AccessTr.neT

Tam Versiyon: imalat raporu
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
mrb, işletmemiz 3 vardiya ve 3 ayrı hatla üretim yapmaktadır. bir günlük imalat raporunu excelde hazırlamam yaklaşık (üretim çeşidine bağlı olarak) 2-3 saat sürmektdir. yapmak istediğim şey, her bir ayrı üretilen ürün için Access formuna işlediğim vardiya raporunun form görünümünde excele taşımak. bu çeşit bazen tek vardiyada 5 veya 6 ayrı ürün olabiliyor. dolayısıyla her vardiya 5 çeşit ürün imalatını yaptığını düşünürsek toplamda 15 sayfa rapor hazırlamam gerekiyor. ayrıca bu 15 sayfanında da bütün bilgileri toplayıp tek bir sayfa daha hazırlamam gerekiyor. konu ile bana bir yol gösterirseniz sevinirim. gösterceğiniz sabra şimdiden tşk ederim.
(gönderdiğim örnektende anlayacağınız gibi bayağı bir acemiyimIcon_rolleyes
örnek Access dosyanızı inceledim.
öneri ve sorular;
1-her makina için ürün bazında kayıt tutmak istemişsin ancak burada bir sorun var makina için durma ve arıza nedenlerini ilişikli alt tablo yaparak sonsuz sayıda ekleme imkanına sahip olabilirsin.
2-her tarih ve vardiya değiştiğinde makinalarda değişmiyordur sanırım, sabit olan değerler vardır mutlaka ancak her tarih ve vardiya değiştiğinde bu değerleri tekrar girmen gerekiyor, bunun yerine makinalar için bir tablo olusturarak kayıtları ilişkilendirerek çağırman zaman kaybını ve aynı bilgileri tekrar tekrar girmeni önler.
3-makinalar ürünler ve vardiyada yapılan işlerin detaylarını tekrar gözden geçirirsen daha sağlıklı bir db. oluşturmanda yardımcı olabiliriz.
4-excele aktarmak için buradaki konuyu inceleyebilirsin. https://accesstr.net/konu-olusturulan-ex...tarma.html
5-sadece rapor çıktısı almak ise excele aktarmadanda istediğim rapor formatını ms.access içersinde ayarlaman mümkün.
Access'ten excel'e veri aktarımı ile ilgili forumda bir çok bilgi var.
Arama yaparsan bulabilirsin.

Daha önce benzer bir konuda yaptığım örnekleri aşağıdaki konuda bulabilirsin. Konu uzundur, tamamını incele lütfen.
Çarpraz Sorgudan Rapor oluşturma

Forumdaki arama kısmında Excel yazıp, sadece başlıkta ara dediğimde çıkan bazı konular:
Access den Excel e sayfa bazlı veri gönderimi
Accessten excel'e seçmeli veri gönderme
Seçerek Excel'e Aktarma
Excele Aktar
access den varolan Excel sayfasına veri transferi
EXCEL e Access Tablosundaki İstediğimiz alanları ve veriyi atma
sayın, göcebe, dediğiniz gibi her makina için ayrı bir rapor çıkartmak istiyorum. gün sonunda hangi makina ne kadar imalat yapmış ve nekar fire vermiş bunlar isteniliyor benden. dediğiniz gibi duruş ve arızaları dediğiniz gibi yapmaya çalışacağım.
-makinalarımızda sipariş üsülü üretim yapıyoruz. yaklaşık 400 civarında müşterimiz var ve her bir müşterinin ortalama 10 çeşit ürünü var. müşteri hangi tarhite hangi üründen ne kadar isteyeceğini önceden tahmin etmek çok zor. yani sipariş verilirse üretim yapılıyor. sipariş yoksa makinalarda çalışmıyor.(şimdilik çok şükür işlerimiz iyi)
-sabir olanlar imalatını yaptığımız ürünler. onlar için ayrı bir tablo hazırladım. imalat raporunu forma girerken, üretimi yapılan ürünü ürün tablosundan çağıaracağım. sabit olan sadece bu. 1 makinada ve bir vardiyada 3 çeşit ürün üretilmişse 3 ayrı form numarası ile giriş yapacağım. sonra 2 vardiyada sonra 3 vardiyada aynı böyle devam edecek. ilginize tşekkür ederim.
Sayın Seruz hocam, vediğiniz örnekleri inceleyceğim. değerli yardımlarınızla inşallah başaracağım. tşk ederim