Skip to main content

AccessTr.neT

Userform Login Ve Yetkilendirme

Userform Login Ve Yetkilendirme

(22/05/2020, 13:56)kanakan52 yazdı:
(22/05/2020, 00:25)feraz yazdı: Kodu biraz daha değiştirdim.
Dim varmi As Boolean
Bu kod en üste eklenecek.
Alttaki kodlarda userform içine.

Sub Admin()
    MsgBox "Admin" 'Mesaj yerine admin icin gerekli kodlar yazilacak
End Sub

Sub user()
    MsgBox "user" 'Mesaj yerine user icin gerekli kodlar yazilacak
End Sub

Function test(admin_User As String) As Boolean

Dim baglan As Object, rs As Object
    Dim sorgu As String

varmi = False
    Set baglan = CreateObject("adodb.connection")
    Set rs = CreateObject("adodb.recordset")

baglan.Open "Provider=Microsoft.ACE.OLEDB.12.0;Data Source=" & ThisWorkbook.Path & "\Database.accdb;Persist Security Info=False;"
'--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    sorgu = "select * from [Users] where User_Name ='" & TextBox1.Value & "' and Password ='" & TextBox2.Value & "' and Role ='" & admin_User & "'"
    rs.Open sorgu, baglan, 1, 1

If rs.RecordCount > 0 Then
        varmi = True
        If admin_User = "admin" Then
            Call Admin: test = True
        Else
            Call user: test = True
        End If
    End If

rs.Close
    baglan.Close
    Set rs = Nothing
    Set baglan = Nothing

End Function

Sub Label2_Click()
    If test("admin") = True Then Exit Sub
    If test("user") = True Then Exit Sub
    If varmi = False Then MsgBox "Kullanici adi yada sifre yanlis..", vbCritical, "Hata"
End Sub

feraz hocam selamlar,

Bir kaç adım yol aldım gibi dama daha çok yolun başındayım.

Bunu kendim için yapıyorum kusursuza yakın olsun istiyorum. İşime uygun ofis yardımcısı olarak planlıyorum. Aynı zamanda bunu ofisimdeki diğer arkadaşlarımda kullanıcak deyip konuya gireyim.

Öncelikle örnek dosyamı ekledim,

Kullanıcı adı : admin
parola: admin

1- Hocam öncelikle login olduğunda anasayfada kullanıcı resmi gelsin. Kullanıcıya ait resim yoksa label94' e yazılı ismi klasörde bulsun getirsin.
2- Kullanıcı adı user olanlarda TBL_POLICE sayfasında değişik kısıtlamalar konulabilir örnek olacak şekilde (ben buton1 i iptal ettmim mesela)
3- Hatırlatma yapması için ajanda planlıyorum nasıl yaparım bilmiyorum. Örnek varsa sevinirim.

Eksiklerimi zamanla gidereceğim. Desteğini esirgemediğin için minnettarım.
Tamam abey.Akşama bakatım,ajanda nasıl olacak düşünce olarak.Neyi hatırlatacak örnek yok lakin yapılabilir.
(22/05/2020, 14:01)feraz yazdı:
(22/05/2020, 13:56)kanakan52 yazdı:
(22/05/2020, 00:25)feraz yazdı: Kodu biraz daha değiştirdim.
Dim varmi As Boolean
Bu kod en üste eklenecek.
Alttaki kodlarda userform içine.

Sub Admin()
    MsgBox "Admin" 'Mesaj yerine admin icin gerekli kodlar yazilacak
End Sub

Sub user()
    MsgBox "user" 'Mesaj yerine user icin gerekli kodlar yazilacak
End Sub

Function test(admin_User As String) As Boolean

Dim baglan As Object, rs As Object
    Dim sorgu As String

varmi = False
    Set baglan = CreateObject("adodb.connection")
    Set rs = CreateObject("adodb.recordset")

baglan.Open "Provider=Microsoft.ACE.OLEDB.12.0;Data Source=" & ThisWorkbook.Path & "\Database.accdb;Persist Security Info=False;"
'--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    sorgu = "select * from [Users] where User_Name ='" & TextBox1.Value & "' and Password ='" & TextBox2.Value & "' and Role ='" & admin_User & "'"
    rs.Open sorgu, baglan, 1, 1

If rs.RecordCount > 0 Then
        varmi = True
        If admin_User = "admin" Then
            Call Admin: test = True
        Else
            Call user: test = True
        End If
    End If

rs.Close
    baglan.Close
    Set rs = Nothing
    Set baglan = Nothing

End Function

Sub Label2_Click()
    If test("admin") = True Then Exit Sub
    If test("user") = True Then Exit Sub
    If varmi = False Then MsgBox "Kullanici adi yada sifre yanlis..", vbCritical, "Hata"
End Sub

feraz hocam selamlar,

Bir kaç adım yol aldım gibi dama daha çok yolun başındayım.

Bunu kendim için yapıyorum kusursuza yakın olsun istiyorum. İşime uygun ofis yardımcısı olarak planlıyorum. Aynı zamanda bunu ofisimdeki diğer arkadaşlarımda kullanıcak deyip konuya gireyim.

Öncelikle örnek dosyamı ekledim,

Kullanıcı adı : admin
parola: admin

1- Hocam öncelikle login olduğunda anasayfada kullanıcı resmi gelsin. Kullanıcıya ait resim yoksa label94' e yazılı ismi klasörde bulsun getirsin.
2- Kullanıcı adı user olanlarda TBL_POLICE sayfasında değişik kısıtlamalar konulabilir örnek olacak şekilde (ben buton1 i iptal ettmim mesela)
3- Hatırlatma yapması için ajanda planlıyorum nasıl yaparım bilmiyorum. Örnek varsa sevinirim.

Eksiklerimi zamanla gidereceğim. Desteğini esirgemediğin için minnettarım.
Tamam abey.Akşama bakatım,ajanda nasıl olacak düşünce olarak.Neyi hatırlatacak örnek yok lakin yapılabilir.

Ajanda için aslında form hazırladım ama tam kurgulayamadım..

İleriki zamanlar için notlar alabileceğim, (hatta mümkünse tekrarlanan şekiilde, her ayın 10' u gibi)

Zamanı yaklaştığında TBL_POLICE üzerindeli listviewde yakın zamandan uzak zamana göre görüntülenecek..

eklenecek bilgi ve detayları kendine göre uyarlayabilirsin. Bir insanın ofiste neye ihtiyacı olabilir 

Telefon defteri planlıyorum içine.. vs vs..
Yetkilendirmeyi yapayım ajanda için ayrı konu açmak gerekiyormkş form kurallarına göre.
(22/05/2020, 14:24)feraz yazdı: Yetkilendirmeyi yapayım ajanda için ayrı konu açmak gerekiyormkş form kurallarına göre.

hocam Ajanda için ben biraz uğraşırım bayramdan sonra hazıra konmak gibi olmasın, takıldığım yer olursa sorarım. Sokağa çıkma yasağı nedeniyle bayram için köyüme gideceğim.  muhtemelen 4 gün boyunca da bakamayacağım. Onun için sizi de zor durumda bırakmayayım.

Şimdiden forum üyellerinin ve siz değerli üstatların bayramını kutluyorum....
Hayırlı bayramlar şimdiden abey.
Ajanda harici tamam.TBL_POLICE içindeki Sub olaylar() koduna istediğinizi yazabilirsiniz alttaki gibi.

Sub olaylar()
    If yetki = "user" Then
        Me.CommandButton6.Enabled = False
    ElseIf yetki = "admin" Then
        Me.CommandButton6.Enabled = True
    End If
End Sub
.rar Offis'im.rar (Dosya Boyutu: 695,45 KB | İndirme Sayısı: 13)
(23/05/2020, 01:54)feraz yazdı: Hayırlı bayramlar şimdiden abey.
Ajanda harici tamam.TBL_POLICE içindeki Sub olaylar() koduna istediğinizi yazabilirsiniz alttaki gibi.

Sub olaylar()
    If yetki = "user" Then
        Me.CommandButton6.Enabled = False
    ElseIf yetki = "admin" Then
        Me.CommandButton6.Enabled = True
    End If
End Sub

feraz hocam selamlar, dosyayi inceleme firsatim olmadi ancak cevap veremeden edemedim. Destek icin cok cok teşekkür ederim. Bilgisayar basina gecer gecmez denicem. Bir kez daha Bayramınız kutlu olsun

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task