Skip to main content

AccessTr.neT

Access Veri Tabanı Temel Mantığı Nedir? Örnek Olarak Nasıl Olmalıdır?

Access Veri Tabanı Temel Mantığı Nedir? Örnek Olarak Nasıl Olmalıdır?

Çözüldü #1
Merhaba hocam, access'i bugüne kadar hiç kullanmadım ben excelciyim. Lakin hazırlamak istediğim Excel Vba projemde veritabanı olarak Access kullanmak istiyorum. Sizlerden ricam veritabanı konusunda bilgilerinizi paylaşmanız.
Projem kurumsal Ulaşım Birimi ile ilgili;
1- Araçların ruhsat bilgileri,
2- Personel bilgileri,
3- Bakım onarım bilgileri,
4- Araç vize işlemleri,
5- Araç sigorta işlemleri,
6- Araç günlük görevlendirme bilgileri,
7- Araç akaryakıt bilgilerini içerecek.

1- Araç Ruhsat Bilgileri;
Ruhsatta yer alan birebir aynı bilgileri

2- Personel Bilgileri;
Kurumda görevli amir, memur, atölye personeli, şoför personel ve diğer kurum personeline ait personel bilgiler (Araç talep eden, atölyeye aracı gönderen ve getiren gibi)

3- Bakım ve Onarım Bilgileri;
Atölyede bulunan usta personel bilgileri, atölye birimleri (Kaynak, kaporta, oto elektrik vb.), arıza tipleri (Kaporta, Cam, Fren, Sinyal vb), arızanın giderilmesi için yapılan işçilikler, arızanın giderilmesine yönelik kullanılan malzemeler, bu malzemelerin ambar çıkış fişleri ve hangi araçlarda kullanıldığı,
Hocam asıl sorunum burada başlıyor; "bakım onarımla ilgili bir çalışmam oldu bu projemi geliştirmek istediğim için bu yola başladım." İçinden çıkamadığım olay bir araç arıza fişi ile geldiğinde o aracın olası on değişik arızadan dolayı gelebileceğini varsaydık ve herbir arıza için arıza açıklaması, arıza tipi, arızayı gideren atölye servis, usta personel, arıza ile ilgili işçilik ve kullanılan malzeme olarak netelendirdim. Kayıt ile ilgili bir sorunum olmadı ancak veri süzmede sorun yaşadım. Bu bilgilerin önünde de araca ait plaka, cinsi, markası, modeli, birimi, getiren personel, geliş tarihi, çıkış tarihi, km bilgisi de eklenince işin içinden çıkamadım. Veritabanı bilginize açıkçası ihtiyacım var.

4- Araç Vize İşlemleri Bilgileri;
Vize tarihi, araç bilgileri

5- Araç Sigorta İşlemleri;
Sigorta başlangıç ve bitiş tarihi, araç bilgileri

6- Araç Günlük Görevlendirme Bilgileri;
Araç görev defterinde yer alan; şoför bilgileri, plaka, tarih, aracı talep eden birim ve personel, araç görev güzerhagı, çıkış ve dönüş km ile saati yapılan km ve bu bilgiler o araç gün içerisinde kaç defa farklı görevlere gidecek ise ve ay sonunda bu araç kiralık araç ise puantaj dökümü,

7- Araç Akaryakıt Bilgileri
Kurum araçları için günlük en fazla 60 lt akaryakıt verilmekte bunun km karşılığı hesaplanması,
Kiralık araçlar ise tam depo ile ihale ilk günü işbaşı yapıyor devamında akaryakıt almak istediğinde işbaşı tarihi ve devamında yaptığı km ye göre motor hacim ve cinsine göre (hepsi motorin kullanıyor) hak ettiği litre akaryakıt veriliyor. Araç bilgileri, motor hacmi, motor hacmine göre akaryakıt katsayısı, 6. başlıktaki km hesaplamaları vu hesaplamaya göre alması gereken akaryakıt, aldığı akaryakıt durumu içermeli.

Şeklinde bir projem var benim takılı kaldığım veritabanı ile ilgili pek bir bilgim olmadığı için hangi konuları hangi Access veritabanında ve iç dosyalarda birlikte kullanmam veya birbirleri ile ilişkilendirmem yönünde olacaktır.
Şimdiden teşekkürler

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da

Bu Konudaki Yorumlar
Access Veri Tabanı Temel Mantığı Nedir? Örnek Olarak Nasıl Olmalıdır? - Yazar: CoruC - 15/11/2022, 16:29