Skip to main content

AccessTr.neT

Saat Hesaplamalarında Sorun Yaşıyorum

Saat Hesaplamalarında Sorun Yaşıyorum

Çözüldü #1
Merhaba ustalarım.
Ekte koyduğum formda saat hesaplamalarında sorun yaşamaktayım.
1. Yangın formu içerisindeki saat hesaplamaları bir sonraki saat gece 00:00'ı geçtikten sonra -23 saat veriyor bunu nasıl aşmam gerekir her birinin yanına tarih koymayı düşündüm bu Access kullanımını hantallaştırıyor ve bana kullanışsız geliyor daha kolay bir yolu olmalı diye düşünüyorum.
2. istatistik formunda ortalamasını aldığım saatlerin saniye kısımları 60 lık dilimde değil 100 dilimde geliyor bunu nasıl aşabilirim.
1 sorumdaki örnek yangın formundaki ilk veriye örnek olarak ekledim.
not: formumdaki saat hesaplama kısmını sayın celoyce hocamın örneğinden alarak yapmıştım. ancak gün atlama olayını bir türlü çözemedim.
Yardımcı olursanız çok sevinirim.
.rar YANGIN RAPOR1 0806.rar (Dosya Boyutu: 945,13 KB | İndirme Sayısı: 7)
1 - eğer tarihi eklemeyecekseniz süre eksi çıktığında 24 saat eklenebilir
(08/06/2020, 22:36)berduş yazdı: 1 - eğer tarihi eklemeyecekseniz süre eksi çıktığında 24 saat eklenebilir
Anladım hocam ama bunun kodunu nasıl yazmam gerekiyor. Yada hangi kodu eklemem gerekiyor.
If Me.cagri_alici > Me.cagri_yonlendirici Then
Me.yonlendirme = Diff2Dates("hns", "01.01.2000 " & Me.cagri_alici, "02.01.2000 " & Me.cagri_yonlendirici)

Else

Me.yonlendirme = Diff2Dates("hns", Me.cagri_alici, Me.cagri_yonlendirici)

End If

şeklinde kod kullanılabilir. Eğer çağrı alıcı saati yönlendirme saatinden büyük oluyor ise hesaplamaya 1 gün eklenebilir.
(08/06/2020, 20:55)itfaiyeci_26 yazdı: 2. istatistik formunda ortalamasını aldığım saatlerin saniye kısımları 60 lık dilimde değil 100 dilimde geliyor bunu nasıl aşabilirim.
yanılmıyorsam daha önce benim önerdiğim hesaplama yöntemini kullanmışsınız ama hesaplamada şöyle bir hata yapmışım val fonksiyonu sadece ilk sayısal veriyi alır dolayısıyla 3 dk 10 sn gibi bir ifadeden sadece 3ü alır, 10 saniye kısmını almaz
(09/06/2020, 15:05)ozanakkaya yazdı:
If Me.cagri_alici > Me.cagri_yonlendirici Then
Me.yonlendirme = Diff2Dates("hns", "01.01.2000 " & Me.cagri_alici, "02.01.2000 " & Me.cagri_yonlendirici)

Else

Me.yonlendirme = Diff2Dates("hns", Me.cagri_alici, Me.cagri_yonlendirici)

End If

şeklinde kod kullanılabilir. Eğer çağrı alıcı saati yönlendirme saatinden büyük oluyor ise hesaplamaya 1 gün eklenebilir.
sayın ozanakkaya hocam birinci sorunumu çözdüm verdiğiniz kodlar işe yaradı çok teşekkür ederim.

(09/06/2020, 19:00)berduş yazdı:
(08/06/2020, 20:55)itfaiyeci_26 yazdı: 2. istatistik formunda ortalamasını aldığım saatlerin saniye kısımları 60 lık dilimde değil 100 dilimde geliyor bunu nasıl aşabilirim.
yanılmıyorsam daha önce benim önerdiğim hesaplama yöntemini kullanmışsınız ama hesaplamada şöyle bir hata yapmışım val fonksiyonu sadece ilk sayısal veriyi alır dolayısıyla 3 dk 10 sn gibi bir ifadeden sadece 3ü alır, 10 saniye kısmını almaz
İlginiz için teşekkür ederim hocam peki bu sorunu ben nasıl aşabilirim.hangi kodu yada fonksiyonu kullanmam gerekiyor.

hocam bir de her iki saat dilimi de aynı olduğu zaman hesaplama alanını boş bırakıyor yani ilk saat 23:42:00 ve ikinci saat 23:42:00 olduğu zaman hesaplama alanı boş geliyor. bunu en azından 0 olarak nasıl yazdırabilirim.
Son Düzenleme: 09/06/2020, 19:15, Düzenleyen: itfaiyeci_26.

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task