Skip to main content

AccessTr.neT

C# Global Değişken Ayarlarma

C# Global Değişken Ayarlarma

Herkese merhaba;

Biraz zor bir karar vererek C# öğrenmeye ve bu yazılım diliyle kendimi geliştirme kararı aldım.
Sayın @alpeki99 hocam bana vb.net ile yapmış olduğum ilk programımda C# a geçmemi söylemişti ancak ozamanlar vb.neti bile yeni öğrendiğim için C# çok karışık gelmişti (aslında hala biraz karışık geliyor ama öğrenecem niyetliyim  Img-grin )

internette ve form sitelerinde çok aramama rağmen bir türlü global alanda yapılan değişkenlerde form üzerindeki bir alandan veriyi aldırma işlemini çözemedim.
Örnek olarak verecek olursak
VB.NET Kodu;
'Vb.Net ile form üzerinden veri çekme kodu bu şekilde çalışıyor.Global değişken olarak atandığında da sıkıntı olmadan çalışıyor.
Dim baglanti As New OleDbConnetion(Provider=Microsoft.JET.OLEDB.4.0; Data Source='" & veritabani.Text & "'")

C# Kodu;
'Uzun bir uğraş sonunda bulduğum
OleDbConnetion baglanti = new OleDbConnetion("Provider = Microsoft.JET.OLEDB.4.0; Data Source='" + veritabani.Text + "'")
Yukarıda vermiş olduğum kod örneğini bir butonun click olayının altına eklersem "veritabanı isimli TextBox alanı" form üzerinden veriyi aldıra biliyorum. Ancak Global Değişken belirleyim bir den fazla "void" altında kullanmak istediğimde resimdeki gibi bir hata veriyor.

[Resim: do.php?imgf=148010084808971.png]
Buradaki "veritabani.Text" alanını da bir değişkene mi atamak gerekiyor. veya global değişkende yazım farklılığımı oluyor. İnternette de hiç böyle bir örnek veya buna benzer bir kod bulamadım.
yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler.
Saygılarımla,
iyi çalışmalar.

*Not: "using System.Data.OleDb" kütüphanesi de başvurularda ekli
Dünyada Yetirince Anlaşılır Dile Konuşan İnsanlar Var Birazcık da Anlaması İçin Düşünmesi Gerekiyor İnsanların

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da

Bu Konudaki Yorumlar
C# Global Değişken Ayarlarma - Yazar: emir ustaoğlu - 25/11/2016, 22:22
Cvp: C# Global Değişken Ayarlarma - Yazar: POWER - 25/11/2016, 23:16
Cvp: C# Global Değişken Ayarlarma - Yazar: alpeki99 - 25/11/2016, 23:18
Cvp: C# Global Değişken Ayarlarma - Yazar: alpeki99 - 26/11/2016, 20:28
Cvp: C# Global Değişken Ayarlarma - Yazar: alpeki99 - 27/11/2016, 20:52
Cvp: C# Global Değişken Ayarlarma - Yazar: alpeki99 - 28/11/2016, 19:46
Cvp: C# Global Değişken Ayarlarma - Yazar: alpeki99 - 29/11/2016, 20:10
Task