Skip to main content

AccessTr.neT

Form Üzerinden Başka Forma Yeni Kayıt Oluşturma

Form Üzerinden Başka Forma Yeni Kayıt Oluşturma

Question #1
İyi akşamlar,
Bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. Kullanmakta olduğum evrak modülüne elden gelen evrakları farklı bir tablo yaparak kayıt etmek istiyorum. Fakat kayıt yaptığım evraklar formundan Tarananevraklar formuna geçiş yaptığımda kimlik no alanı "0" gelmektedir. Yani ilk formdaki (evraklar) kimlik no = ikinci form (TarananEvraklar) kimlik no yapmaya çalışıyorum. Bu konuda yardım ederseniz sevinirim.
.rar evrak_eki_ekleme.rar (Dosya Boyutu: 35,12 KB | İndirme Sayısı: 3)
Mesajındaki kod işinize yarayabilir. Kendi çalışmanıza uyarlayabilirsiniz.
[Resim: acnt?_=1596494219853&did=21&tag=asia&r=h...id=1&v=469][Resim: acnt?_=1596493721192&did=21&tag=asia&r=h...id=1&v=469]Şöyle yapabilirsiniz: Her şeyden önce biri otomatik sayı diğeri ise manuel sayı olan farklı tablo alanları ne yaparsanız yapın eşleşmez. Eşleşse de doğru eşleşmez. Hep belli b,r sırada gidilmelidir. Farklı farklı açılan iki bağımsız dataya sahip formlarda bunu başarmanın maalesef bir mantığını kuramıyorum. 

Bu durumda o alanların form üzerinde bağlanması yoluna gidilir ve alt form bu iş için en kolay ve kullanışlı yollardan biridir. Evraklar formunu ana form yapın, o forma alt form olarak da elden gelen evraklar formunu yerleştirin. Ana form üzerindeki evrak numarası alt formdaki sayıyla eşleşsin. Böylece yukarıda verilen otomatik sayı alt formdaki kaydın da numarası olacaktır. İnşallah doğru anladım?

Bu arada şunu söylemeyi unuttum: Her iki tabloda da ortak olan evrak no gibi bir alan oluşturmazsanız, ilişkiler işe yaramaz. Sizin tablonuzda tek ortak olabilecek alanlar kimlik alanları. Bana kalsa ben sadece bir kez kullanılabilen bir evrak numarası tarzında bir numara eklerdim her iki tabloya da...
İnadına, ille de Accesstr.net...

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task