Skip to main content

AccessTr.neT

Access Veritabanından Visual Basic .net'e İd Numarasına Göre Veri Nasıl Çekebilirim?

Access Veritabanından Visual Basic .net'e İd Numarasına Göre Veri Nasıl Çekebilirim?

(29/05/2022, 10:24)atoykan yazdı: Yazdığınızdan bir şey anlamadım, ama sanırım yapmak istediğiniz textboxınıza aldığınız parça id nosuna göre fiyatını getirmek. Şu Makale inceleyin size yol gösterecektir.
Öncelikle kusura bakmayın derslerimden dolayı girip cevap yazamadım. Bir diğer mesele: Yazdığım program Bilgisayar parçalarını seçip bir araya getirerek satın aldığınız bir uygulama. Access ile oluşturduğum ve Access 2003 ile kaydettiğim(mdb) veritabanı adında bir veritabanım var. Bunun içerisinde ayrı ayrı işlemciler tablosu, anakart tablosu, ekran kartı tablosu gibi parçaların bilgisinin olduğu tablolar var. Tabloların sütunları sırasıyla id, Parça_Adı ve Parça_Fiyatı . Benim yapmak istediğim örneğin kullanıcı uygulamadan birinci işlemci modelini seçti yani bu paçanın veritabanındaki id numarası 1. Yani yapmak istediğim işlemciler tablosunda bulunan ve id numarası 1 olan ürünün Parça_Fiyatı bilgisini TextBox1 nesnesine ekle. Bende bunu  şöyle bir kod satırıyla yapmayı denedim;

Public Sub işlemciid1()
        Dim connk As New OleDbConnection("Provider=Microsoft.Jet.OLEDB.4.0; Data Source='VERITABANI.mdb'")
        Dim listek As String
        listek = "select  Parça_Fiyatı from islemci WHERE id = 1"
        Dim esk As New OleDb.OleDbCommand(listek, connk)
        connk.Open()
        Dim readerk As OleDbDataReader = esk.ExecuteReader
        readerk.Read()
        TextBox1.Text = readerk("Parça_Fiyatı")

End Sub

ancak burada select Parça_Fiyatı from islemci dememe rağmen gidip anakart bilgilerini getiriyor mesela. Neden böyle yaptığını anlamadım gitti. Acaba diyorum aynı kodun şu versiyonuyla ComboBox2 nesnesine bilgi getirdiği için bir çakışma mı var ama çözemiyorum. o kod:

If ComboBox1.Text = "İşlemci" Then

Label2.Text = "İşlemci" 

ComboBox2.Items.Clear()

Dim connk As New OleDbConnection("Provider=Microsoft.Jet.OLEDB.4.0; Data Source='VERITABANI.mdb'")

Dim listek As String

listek = "select Parça_Adı from islemci"

Dim esk As New OleDb.OleDbCommand(listek, connk)

connk.Open()

Dim readerk As OleDbDataReader = esk.ExecuteReader

Do While readerk.Read

ComboBox2.Items.Add(readerk("Parça_Adı"))

Loop
        End If

Umarım kendimi açıklayabilmişimdir.

Veritabanı ve uygulamadan resimler:
[Resim: do.php?img=11895]
[Resim: do.php?img=11894]

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Access Veritabanından Visual Basic .net'e İd Numarasına Göre Veri Nasıl Çekebilirim? - Yazar: Lychee - 31/05/2022, 17:39
Task