Skip to main content

AccessTr.neT

Arama (Filtre) Kodlamalası İle İlgili Veri Tipi Ve Toplu Filtre İle İlgili Sorum

Arama (Filtre) Kodlamalası İle İlgili Veri Tipi Ve Toplu Filtre İle İlgili Sorum

Çözüldü #1
Merhabalar, Bir önceki sorumun devamı olarak sormak istediğim 2 nokta var. Eklediğim Access örneği üzerinden (vehicleplanform) cevaplayabilirsiniz.

Birinci Sorum:
Ben arama yapmak istediğimde aşağıdaki kod yapısını (KOD 1) kullanıyordum ancak farkettim ki bu kod yapısı veri kaynağındaki form altındaki sorguyu tamamen değiştiriyor. Bu nedenle arama amaçlı kullanılması yanlış diye düşünüyorum. Bu kodla arama yapıp formu kapatıp tekrar açan kullanıcı, dataları farklı şekilde son arama kaynağını baz alarak görmüş olacak. Bunu gözden kaçırmışım. O nedenle arama amaçlı aşağıdaki kodu (KOD 2) devreye soktum.

_______KOD 1_________

cabledataformquery  = "SELECT * FROM tblcabledata WHERE line ='" & linesearchtxtbox & "'" & ""
Me.RecordSource = cabledataform
Me.Refresh

_______KOD 2________

Private Sub searchbutton_Click()
On Error GoTo Err_searchbutton_Click
    Dim stDocName As String
    Dim stLinkCriteria As String
    stDocName = "vehicleplanform"
    stLinkCriteria = "[line]=" & [linesearchtxtbox]
    DoCmd.OpenForm stDocName, , , stLinkCriteria
Exit_searchbutton_Click:
    Exit Sub
Err_searchbutton_Click:
    MsgBox Err.Description
    Resume Exit_searchbutton_Click
End Sub

Burada arama yaptığım alan olan "line" integer. O nedenle buradaki tanımı da integer yapmam gerekiyor diye düşünüyordum ama string dediğimde doğru çalışıyor.(Dim stLinkCriteria As String)  StLinkCriteria aratma yaptığımız alan integer da olsa string de olsa string diye tanımlandığında arama doğru çalışıyor. Buradaki string tipi farklı bir noktayı mı tanımlıyor acaba?

İkinci Sorum:
Vehicleplanform formu üzerinde 2 tane arama alanımız var - (line,  model)
Burada her bir alan için teker teker bağımsız arama yapabiliyoruz. Ancak ben 2 kutuya değeri yazalım sonra tek bir büyüteçe bastığımızda 2 sini de sağlayacak şekilde filtre oluşturmasını istiyorum (Basit olarak excelde yapabildiğimiz filtre tarzı). Bunu nasıl yapabiliriz.

Teşekkürlerimi sunarım.
.rar Filtreörnek.rar (Dosya Boyutu: 25,96 KB | İndirme Sayısı: 9)
Son Düzenleme: 05/03/2021, 08:24, Düzenleyen: ODRSCH26.

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da

Bu Konudaki Yorumlar
Arama (Filtre) Kodlamalası İle İlgili Veri Tipi Ve Toplu Filtre İle İlgili Sorum - Yazar: ODRSCH26 - 05/03/2021, 08:18
Task