Skip to main content

AccessTr.neT

Listboxlar Arası Kayıt Arama, Kopyalama Ve Düzenleme Protokolü

Listboxlar Arası Kayıt Arama, Kopyalama Ve Düzenleme Protokolü

Çözüldü #1
Merhaba herkese 2 adet listboxum var Listboxtaki veriyi işaretlemek sureti ile Listbox2 ye aktarabiliyorum
1. Sorun Ama textara texboxuna ad sıra sicil rütbeden arama yapabiliyorum bulduğum değeri işaretleyince liste normale dönünce işaretli olanlar siliniyor.
2. sorun textara texboxu ile Arama yapmadan listbox1de olan seçimli kayıtları buton yardımı ile Listbox2 ye alıyorum ama aynı kişiler listbox1de çentikli ise çentiği kaldırmadığım için aktar butonuna basınca aynı isimler yeniden Listbox2 ye mükerrer aktarılıyor .

Benim istediğim Listbox1de çentikle seçili olan kayıtlar Listbox2ye aktar butonuna basınca sadece 1 kez geçsin ve textara texboxuna yazıp bulduğum kayıtlara çentik atınca Listbox1de çentikli kalmaya devam etsin

Yardım edebilecek olan varsa çok sevinirim.
.rar ListBox İşemleri.rar (Dosya Boyutu: 41,68 KB | İndirme Sayısı: 7)
Dosyayı bir deneyin.Tam oldumu bilemiyorum.

[Resim: do.php?img=10513]
.rar ListBox İşemleri1.rar (Dosya Boyutu: 56,26 KB | İndirme Sayısı: 9)
Feraz Hocam şu sorunlar oluştu
1-txtAra kutucuğu ile süzme işlemi yaptıktan sonra süzülen veri txtara kutucuğu boşaltılınca siliniyor malesef
2-Txtara kutucuğunda süzme işlemi yapıldıktan sonra txtara kutucuğu temizlenmeden listbox1'deki veriyi aktar diyince sadece süzülen ve çentiklenen tek veri listbox2 ye kaydedilirken Listbox2deki mevcut veriler siliniyor ve süzülen tek veri Listbox2 ye geçiyor

3- Listbox2 ye mükerrer kayıt gelmiyor bu kısım olmuş.
4-Siciller 6 haneden oluşuyor siz tek rakam giriyorsunuz ve silinmiyor ama ben 3 rakam girdikten sonra çentik atıp txtara kutusunu silince çentikler kayboluyor.

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
(12/10/2020, 20:37)hayalibey yazdı: 2-Txtara kutucuğunda süzme işlemi yapıldıktan sonra txtara kutucuğu temizlenmeden listbox1'deki veriyi aktar diyince sadece süzülen ve çentiklenen tek veri listbox2 ye kaydedilirken Listbox2deki mevcut veriler siliniyor ve süzülen tek veri Listbox2 ye geçiyor

Bu kısımı en kolay yönden şöyle yapılabilir.Daha öncedrn eklediğim listbox2.clear silinir.
Sonra listbox2 deki tüm veriler çift olanlar dahil bir Excel sütununa aktarılır.Ve yanılmıyorsan kod olarak dublşcate kullanılıyordu bununlada benzersiz hale getirilip tekrar listbox2 ye çekilir veriler.

(12/10/2020, 20:37)hayalibey yazdı: 1-txtAra kutucuğu ile süzme işlemi yaptıktan sonra süzülen veri txtara kutucuğu boşaltılınca siliniyor malesef
Gifte hata yok gibi.
Yada 2.ci için listbox 2 ye veriler çift gelince sondan döngü kurularak çiftler sildirilir.Örnek ekleyeyim mobilde yazıp hata olabilr.Dediğim gibi kafadan attım lakin mantık böyle birşey.Romoveitem yerine removeat gibi birşeyde oluyordu zannedersem.Fırsat bulunca akşama doğru bakmaya çalışırım.

For i = listbox2.listcount -1 to 0 step -1
İf listbox2.list(i-1)= listbox2.list(i) then
Listbox2.removeitem(listbox2.list(i))
End if
Next
(13/10/2020, 00:03)feraz yazdı: Yada 2.ci için listbox 2 ye veriler çift gelince sondan döngü kurularak çiftler sildirilir.Örnek ekleyeyim mobilde yazıp hata olabilr.Dediğim gibi kafadan attım lakin mantık böyle birşey.Romoveitem yerine removeat gibi birşeyde oluyordu zannedersem.Fırsat bulunca akşama doğru bakmaya çalışırım.

For i = listbox2.listcount -1 to 0 step -1
İf listbox2.list(i-1)= listbox2.list(i) then
Listbox2.removeitem(listbox2.list(i))
End if
Next
Hocam pek anlamadığım için sizin örnek dosya eklemenizi bekleyeceğim. Ama yazdığım maddelerdeki hataları almaya devam etmekteyim.
Emeğinize sağlık Hocam

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task