Skip to main content

AccessTr.neT

Maliyet Hesaplama Sorunu

Maliyet Hesaplama Sorunu

Çözüldü #2
Çalışmanızı henüz incelemedim ama hatanızı tahmin ediyorum. Bir ara üretim konulu bir program hazırlamıştım. O zaman çok kafa patlattığım için genel olarak neler gerekir, onu yazmak istedim. Zaman bulunca çalışmanızı da incelerim.

Tablo tasarımıyla başlayalım:

1- Öncelikle tabloları tasarlarken her bir hammaddeyi ayrı ayrı birim olarak girmelisiniz. Şöyle ki, bir televizyon üretim fabrikamız var diyelim. Üretimde elektronik komponentler kullanacağız. Bunların her birini bir tabloya hammadde olarak girmeliyiz. Bunun için bir tablomuz, tabloda o ürünlerin kodları, açık isimleri, fiatları, vergi oranları vs olmalı. Ayrıca ürünleri gruplandırmanız da önemli. Transistor, kondansator, direnç, entegre vs gibi ana gruplar olursa işiniz daha derli toplu olur. Bu arada tüm kondansatörlerin fiat güncellenmesi gerekirse bunu da tek kalemde yapabiliriz.

2- Diğer tablomuz reçeteler olmalı. Yani üretim reçeteleri. Bunun için hammaddeleri belli oranlarda kullanırız. Fiatlarını girdiğiniz o ilk tablomuzdan ürünleri çağırarak her bir kaydın bir üretim kalemi olmasına dikkat etmeliyiz. Bunun için bir ana form ve ona bağlı bir alt form yapardım ben olsaydım. Bu arada üretimdeki ürünlerin isimlerinin ve id numaralarının tutulduğu bir tablo ve o id numaralarıyla ilişkilendirilmiş bir diğer tablo olmalı. Böylece diyelim ki A model televizyon üretiminde önce ürün adını gireceğimiz bir kayıt açarız. Bu form üzerinde açılan bir alt form, oluşturulan otomatik sayılı id numarasına bağlı olarak bir başka tabloya ürüne ait hammaddelerin kodlarını, miktarlarını (adet, metre veya litre gibi) birim fiatlarını ve miktara göre tutarlarını falan kaydeder. Böylece her bir üretim reçetesi ayrı ayrı kaydedilir. Siz bu reçetede değişiklik yapabilir, değişen fiatları tek bir düğme ile birinci tablodan tekrar güncelleyebilirsiniz. Doğal olarak tüm hesaplamalar da yeniden oluşturulur.

Sistem bunun üzerine kurulur. Şimdi sıra sizde. Bakın bakalım sizin çalışmanız böyle mi?
İnadına, ille de Accesstr.net...

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da

Bu Konudaki Yorumlar
Maliyet Hesaplama Sorunu - Yazar: arselvarol - 29/10/2012, 15:33
Cvp: Maliyet Hesaplama Sorunu - Yazar: mehmetdemiral - 29/10/2012, 19:58
Cvp: Maliyet Hesaplama Sorunu - Yazar: arselvarol - 30/10/2012, 11:25
Cvp: Maliyet Hesaplama Sorunu - Yazar: mehmetdemiral - 30/10/2012, 15:50
Cvp: Maliyet Hesaplama Sorunu - Yazar: arselvarol - 30/10/2012, 17:50
Cvp: Maliyet Hesaplama Sorunu - Yazar: benremix - 30/10/2012, 20:55
Cvp: Maliyet Hesaplama Sorunu - Yazar: arselvarol - 31/10/2012, 10:03