Skip to main content

AccessTr.neT

Excelden Koşullu Ve Formatlı Aktarma

MURTAZAAF
MURTAZAAF
6
529

Excelden Koşullu Ve Formatlı Aktarma

Saygıdeğer Hocalarım,

Herkese sağlıklı günler dileyerek, başarılı olamadığım bir çalışmamda desteklerinizi rica edeceğim. Ekte firma 1 ve firma 2 olarak iki Excel dosyası ve bir ornek Access veritabanı bulunmaktadır. Access veritabanında firma1 ve firma2 adı ile yer alan 2 tablo ve 1 form ile excelden aktarma işlemleri yapmak istiyorum. @berduş Hocamın konusundaki örnek dosyasından hareket ile başladığım çalışmamda takıldım ve ilerleyemiyorum.

Excel dosyalarında iki farklı çalışma gurubunun devamlılık verileri kayıtlı ancak her gurubun sistemleri farklı olduğundan raporlar farklı formatlarda alınabiliyor. Burada yapmaya çalıştığım iki Excel dosyasını firmalar bazında accessdeki tablolara aktarmak sureti ile farklı çalışmalarda kullanmak üzere kullanabilmek.

Firma1 Excel dosyasında tüm isimler alt alta ve tarihler yanyana ve her tarih için giriş ve çıkış olarak 2 saat kayıtlı. Burada saat dışında haftalık, yıllık izin, raporlu gibi bilgilerde var. Kullanılan raporlama programının yetersizlikleri nedeniyle gruptan çıkışı yapılan kişilerin adları ****, --- gibi sürekli rapora yansıyor kaldırılması mümkün olmuyor. Ve Excel olarak bu rapor alındığında bazı kişilerin bilgileri iki satırdaki hücreler sütun sütün birleştirilerek kayıt ediliyor. Bu Excel dosyasından verileri aktarırken saatlerde belirttiğim gibi izin, rapor gibi kayıtlar varsa bunları aktarmamalı ve o alan boş kalmalı, isimlerde de ***, ---- gibi kayıtlı kişilerin hiçbir verisi aktarılmamalı ve çift satırlı (birleştirilmiş hücreli) kayıtlarda takılıp kalmamalı ve accessdeki ayyıl alanına rapordaki tarihlere göre örneğin Ekim 2022 kaydı gelmelidir.

Firma2 Excel dosyasında ise tüm isimler aylık ve isim bazında gruplandırılmış olarak raporluyor. Ali isimli çalışanın 30 günlük kaydı altalta sonra bir iki satır boşluk ile Veli isimli kişinin kayıtları şeklinde ilerliyor. Buradan veri aktarmakta da bu alt alta kayıtları kişi bazında okuyup alanlara kaydettirmeyi başaramadım.

@berduş hocamın, @feraz hocamın ve birçok excelden aktarım örneği ve sorusu olan arkadaşlarımızın sitede bulduğum tüm konularını kodlarını inceledim ama farklı yaklaşımlar bulmaya ve çözümlemeye çalıştım ancak sonuca ulaşamadığımdan yardımlarınızı rica etmek zorunda kaldım.

Saygılarımla

Murtaza AF
.rar ornek.rar (Dosya Boyutu: 87,49 KB | İndirme Sayısı: 11)
Son Düzenleme: 17/11/2022, 23:11, Düzenleyen: MURTAZAAF. (Sebep: imla hatalarını düzeltme)

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da

Bu Konudaki Yorumlar
Excelden Koşullu Ve Formatlı Aktarma - Yazar: MURTAZAAF - 17/11/2022, 19:58
Task