Skip to main content

AccessTr.neT

Ms Access Dışında Alternatif Uygulama Geliştirme Yöntem Ve Teknolojileri Nelerdir?

Ms Access Dışında Alternatif Uygulama Geliştirme Yöntem Ve Teknolojileri Nelerdir?

Çözüldü #1
Merhaba sayın hocalarım,

MS Access birçok yönüyle avantajları var. Dezavantajları da var. Back End Oracle veya Sql Server ile birleştirince Access in bir sorunu yok gibi görünüyor benim tecrübeme göre. Ancak MS Access dışında Front End olarak kullanılabilecek başka hangi program ve teknolojiler vardır? Dezavantaj ve avantajları nelerdir? Sizlerin MS Access sonrası veritabanı uygulamaları geliştirme için öğrenilmesi gereken programlar konusunda önerileriniz nelerdir?

Teşekkürler.
Son Düzenleme: 16/04/2021, 00:21, Düzenleyen: ODRSCH26.
Merhaba,
Ben bir süredir C# ile Visual Studio'da uygulama geliştiriyorum, database olarak Sql kullanıyorum, daha önce de Access ile uygulama geliştirmiştim.
Youtube'da bir çok uygulama örneği var, Murat Yücedağ 'ın ücretsiz videolarını izlemenizi tavsiye ederim.
Hem Web, hem mobil hem de local'de çalışan uygulamalar geliştirebilirsiniz, bir çok araç mevcut, veri analizini dasboardlar ile yaparak güzel sonuçlar elde edebilirsiniz, uygulamanızı çoklu kullanıcılar için setup haline getirip ticari amaçlı uygulama yapabilirsiniz.
Merhaba Sayın @ODRSCH26

Sorunuzun cevabı oldukça geniş bir yelpazeyi kapsıyor. Oracle Paas, D2k, FileMaker, Mongo, C, C#, C++, Angular, PHP, Java, Pythondan tutun, web arayüzlerine kadar onlarca yüzlerce sayılabilir. Bunların herbirinin avantaj ve dezavantajları var birbirleri ile mukayese edildiğinde. Yapacağınız çalışmanın amaç ve hedefleri çerçevesinde bunlar değerlendirilerek karar verilir ve uygulanır. Bu sorgulamalara girdiğiniz zaman bunun sınırı yok herşeyi öğrenme ve eksisiz ygulama gibi bir şansımız da yok, ömür vefa etmez. Veritabanı ile ilgili olarak bir hedef bir kariyer belirliyorsanız Access sonrası adımım ne olmalı düşüncesinde hedef tartışmasız Oracle'dır.

Ve unutmamak gerekir ki "en iyi, en kestirme yol bildiğin yoldur". Bu çerçevede bakacak olursanız hedefiniz Oracle ise buna yönelik front end uygulamalarından size en yatkın olanı eksiksiz öğrenmeye çalışmalısınız. Her birisinin artıları ve eksileri şeklinde burada bilgi paylaşmamız pek mümkün değil kitapçık gibi olur. Ancak kısa bir web araştırması ile kendi yetenek ve yeterlilikleriniz doğrultusunda developer forumlarında daha net cevaplar hatta spesifik sorularınıza cevaplar bulabilirsiniz.

İyi çalışmalar.
Değerli Yorumlar için teşekkürler.

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da