Skip to main content

AccessTr.neT

Sorguda Veri Türü Uyaşmazlığı

Sorguda Veri Türü Uyaşmazlığı

Çözüldü #1
Merhaba arkadaşlar, 

ekteki sistemimde "muysrg_sd" adında bir formum mevcut. Bu formda ilk sekmede bana kayıtlı muayenelerin yaklaşanlarını göstermesini istiyorum. Öncelikle Sql tabloları kullandığım için tarihlerin yyyy-mm-dd şeklinde olduğunu belirteyim. Ben nasıl yaptığımı resimlerle detaylı olarak anlatmaya çalışacağım. Nerede nasıl bir hata  yapıyorum yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. 

Öncelikle personel bilgilerimizin tutulduğu "pers_tb" ve muayene kayıtlarının tutulduğu "muy_tb adında iki formum var. "muytm_srg" sorgusu aşağıdaki gibidir.

[Resim: do.php?img=6016]

Burada muytar alanı muy_tb tablosundaki "muytar_2" alanınındaki yyyy-mm-dd tarih formatını dd.mm.yyyy formatına çeviriyor. Aynı işlemi muybittar_2 için muybittar alanında da yapıyor. 
Bir sonraki sorguya geçersek "muytm2_srg"

[Resim: do.php?img=6017]

Bu sorguda muayenenin bitmesine kalan günün hesabını yapmaya çalıştım. Bunun için kalangun:[muybittar_2]-Date() formlünü kullandım. Yalnız bu sonuç tarih biçinde olduğundan bir başka formülle bu farkı rakam haline çevirdim. kg2:CLng(kalangun) formülü ile. Buraya kadar her şey çok güzel. sorguyu çalıştırdığımda hangi kaydın kaç günü kalmış hepsini görebiliyorum.

[Resim: do.php?img=6018]

Ve son olarak parametre ekleme sorgusu zaten hata aldığım kısım burası. Şimdi derseniz ki niye bu kadar sorgu oluşturdun bunların hepsini tek sorguda yapabilirdin. Bende denedim ama ifade çok karışık uyarısı aldım.Mecburen ayırma ihtiyacı hissettim.  
Öncelikle muayenein kalan gününe göre ne durumda olduğunu gösteren bir alan: 

drm: IIf([muytm2_srg].[kg2]<0;"SüresiDoldu";IIf([muytm2_srg].[kg2]<15;"YenilemeYaklaşıyor";"VakitVar")) 

Şimdi son durumda sorguyu çalıştırdığımda aşağıdaki gibi değerleri alıyorum.

[Resim: do.php?img=6019]

Gördüğünüz gibi bütün alanlar gayet güzel çalışıyor. EE sorun ne o zaman. Şimdi bu sorguyu "muysrg_sd" formumdaki listelere yansıtmak istiyorum. İlk sekmede "Yaklaşan Muayeneler" listesinde en son sorgumu kullanarak bir parametre eklemek istiyorum . Kalan gün kg2 alanına ölçüt olarak ""Between 0 And 30" parametresini yazıyorum.

[Resim: do.php?img=6020]

çalıştır dediğimde bu hata geliyor. Ben bu Between in yanında muytur alanına " Like [Formlar]![muysrg_sd]![muyturfil1] Or Like [Formlar]![muysrg_sd]![muyturfil2] parametresinide eklemem gerekli. 

Nasıl yaparım ne yaparım bilemedim. Biraz uzun anlattım ama açıklayıcı olsun istedim. 
Örnek ekte mevcuttur. Teşekkürler.
.rar pbif 24.02.2016.rar (Dosya Boyutu: 906,11 KB | İndirme Sayısı: 2)

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da

Bu Konudaki Yorumlar
Sorguda Veri Türü Uyaşmazlığı - Yazar: Akifff - 25/02/2016, 17:03