Skip to main content

AccessTr.neT

Formüle Ek Yapma Ve Matematiksel İşlemi Bulma

Formüle Ek Yapma Ve Matematiksel İşlemi Bulma

Çözüldü #1
Formüle ek yapma ve matematiksel işlemi bulma
Formülü yazdım ama ikinci bir işlemi formülde birleştiremedim.
.rar Formüle ek yapma ve matematiksel işlemi bulma.rar (Dosya Boyutu: 6,97 KB | İndirme Sayısı: 2)
yyhy, 18-05-2009 tarihinden beri AccessTr.neT üyesidir.
Öncelikle sorunuzu konuyu okuyan ve benzer konularda yardım arayan diğer kişilerin de anlayabileceği şekilde bir olay örgüsü içinde ve kısaca açıklayarak sorun. Yapmak istediğiniz işin mantığı, ne yapmayı planladığınız, nerede takıldığınız ve ne yapılmasını/ne sonuca ulaşmak istediğinizi kısa ancak net olarak ifade edin. Örneğin içindeki notalarınıza bakmasak ne sorduğunuz belli değil.

Örneğinizde formülünüz
Kod:
+ÇOKEĞERSAY('2021'!$M$2:$M$10001;C8&"*";'2021'!$O$2:$O$10001;"SUÇÜSTÜ")
şeklinde ve siz bundan M8:M18 aralığının toplamını çıkartmak istiyorsunuz. Basit matematik kurallarını uygulayın formüllerde; önce yapılmasını istediğiniz işlemleri bir patanteze ve ardından yapılmasını istediğiniz işlemleri diğer paranteze yazın. M8:M18 aralığının toplamı TOPLA(M8:M18) formülü ile hesaplanır. Bu iki formülü anlatım çerçevesinde
Kod:
+(ÇOKEĞERSAY('2021'!$M$2:$M$10001;C8&"*";'2021'!$O$2:$O$10001;"SUÇÜSTÜ"))-(TOPLA(M8:M18))
şeklinde yazabilirsiniz.
Sayın @atoykan emeğinize sağlık makbule geçti. Yardımcı hücre kullanarak çözüm bulmuştum. Yardımcı hücrede ortadan kalkmış tek bir sade formül sayenizde. Çok teşekkür ederim.
yyhy, 18-05-2009 tarihinden beri AccessTr.neT üyesidir.
Rica ederim, iyi çalışmalar

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task