Skip to main content

AccessTr.neT

Haritada Noktalar Arası Mesafe Ve Etiketleme

Haritada Noktalar Arası Mesafe Ve Etiketleme

Çözüldü #1
Merhaba,
Access içinde Bing'e noktalar ekleyerek ara mesafeleri görmek ve noktaların etiketlerini değiştirmek istiyorum.
Yardımcı olabilir misiniz?
.rar Bing Harita.rar (Dosya Boyutu: 15,58 KB | İndirme Sayısı: 3)
temre, 18-02-2010 tarihinden beri AccessTr.neT üyesidir.
Bunun için Bing veya Google farketmez hangisinin haritasını kullanıyorsanız onun API'lerini kullanmanız gerekir.
API'lerin kullanımı hakkında detaylı bilgi alabilir miyim?
temre, 18-02-2010 tarihinden beri AccessTr.neT üyesidir.
Her iki hizmet sağlayıcısınında REST API ve webservisleri hakkında dökümantasyonları knowledge base ve panel sayfalarında mevcut. Ufak bir web araması ile bu bilgilere ulaşabilirsiniz. Ancak bunların Access içinde kullanılabilmesi için ileri seviye kodlama ve Sql bilgisi gerekir.
Sayin @atoykan degerli bilgilerinizden faydalanagiz gibi geliyor.
SÖZ VERİYORUM... USLU DURUCAM...
Sevgili dostlar,
Bu konu ile ilgili detaylı bilgi paylaşabilmeyi çok isterim ancak başlı başına bir eğitim konusudur ve oldukça detay içerir. Bunun için ciddi bir sunum ve anlaşılır makaleler hazırlamak gerekir. Ancak ne yazıkki şu an devam eden 1 international, 3 yerli proje nedeni ile gecem gündüzüme karışmış durumda, o yüzden şu anda buna mesai harcamam pek olası görünmüyor. Ara ara çay kahve molalarında bakabiliyorum ve kısaca zaman ayırabildiğim hususlarda bilgi paylaşmaya çalışıyorum. Yılbaşından sonra bir iki makale hazırlayıp bunun ile ilgili olarak yönetime iletebilirim eğitim notu olarak eklemeyi arzu ederler ise siteye.

Sayın temre'nin sorusu ile ilgili olarak kısa bir cevap not olarak yazdım ancak şahsi görüşüm bence yarı profesyonel bir veri tabanı olan Access bu tarz uygulamalar geliştirmek için uygun bir platform değil, fakat eldeki imkanlar dahilinde çalışan dostlara örnek olması veya diğer dblere geçiş için eğitsel temel olması açısından paylaşmaya çalışacağım.

Bing Mapsi Access içinde kullanmak üzere 2014'e kadar Bing Maps for Access uygulaması kullanılaniliyor idi ancak daha sonra Microsoft'un yönetim ve pazarlama stratejisindeki değişiklikler ile bu son buldu. Bunun yerine webservis ve REST API kullanımına yönelindi. Bunların kullanımı içinde bir Bing Map account ve key gerekir. (keza Google için de)
APIler ile ilgili bilgilere https://www.bing.com/api/maps/sdk/mapcontrol/isdk ve https://www.microsoft.com/en-us/maps/cho...g-maps-api linklerinden erişebilirsiniz. Ayrıca Bİng ile ilgili olarak Microsoft TPMi Ricky Brundritt'in bir çok makalesi mevcut (ne yazıkki son derece kötü Türkçe tercümeleri var) rbrundritt nicki ile bir çok programlama sayfasında görüş ve önerilerine ulaşabilirsiniz.

Yoğun tempom azalır azalmaz daha çok bilgi paylaşmaya ve destek olmaya çalışacağım, ne yazıkki şu an elimden gelen ancak bu kadar olabiliyor lütfen kusuruma bakmayın.

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task