Skip to main content

AccessTr.neT

Tablodan Tabloya Şartlı Olarak Veri Aktarma

Tablodan Tabloya Şartlı Olarak Veri Aktarma

Çözüldü #1
Merhaba;
Örnekteki "kimyasal tablo" nun talep numaralarını "fiziksel tablo" da arayıp, eşleştiğinde fiziksel tablodaki "tehlike sınıfı", "nace kod" ve "faaliyet alanı" hücrelerindeki değerleri kimyasal tablodaki yerine kopyalayacak bir kod yazmam gerekiyor. Yardımcı olabilir misiniz?
.rar ornek.rar (Dosya Boyutu: 49,08 KB | İndirme Sayısı: 4)
aşağıdaki gibi bir sorgu kodu işinize yarayabilir
UPDATE Tablo_Kimyasal INNER JOIN Tablo_Fiziksel 
ON Tablo_Kimyasal.Talep_No = Tablo_Fiziksel.Talep_No
SET Tablo_Kimyasal.Tehlike_Sinifi = [Tablo_Fiziksel].[Tehlike_Sinifi], Tablo_Kimyasal.NACE_Kod = [Tablo_Fiziksel].[NACE_Kod], Tablo_Kimyasal.Faaliyet_Alani_NACE = [Tablo_Fiziksel].[Faaliyet_Alani_NACE];
(06/10/2022, 10:55)berduş yazdı: aşağıdaki gibi bir sorgu kodu işinize yarayabilir
UPDATE Tablo_Kimyasal INNER JOIN Tablo_Fiziksel 
ON Tablo_Kimyasal.Talep_No = Tablo_Fiziksel.Talep_No
SET Tablo_Kimyasal.Tehlike_Sinifi = [Tablo_Fiziksel].[Tehlike_Sinifi], Tablo_Kimyasal.NACE_Kod = [Tablo_Fiziksel].[NACE_Kod], Tablo_Kimyasal.Faaliyet_Alani_NACE = [Tablo_Fiziksel].[Faaliyet_Alani_NACE];

hocam sorgu oluşturdum ve Sql kod kısmına yazdığınız kodu girdim ancak; hem tüm şartı sağlayanları yakalayamadı hem de karşıma sadece değiştirilen 3 alanlı bir tablo geldi. sorgu ile ilgili çok tecrübeli değilim yapamadım. doğrudan kimyasal tablosundaki ilgili boşlukları doldurabilir miyim bu yöntemle yoksa bana ayrı bir tablo mu oluşturur bu kodlar?
bu bir güncelleme sorgusu; ilk mesajınızda belirttiğiniz gibi 2 tablo Tablo_Kimyasal.Talep_No = Tablo_Fiziksel.Talep_No alanları üzerinden ilişkilendirilmiştir
siz sorguyu oluştrup kaydettiğinizde panelde yeni bir sorgu görürsünüz çalıştırdığınızda kimyasal tablosunu günceller
3 alan tek görünür çünkü siz sadece 3 alanın güncellenmesini istemiştiniz
resimde görüleceği gibi sorgunuzu kaydederseniz sol taraftaki panelde yeni bir nesne çıkar, ben xGuncelle adını verdim siz istediğiniz adı verirsiniz, bu sorguyu çalıştırırsanız kimyasal tablosunu günceller

kaç ortak kayıt olmalı örneğinizde sadece 8 tane vardı
(06/10/2022, 12:17)berduş yazdı: bu bir güncelleme sorgusu; ilk mesajınızda belirttiğiniz gibi 2 tablo Tablo_Kimyasal.Talep_No = Tablo_Fiziksel.Talep_No alanları üzerinden ilişkilendirilmiştir
siz sorguyu oluştrup kaydettiğinizde panelde yeni bir sorgu görürsünüz çalıştırdığınızda kimyasal tablosunu günceller
3 alan tek görünür çünkü siz sadece 3 alanın güncellenmesini istemiştiniz
resimde görüleceği gibi sorgunuzu kaydederseniz sol taraftaki panelde yeni bir nesne çıkar, ben xGuncelle adını verdim siz istediğiniz adı verirsiniz, bu sorguyu çalıştırırsanız kimyasal tablosunu günceller

kaç ortak kayıt olmalı örneğinizde sadece 8 tane vardı

evet örnekte 8 talep numarası eşleşmeli. sorgu tablosu da dediğiniz gibi görünüyor ama hücreler boş geliyor. bir de bu değişiklikleri kimyasal tablosunun içinde yapmasını kastetmiştim yani böyle yeni bir tablo oluşturmuş oluyor.

[Resim: do.php?img=13444]
hayır yeni tablo oluşturmuyor siz her çalıştırdığınızda kimyasal tablosundaki veriler güncelleniyor
siz kimyasal tablosundaki 3 alanınızdaki değerleri saçma değerlerle değiştirin
oluşturulan sorguyu çalıştırıp kimyasal tablosunu tekrar kontrol edin

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task