler yapılabilir.

Kayıtlar çoğalınca tüm bunlar o kadar gerekli oluyor ki anlatamam. Benzer bir program yazmıştım ülke çapında bazı kurumlarda kullanıldı 2008-2010 yıllarında. Bu arama işlemi bile bir süre sonra 1 dakika falan sürmeye başlıyor. Çünkü 400-500 bin kayıt yapılıyor ve program yapınız atletik değilse bir şey bulmak işkenceye dönüyor. O yüzden tablo yapınuz çok çok önemli. Ve senaryoyu çok kullanıcı dostu tasarlamalısınız. Sağ kulağı sol elle gösteren iphone telefon uygulamasının çok daha işlevsel android uygulaması karşısındaki durumuna düşersiniz yoksa.
İnadına, ille de Accesstr.net...
Sayın hocam; önerileriniz için çok teşekkür ediyorum. Aslında arama düzeltme ve gözlemleri formları mevcut. Şimdi ben yapmak istediğimi tekrar izah edeyim. (yani yapamadığımı)
* "frm_kurul_toplantilari" formuna anaform üzerindeki olaylar formundan, tanımlanan olayı seçerek geliyorum. (tanımlanan olay; tbl_disiplinolayi tablosuyla ilişkili-olay_id, olay tarihi, olay konusu gibi verileri içeriyor)
* "frm_kurul_toplantilari" formda iki buton var (benim durum ikincisinde)"disiplin olayi için toplantı" butonuna basınca frm_kurul_olay_toplanti formunu açıyorum.

İşte burada şunu yapmak istiyorum. Bu olay için (olayı seçerek geldim-yani olay bilgileri sabit kalmak kaydıyla) Toplantılar ekleme, silme düzenleme gibi işlemleri yapmak istiyorum.

Bu form için
-olay no, olay tarihi-olay konusu sabit
-karar tarihi,karar saati, karar konusu-karar no hareketli olan bir kaydetme düzenleme çalışması yapmak istiyorum.

Bunun için gündem maddelerini yazmak için frm_kurul_olay_toplanti formunun (tbl_karar_olay tablosuna bağlı) içine frm_kurul_alt formunu (tbl_kurul_olay_gundem tablosuna bağlı) oluşturdum.

ekle butonuna bastığımda olay bilgileri sabit kalmak kaydıyla yeni toplantılar oluşturmak istiyorum. Ara-düzelt butonu frm_kurul_karar_ara_olay formunu açıyor. Ordan toplantıyı seçerek düzenleme, arama ,silme gibi işleri yönetmek istiyorum.

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task