Skip to main content

AccessTr.neT

Database Büyüklüğü

Database Büyüklüğü

Çözüldü #1
Merhabalar,

Öncelikle aranıza yeni katıldım, biraz baktım gerçekten çok güzel bir oluşum ve kaynak.

Soruma gelince madde madde yazarsam daha net anlaşılabilir;

* Excel dosyası mevcut, 10 kolon ve yaklaşık 500.000 satır.
* Bu satırlar 8 kolon short text ve 2 kolondan oluşuyor.
* Dosyanın büyüklüğü ortalama 27 mb

Access'de database oluşturdum ve sorunsuz bir şekilde import ettim, bütün veriler geliyor hiç bir hata yok fakat Access veritabanının büyüklüğü 150 mb oldu.

Mantıken excelin 27 mb tuttuğu bir dosya nasıl veritabanında 150 mb oluyor?
Bu doğal bir büyüklük ise bu satırlar rahat 2-3 milyon civarına çıktığında o zaman dosya boyutu 500 mb civarına gelecektir ki kullanım kolaylığı diye bir şeyden bahsedemeyiz.

Konu hakkında yardımınızı rica ederim.
access penceresindeki menüde veri tabanı araçları -->sıkıştır ve onar seçeneği var, o özelliği kullanarak sıkıştırmayı dener misiniz?
ayrıca vertabanını ayırarak veya bölerek ,(sık kullanılmayanları ve arşivi ayırabilirsiniz) daha hızlı kullanılabilir.
Merhaba,

Yorum için teşekkür ederim.

* sıkıştır ve onar seçeneğini kullandım fakat faydasını göremedim (aynı boyuttaydı.)
* veritabanını ayırdım fakat aynı boyutta.

benim anlayamadığım, 27 mb'lık Excel nasıl 150 mb oluyor?
internette çözüm için araştırma yaptım fakat bir çare bulamadım.
eğer Excel dosyanızda sürekli tekrar eden veriler varsa bu alanları ayrı tablolara aktararak boyutu düşürüp performansı artırmayı düşünebilirsiniz.
mesela Excel dosyanızda il alanı var yani sürekli il adlarını girip duruyorsunuz il diye bir tablo oluşturursunuz IlID ve IlAd diye 2 alanı olan il adları yerine IlID kullanırsınız böylece 14 karakterli Kahraman Maraş yerine 2 haneli il kodunu kullanarak veri tasarrufu sağlamış olursunuz
Merhaba,

İlk veriyi attığınızda (500.000 satırda) oluşan 27mb,  1.000.000 satırda 54mb olmayacaktır. Veri kapasite tutar fakat Access veritabanında bu şekilde lineer bir durum söz konusu değildir. İsterseniz aynı veriyi copy paste yapın tablonun altına atın farkı göreceksiniz. Ayrıca sıkıştır ve onar faydalı olacaktır.Bu arada tabi ki işleminizi bilmiyorum ama 27mb vb büyüklükler bir veritabanı için çok değil. Düşünün tüm yapıyı tek bir dosyada tutyorsunuz : ) .

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task