Skip to main content

AccessTr.neT

Excelden Accesse Veri Alıp Gönderme

Excelden Accesse Veri Alıp Gönderme

Çözüldü #1
Herkese Merhaba
Excelde veri alıp kaydediyorum. Hiçbir sorunum yok . Veriler userform aracılığı ile excelin ilgili sayfasına kaydediliyor
Arkadaşlar accesste sıfırım örnekleri inceledim ama içinden çıkmayı bırakın daha tek satır kodu çalıştıramadım . Onun için hiç bir şey yapamadım. Yoksa biraz kod yazmak isterdim . Hiçbir şey yapamadığım de boş Access eklemek zorunda kaldım.

SORUN:
Dosyayı birden fazla kişi kullanmaya başlayınca verileri herkesle paylaşmak için sürekli exceli herkes kendi bilgisayarına kopyalıyor.

YARDIM:
Exceldeki Sayfa adları ile accessteki tablo adları birebir aynı olmak koşulu ile
Access şifreli olacak güvenliği için Geçici Şifresi 10 olabilir

Exceldeki Aktarama Menüsü userformunda seçtiğim sayfa veya sayfalarını seçili hale getirdiğimde excele aktar dediğimde exceldeki ilgili sayfaları temizledikten sonra Accessteki ilgili tabloları excele çekecek

Exceldeki Aktarama Menüsü userformunda seçtiğim sayfa veya sayfalarını seçili hale getirdiğimde accesse aktar dediğimde accesteki ilgili tabloları temizledikten sonra exceldeki ilgili sayfaları accesse çekecek

KURALLAR:
Excel sayfaları ile Access tablo isimleri birebir aynı olacak
Accesse eğer ilgil Excel sayfası ilk kez aktarılacaksa Excel sayfa adı ile aynı isimde tablo otomatik olarak oluşacak
.rar VERİ TABANI İŞLEMLERİ.rar (Dosya Boyutu: 695,78 KB | İndirme Sayısı: 9)
Peki exceldeki sayfa yapısının değişebilme ihtimali var mı?
Yani exceldek sütun sayısı artıp azalma ihtimali var mı?
(06/02/2021, 21:53)berduş yazdı: Peki exceldeki sayfa yapısının değişebilme ihtimali var mı? 
Yani exceldek sütun sayısı artıp azalma ihtimali var mı?

Evet ihtiyaca göre bazı sayfalarda sütün sayısı 1 2 de olsa artabilir belki bir gün zalabilir de.
Zaten o yüzden hem excele çekmek hem de accesse göndermek istiyorum .

Ama userformlarla tüm işlmeler Excel sayfalarına yapılıyor. Ben ihtiyaca göre bu sayfaları accesse göndereceğim.
Başka bir bilgisayarda exceli açan arkadaş kendi excelindeki verilerle işlem yapacak Ama arkadaş kendi excelini açtıktan sonra accessten verileri al diyince günncel veriler accessten excele gelecek.

tüm bu işlemler için öncelikle sayfaların ve tabloların yeni veri gelmeden önce temizlenmesi gerekiyor..
Genel itibari ile 1. satırlar başlık satırları olacak . Kısmi tablolarda başlık daha alt satırlarda olabiliyor
Son Düzenleme: 06/02/2021, 22:29, Düzenleyen: hayalibey.
Yardım edebilecek kimse var mi acaba
daha uygulama fırsatım olmadı ama accessi arka planda açıp tablo aktarma işlemi ona yaptırılabilir.
DoCmd.TransferSpreadsheet  acexport/acimport methodu ile sayfalar excelden accesse yada tablolar accessten excele aktarılabilir
en azından teorik olarak olabilmesi gerek
ama accessin nesne sınırı var -silinse bile- diye biliyorum bu tablo silip eklemeler sorun çıkarır mı ilerde emin değilim
(07/02/2021, 22:05)berduş yazdı: daha uygulama fırsatım olmadı ama accessi arka planda açıp tablo aktarma işlemi ona yaptırılabilir.
DoCmd.TransferSpreadsheet  acexport/acimport methodu ile sayfalar excelden accesse yada tablolar accessten excele aktarılabilir
en azından teorik olarak olabilmesi gerek
ama accessin nesne sınırı var -silinse bile- diye biliyorum bu tablo silip eklemeler sorun çıkarır mı ilerde emin değilim
Hocam dosyaya uyarlama imkanınız var mı acaba.
Kodu yazarsanız çok sevinirim

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task