Skip to main content

AccessTr.neT

Başka Tablodan Bilgi Almak

Başka Tablodan Bilgi Almak

Çözüldü #1
Mrb, kullandığım bir form var (tek form özellikli) ve içinde oldukça fazla kalem veri buna bağlı hesaplama yapılmış çok fazla metin kutuları var. Bu formdan sürekli form özelliğinde özet bir form oluşturmak istiyorum, ancak tek form olan formdaki bazı hesaplama yapılmış metin kutusundaki bilgileri yeni formda göstermek istiyorum.
ekteki örnekte
frm1 formundaki hesaplama yapılmış metin kutusundaki bilgileri frm2 formundaki metin kutularında göstermek istiyorum.
.rar dnme.rar (Dosya Boyutu: 22,92 KB | İndirme Sayısı: 2)
tablo1'i tablo2'ye bağlayan ilişki kurabileceğimiz bir alan var mı? neye göre form1'deki veriler form2'ye aktarılacak?
form1'de tek tek katlar var yani hesaplamalar sadece belli bir kayda ait, bu tek kayda ait veriler mi form2'e aktarılacak?
amacınızı ve yapmak istediğinizi anlamadım.
Aslında şöyle, tek bir tablo var ve bu tabloda 50 den fazla alan var. Bu tablodaki alanlar ile Tek Form özellikli bir form sayfası oluşturmuşum. Bu alanlara bağlı hesaplama alanları da var.  Yapmak istediğim aynı tabloya bağlı sürekli form özellikli özet bir förm oluşturmak istiyorum. Ancak bu özet formda diğer formdaki gibi çok detaylı olan hesaplamaları yeniden yapmak yerine tek formdaki bilgileri özet formda göstermek istiyorum.
örnek tek sayfa formde kıdem tazmintı hesaplıyorum ve çok fazla hesaplama kalemleri ayrı ayrı alanlar var. Ama özet formda ben sadece o kişinin kıdem tazminatı tutarını görmek istiyorum.
(03/07/2021, 21:23)necasi123 yazdı: Aslında şöyle, tek bir tablo var ve bu tabloda 50 den fazla alan var.

Örneğinizi tam inceleme fırsatım olamadı uçağa yetişeceğim için fazla vaktim yok ancak veritabanı mantığını anlamamışsınız sanki. 50den fazla alan içeren tablo kullanılmamalıdır. Bu tabloları birbiri ile ilişkili daha küçük boyutlu tablolara bölmeniz ve çalışmanızı bu yönde revize etmeniz gerekli bence.
anladığım kadarıyla yapmaya çalıştım 2 farklı yöntem kullandım
1 - sizin form1de kullandığınız yöntem
2 - sorgu oluşturarak
dilerim işinize yarar
bu arada @atoykan hocamızın tavsiyelerini göz önünde bulundurmanızda fayda var, Access gibi ilişkisel veri tabanlarında tablolardaki alan sayısı çok olmaz ayrılabiliyorsa daha küçük yapılara ayrılır
.rar Yeni Microsoft Access Veritabanı_hy.rar (Dosya Boyutu: 22 KB | İndirme Sayısı: 6)

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da