Skip to main content

AccessTr.neT

Otomatik Metin Kutusu Oluşturtma

Otomatik Metin Kutusu Oluşturtma

Çözüldü #1
Merhaba iyi günler

Örnek çalışmamda Form1 üzerinde Açılan Kutudan Seçtiğim seçime göre butona bastığımda otomatik metin kutusu oluşturtuyorum.
Bu oluşturttuğum metin kutularının dizilimini Kitap1.xlsx de vermiş olduğum örnek gibi bir türlü oluşturtamadım.
Ayrıca Açılan Kutuda HEPSİ seçili olduğunda Bütün illerin sonuçlarını da alt alta olacak şekilde metin kutusu oluşturtsun istiyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
.rar Çalışmam.rar (Dosya Boyutu: 94,4 KB | İndirme Sayısı: 2)
sorunuzu tam olarak anlayamadım
ilk tarih ve son tarih nereden geliyor?
hesaplamalar nasıl yapılıyor?
neden her defasında metin kutuları ekleniyor?
temel bir şablonunuz varsa sürekli formda yapılamaz mı?
(05/09/2021, 14:49)berduş yazdı: sorunuzu tam olarak anlayamadım
ilk tarih ve son tarih nereden geliyor?
hesaplamalar nasıl yapılıyor?
neden her defasında metin kutuları ekleniyor?
temel bir şablonunuz varsa sürekli formda yapılamaz mı?

ilk tarih ve sonra tarih herhang bir metin kutusundan geliyor sanırım onu eklemeyi unuttum örnek formu hazırlarken.

Access_Tablomları Sorgusu: Form1 Üzerinden Seçilen ile göre tablo1 de Acces1...10 sütunlarının ayrı ayrı toplamlarını almayı sağlıyor. ve bu sorgunun sonunda toplam sütununda tüm Access1...10 sütunlarının toplamı mevcut.
Deneme_Toplamaları Sorgusu: Bu sorgu tablo1 de Deneme1 Deneme2 Deneme3 ve Deneme4 sütunlarının Doğru olanların Form1 de seçilen ile göre kaçtane doğru değeri olduğunu sayıyor. ve sorgunun sonundaki toplam sütunuda hepsinin toplamını veriyor.
Deneme1_True Sorgusu:  Deneme1 Doğru olması ve Form1 de Seçilen ile göre Access1....10 sütunlarının toplamını vermekte.
aynı işlemi Deneme2_True Deneme3_True ve Deneme4_True sorgularıda yapmakta.

Sorgu1 Sorgusu: Bu sorgu üstteki sorguların tamamını göstermekte forma aktarması için oluşturdum.
Sorgu2 Sorgusu: Sorgu1'i forma aktarmak için DENEME adında bir tabloya aktarıyor.

Her defasında metin kutularının eklemesine evet gerek yok aslında başka bir formumda sütunlar değişkenlik gösterdiği için böyle bir yöntem kullanmıştım bunda da böyle birşey kullanırım diye düşündüm. Form üzerinden çok sayıda metin kutusu olması formun açılma hazını etileyeceğini düşünüyorum. Ayrı bir formdan verileri getirtmek daha mantıklı. Evet her defasında metin kutusu eklettirmesek daha mantıklı olacak.
Eğer metin kutularını bir seferde eklettirmeyecek olursak Seçilen seçimde HEPSİ seçildiğinde tüm illere ait metin kutularını nasıl oluşturtacağız.

Sürekli formu HEPSİ seçildiğinde tüm illere ait verileri aynı tasarımda ve alt alta getirmesini istememiz gerekiyor. HEPSİ seçili olduğunda görüntülemek istediğim şekli Excel üzerinde gösteren bir kitap daha ekledim.

Bu arada İl sayısı değişmekte tüm iller varmış gibi düşünelim
.rar Kitap1.rar (Dosya Boyutu: 8,65 KB | İndirme Sayısı: 1)
Son Düzenleme: 05/09/2021, 15:11, Düzenleyen: lemoncher2.
siz exceldeki tasarıma uygun bir altform oluşturun (tek il için) onun üzerinden gidelim. anladığım kadarıyla hücre sayısı sabit bu durumda tek il için hazırlanan şablonu sürekli form mantığıyla birden fazla ile yayabiliriz
(05/09/2021, 16:26)berduş yazdı: siz exceldeki tasarıma uygun bir altform oluşturun (tek il için) onun üzerinden gidelim. anladığım kadarıyla hücre sayısı sabit bu durumda tek il için hazırlanan şablonu sürekli form mantığıyla birden fazla ile yayabiliriz

Tam ne yapacağınızı anlamadım anladığım kadarıyla oluşturmamı istediğiniz formdaki metin kutuları üzerinde seçime göre veri getirteceksiniz. HEPSİ seçili olduğunda bu metin kutularına hepsinin değerini getirmiş olur. HEPSİ seçili olduğunda sanki il seçmişim gibi tüm illere ait oluşturmamı istediğiniz formdaki metin kutularından açılması gerekiyor.

İlerleyen saatlerde İstediğiniz formu hazırlayıp göndereceğim.
(05/09/2021, 16:26)berduş yazdı: siz exceldeki tasarıma uygun bir altform oluşturun (tek il için) onun üzerinden gidelim. anladığım kadarıyla hücre sayısı sabit bu durumda tek il için hazırlanan şablonu sürekli form mantığıyla birden fazla ile yayabiliriz

Dediğiniz gibi bir form hazırladım hocam
.rar Çalışmam.rar (Dosya Boyutu: 99,71 KB | İndirme Sayısı: 3)

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da