Skip to main content

AccessTr.neT

Üçlü Vardiya Düzeninde Puantaj Hazırlama

Üçlü Vardiya Düzeninde Puantaj Hazırlama

Çözüldü #1
İyi günler iyi çalışmalar dilerim.

Belli bir yere kadar geldim ancak bazı noktalarda takıldım. Desteklerinize ihtiyacım var arkadaşlar.
F Olarak çalışan personeller 08:00-18:00 Tatil Cumartesi Pazar ama cumartesi işe gelmez
N Olarak çalışan personeller 08:00-17:00 Haftanın ilk üç günü bu şekilde çalışırlar geri kalan günler diğer vardiyaların tatil günlerinde onların vardiyasına gelirler. Hafta tatili pazardır.
C Olarak çalışan personeller 08:00-16:00 olarak çalışır.
D Olarak çalışan personeller 16:00-23:00 olarak çalışır ayrıca 20:00-23:00 kadar dan sonrası gece pirimi
E Olarak çalışan personeller ise 23:00-08:00 olarak çalışır 20:00 dan 06:00 kadar dan sonrası gece pirimi
Perşembe Cuma Cumartesi olarak hafta tatilleri Çalışma Saatleri değişiklik göstere bilir.
Fazla Mesai
Vardiya personeli fazla mesai yapmış ise o güne VAR SAYALIM C1 YANİ BİR SAAT MESAYİ YAMIŞ DEMEKTİR
D5 VARSAYALIM 5 SAAT MESAYİ YAPMIŞ DEMEKTİR.

Bunları haftalık olarak yaptıkları vardiya değiştiği için toplam gece pirimi saat nasıl hesaplanıcak. Örnek 100 veya 50 veya 40 gibi
Vardiyadaki personel mesai yapmış ise gece ise eğer gece pirimini toplam saat nasıl hesaplatıp yazıcam. Örnek o ay normalde 100 saat gece pirimi vardır toplam mesai ile birlikte 105 olacak. Vardiyanın veya diğer personellerin yaptığı mesai saat 20:00 ile 06:00 arasında gece mesai pirimine yazması gerek oda gms kısmına yazması gerek.

İkisi içinde sonuç aynı bir ayda kaç gün çalıştığı yani sadece harfleri toplayarak gidecek ve yazacak D2 veya F5 Veya C5,C,E,D,F gibi yazılan harflerde SADECE harfleri toplayarak AK kısmına yazacak örnek bir personel bir ayda sadece pazarları tatil geri kanlan günler çalışmış olsun 4 gün HT 26 FG (AK) kısmına 26 yazması gerek. AT Hücresine harflerin yanındaki rakamları toplayarak nasıl yazdırdıysak sizin K_TOPLA ile yaptırdık şimdi AK yerine de eğer harflerin yanında rakam var ise bu sefer sadece harfleri toplayıp AK yazacak. Eğersay ile yaptığımda harfin yanında rakam olduğunda saymıyor.

https://i.resmim.net/FMtu8.jpg
.rar Kitap1.rar (Dosya Boyutu: 110,29 KB | İndirme Sayısı: 9)
Son Düzenleme: 06/05/2021, 09:59, Düzenleyen: merttr07.
Personelinizin vardiya düzenini tam anlamadım lakin örneğinizi incelediğimde şöyle bir öneri getirebilirim.
Personel Mesai giriş sayfanızda hangi personelin hangi vardiye grubunda çalıştığını belirleyin. Örneğin F. Giriş ve çıkış saatlerinin yanında bu değerlere göre 2 kolonda fazla mesai ve gece mesaisini tanımladığınız vardiya türüne göre hesaplar puantaj tablonuza bu değerler toplamını çekersiniz.

xxxx yyy adlı çalışan F olarak çalışıyor ise
Mesai giriş tablonuzda F olarak belirlediğinizde mesai girişi 08:00 çıkışı 20:30 olarak varsayalım FMS için saat 20:00 ye kadar 2 saat GMS için 0:30 saat hesaplanır. Sizde bu değerler üzerinden puantajınızı hazırlayabilirsiniz.

[Resim: do.php?img=10989]
(06/05/2021, 12:15)atoykan yazdı: Personelinizin vardiya düzenini tam anlamadım lakin örneğinizi incelediğimde şöyle bir öneri getirebilirim.
Personel Mesai giriş sayfanızda hangi personelin hangi vardiye grubunda çalıştığını belirleyin. Örneğin F. Giriş ve çıkış saatlerinin yanında bu değerlere göre 2 kolonda fazla mesai ve gece mesaisini tanımladığınız vardiya türüne göre hesaplar puantaj tablonuza bu değerler toplamını çekersiniz.

xxxx yyy adlı çalışan F olarak çalışıyor ise
Mesai giriş tablonuzda F olarak belirlediğinizde mesai girişi 08:00 çıkışı 20:30 olarak varsayalım FMS için saat 20:00 ye kadar 2 saat GMS için 0:30 saat hesaplanır. Sizde bu değerler üzerinden puantajınızı hazırlayabilirsiniz.

[Resim: do.php?img=10989]

İlginiz İçin teşekkür ederim peki farklı tarihlerde mesaisi var ise alamadığınız kısmı sorarsanız daha açıklayıcı bir şekilde anlatayım.

Vardiya düzeni şu şekilde

F çalışan personeller idari işlerde çalışıyor. 08:00-18:00 mesaisi var gündüz çalışan personel hafta içi bir saat fazla çalıştığı için cumartesi gelmiyor çalışmaya ama puantajda çalışmış olarak gösteriliyor. Eğer cumartesi çalışmaya geldiyse mesai olarak geçiyor.

N değiştirici ayki değiştirici dediğimiz ise o ay sabit pazar günleri tatil yapar üç gün N olarak çalışır çalışma saati ise 08:00-17:00 arası. Pazartesi salı çarşamba bu şekilde çalışır perşembe cuma cumartesi C,D,E hangi vardiya izinde ise yok ise onun yerine gelir.

C vardiyası o hafta gündüz gelir 08:00-16:00 arası çalışır o ay duruma göre ya perşembe ya cuma yada cumartesidir tatili o personellerin duruma göre değişir. İzin yaptıktan sonra vardiyası değişir D olur sonraki izinden sonra vardiyası değişir E  olur.

D vardiyası o hafta 16:00-23:00 gelir çalışır izin günü o aylık değişiklik gösterir. İzin yaptıktan sonra vardiyası E olur 6 gün çalışır izin gününden sonra vardiyası C olur. Bu süreler içerisinde 20:00 ile 06:00 arası gms gece mesai pirimi olarak toplanır. Tüm vardiya ve fazla mesailerde geçerlidir.

E vardiyası o hafta 23:00-08:00 olarak çalışır tesislerimize göre saatler değişiklik gösterir 6 gün çalışır 7 gün izin yapar o ay iznin günü değişiklik gösterir her vardiya için geçerlidir. Bu arada mesai var ise her vardiyada FMS o ayki toplamı yazılır puantaja girilirken örnek olarak F2(Zaten hep F olarak yazılır personeller);N2(Bunda N;C;D;E)Toplam o ay kaç gün çalıştığını nasıl buldururum bilmiyorum,C2 (C;D;E)toplam o ay kaç gün çalıştığını nasıl buldururum bilmiyorum; D2(C;D;E)toplam o ay kaç gün çalıştığını nasıl buldururum bilmiyorum ;E2(C;D;E)toplam o ay kaç gün çalıştığını nasıl buldururum bilmiyorum ; olarak yazılır. Ayrıca harfin yanına rakamla mesai saatini gösteren rakamı yazdığımda (FG) AK Hücresi Fili çalıştığı gün sayısı eğersay ile rakam olduğu için saymıyor. Benim rakam ile puantaj çizelgesinde kimin kaç saat mesaisi var göstermem gerekiyor. Sizin atmış olduğunuz örnekte bir tarih aralığı gire biliriz koca bir ayda birden fazla mesaisi olan personelin girişini yaptıramam. Umarım anlata bilmişimdir.

https://i.resmim.net/i/Adsiz-78.jpg
Kod:
=EĞERSAY(F1:F31;"*F*")
Kod:
=CountIf(F1:F31;"*F*")
formülünde F1:F31 aralığında F içeren tüm kayıtları sayar ve sonucunu verir.
(06/05/2021, 13:38)atoykan yazdı:
Kod:
=EĞERSAY(F1:F31;"*F*")
Kod:
=CountIf(F1:F31;"*F*")
formülünde F1:F31 aralığında F içeren tüm kayıtları sayar ve sonucunu verir.

Teşekkürler peki vardiya değişikliği olan personellerde ne yapacağım bir hafta C bir hafta E bir Hafta D çalışıyor ise.
Peki üç gün N çalışıp diğer günler farklı vardiyada çalışan personeller için ne yapıcam.
Son Düzenleme: 06/05/2021, 13:57, Düzenleyen: merttr07.
Burada sormuş olduğum sorunu
=EĞERSAY(F47:AJ47;"*D*")+EĞERSAY(F47:AJ47;"*C*")+EĞERSAY(F47:AJ47;"*E*")+EĞERSAY(F47:AJ47;"*F*")
Bu şekilde çözdüm teşekürler.

Tek kalan sıkıntı GMS Hesaplaması

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da