Skip to main content

AccessTr.neT

Sql Server Da Kurulan 1e1 İlişkili Alanın Access Fe Üzerinde Otomatik Değer Almaması

ODRSCH26
ODRSCH26
2
560

Sql Server Da Kurulan 1e1 İlişkili Alanın Access Fe Üzerinde Otomatik Değer Almaması

Arkadaşlar merhaba,

İşin içinden çıkamadığım bir durum söz konusu,

MS Access'te çalışan ancak Sql Server BE'de aynı yapıyı bağlı tablo ile Access formunun arkasında sorgu yapısını kurduğumda çalışmayan bir durum söz konusu.

İki tablo arasında aşağıdaki tablo yapısı ve veritabanı ilişkisine sahibim.
Birincisi Vehicle, İkincisi Plan tablosu

* Araç tablosunun alanları (vehicleid (PK), vehicle, model, brand)
* Plan tablo alanları (planid (PK), vehicleid, plandate1, plandate2, notes)

İlişki 1'e 1'dir (Bir aracın bir planlama kaydı olabilir ve bir plan bir araca ait olabilir)
Bu nedenle, Vehicle tablosunun vehicleid (PK) si  plan tablosunun vehicleidsi ile ilişki vardır. (plan tablosunun vehicleid si unique değerdir.)

Formda yeni bir araç oluşturup ardından plan tablosunun tarih alanına da bir değer girdikten sonra, vehicleid (PK) değeri otomatik artan sayı olduğundan kayıt sonrası değeri alırken,  benzersiz anahtar olan plan tablosunun vehicleidsi, bağlı olduğu vehicleid ile aynı değeri almıyor.

MS Access'teyken plan tablosunun vehicleid si  kayıt yapıldıktan sonra vehicle tablosunun vehicleid sinin numara değerini otomatik olarak alıyordu. Sql Server da bunun bu şekilde olmayışının sebebi nedir? Ya da ben nerede yanlış yapıyorum?

Ekte Access dosyamı ekledim. Burada vehicleplanform formunu açıp vehicle - dateplan1 değerlerini girip alt satıra geçtiğinizde plan tablosunun vehicleid sinin otomatik olarak vehicle tablosunun vehicleid si ile aynı sayıyı aldığını göreceksiniz.

şimdiden çok teşekkürler
.zip onetoonerelation.zip (Dosya Boyutu: 26,47 KB | İndirme Sayısı: 4)

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da

Bu Konudaki Yorumlar
Sql Server Da Kurulan 1e1 İlişkili Alanın Access Fe Üzerinde Otomatik Değer Almaması - Yazar: ODRSCH26 - 25/02/2021, 15:13
Task