Skip to main content

AccessTr.neT

Birden Fazla Altformun Bağlanması İle İlgili Kurguda Problem Yaşıyorum

Birden Fazla Altformun Bağlanması İle İlgili Kurguda Problem Yaşıyorum

Çözüldü #1
Merhabalar,

Ekte Access dosyamı ekledim. Kurgu aslında çok basit
* Bir aracın altında tanımlanan birden fazla parça olabilir. (Araç - Parça bireçok ilişki)
* Tanımlı bir parçanın birden fazla test kaydı olabilir (şasi ve lastik test kayıtları)
* Aynı zamanda tasarladığım form içerisinde araçları ileri geri oynattığımızda o araca ait tanımlanan bir parçanın,  P001 parçası diyelim, farklı bir araçta yine geçiyorsa test kayıtları birbirlerinden aynı parça da, parçamızın bağlı olduğu araç farklı olduğundan, farklı kayıtları oluyor olmalı. Yani diğer bir deyişle, alttdaki kulakçıklardaki test kayıtları sadece Parçalara göre değil araçlara göre de farklı olmalıdır.
 2. seviyedeki alt form 1. ana forma bağlı olarak hareket edecek (Araç - parça). 3. seviyedeki alt form (şasi ve lastik test) hem 2. seviydeki alt forma göre (parça) hem de ilk seviyedeki ana forma (araç) bağlı olarak verileri hareket ettirmeli.

Şuan atmış olduğum Access kulakçıklardaki test kayıtlarını bir üst form olan parça ile birleştirdiğimde otomasyon nesnesi bulunamıyor hatası alıyorum.

NOT: Access teki testform ana formumuzdur. Onun üzerinden çalışabilirsiniz.

Yardımınız için çok teşekkürler.
.rar Testaccess.rar (Dosya Boyutu: 33,11 KB | İndirme Sayısı: 8)
Son Düzenleme: 04/04/2021, 12:29, Düzenleyen: ODRSCH26.
Merhaba Sayın @ODRSCH26

Sorunuzu o kadar karışık ifade etmişsiniz ki iki üç defa okumama rağmen hala anlamadığım noktalar var. Ayrıca eklemiş olduğunuz örnek sadece tasarımdan ibaret. Örneğinize kayıtlarınızı ekleyin nerede ne yapmak istediğinizi ve nasıl bir sonuç almak istediğinizi dikkatli ve hiyerarşik bir şekilde ve doğru terimlerle ifade edin (30 senelik yazılımcıyım kulakçık dediğiniz şeyi veritabanı, kod, algoritma vs terminolojisinde ömrü hayatımda ilk defa duydum mesela). Bu çerçevede karşılaştığınız hataları da belirtereek gerekirse resim ve Excel şablonu ekleyerek paylaşırsanız yardımcı olmaya çalışalım.

İyi çalışmalar.
dosyayı inceler misiniz?
sorgu ve ilişkilendirmelerde ufak bir iki düzenleme yaptım
Sayın @atoykan hocamın belirttiği gibi ben de ne istediğinizi tam olarak anlamadım sadece kayıtlar arasında dolaşırken oluşan sorunu düzeltmeye çalıştım.
.rar Testaccess.rar (Dosya Boyutu: 32,49 KB | İndirme Sayısı: 8)
(07/04/2021, 11:20)berduş yazdı: dosyayı inceler misiniz?
sorgu ve ilişkilendirmelerde ufak bir iki düzenleme yaptım
Sayın @atoykan hocamın belirttiği gibi ben de ne istediğinizi tam olarak anlamadım sadece kayıtlar arasında dolaşırken oluşan sorunu düzeltmeye çalıştım.

Merhaba Sayın Atoykan, Sayın Berdus,
Cevaplarınız için teşekkürler öncelikle. Kurguyu anlatmak biraz zor. Tekrar özetlemeye çalışayım.

* Araç ana form
* Parça Aracın alt formu
* Test kayıtları (Kulakçık dediğin kısım - tesform daki chasistest ve tiretest) Parcanın alt formu.

Kurmak istediğim yapı bu. 

Aracın altında birden fazla parça tanımı yapılabilir
Parcanın altında da birden fazla test kaydı girilebilir. Ancak her aracın aynı parçalar için test kayıtları farklı olmalıdır.

Bu yapıyı forma yansıtamamış olmak ve tablo alanlarını bağlayamamış olmak sorunum.

Sayın Atoykan, kulakçık dediğim yapı screenshot da eklediklerim.
Son Düzenleme: 07/04/2021, 18:24, Düzenleyen: ODRSCH26.
sayın @ODRSCH26 yüklediğim dosyayı incelediniz mi?
sorun var mı?
ne tür sorunlar var?
(08/04/2021, 10:16)berduş yazdı: sayın @ODRSCH26 yüklediğim dosyayı incelediniz mi?
sorun var mı?
ne tür sorunlar var?

Sayın Berduş,
testform adlı ana formumuzda kayıtlar birbiri ile senkronize hareket ediyor olması lazım.
Ekran görüntüsünü bir önceki mesajımda attığım gibi Araç altına parça, parça altına test kaydı şuan sizin attığınız Access de tanımlanamıyor.

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da