AccessTr.neT

Tam Versiyon: Formlarda bilgi çekme
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2
[Resim: 14557233501.jpg]

Ekteki 1.resimde görülen örnekten 203,000 kişiden oluşan bir liste var . Access te form olarak yaptım bu listeyi .  
Bu listede 1001 ile başlayan sandık numaraları var . Ben bu sandık numaralarını seçtiğim zaman bana
yapacağım bir form üzerinde seçtiğim sandıktaki bilgileri versin istiyorum

2.Resimde
[Resim: 14557233512.jpg]

İstediğim listenin bir örneği Excelde yaptığım liste var bu listenin aynısını yapmak istiyorum .

Sandık Numarasını seçtiğim zaman bana o sandık ile ilgili tüm bilgileri verecek bir şey yapmak istiyorum . Ne önerirsiniz nasıl bir yol izlemek daha doğru olur .

Yani şöyle söyleyebilirim . Mahalleyi seçeceğim sonra o mahalledeki ilgili sandığı seçeceğim sonra o sandıktaki bayan erkek sayısını verecek .
Erkeklerin kaç tanesi üye , üyeler hangi memleketten , ve doğum tarihleri nedir .  
Bayanların kaç tanesi üye , üyeler hangi memleketten , ve doğum tarihleri nedir
(Ne çok şey istedim)

Bunu seçmen listesi üzerinden yaptırmak istiyorum . Yani yarın liste değiştiği zaman aynı şeyi tekrar tekrar yapmayayım .

Yardımlarınız için teşekkür ederim .
sayın aacanakova,

eğer talebiniz bir Access uygulaması üzerinde gerçekleştirmek istiyorsanız;

kayıtların sürekli form ya da veritabanı biçiminde listelendiği bir formda yer alan veriler üzerinden işlem yapılacaksa,ilgili kayıtların listelendiği formda ID değer varsa o ID değer aracılığı ile hangi kaydı seçtiyseniz o kaydın bilgilerini ayrı bir formda gösterebilirsiniz.

bunun için örnek kod kalıbı:
Kod:
DoCmd.OpenForm "acilacak_formun_adi", , , "[ID]=" & Me.ID
bu kod kalıbını içeriğini kendi çalışmanıza göre düzenlemek sureti ile ilgili ID denetiminin TIKLANDIĞINDA olay yordamına yazabilirsiniz.

EK'te;
bahsettiğiniz talebinize yönelik olarak hazırlanmış örnek uygulama mevcuttur.inceleyebilirsiniz.örnekteki Form2 formunda kid denetimine tıklayınız.

bilginize...iyi çalışmalar,saygılar.
(17/02/2016, 18:45)atoz112 yazdı: [ -> ]sayın aacanakova,

eğer talebiniz bir Access uygulaması üzerinde gerçekleştirmek istiyorsanız;

kayıtların sürekli form ya da veritabanı biçiminde listelendiği bir formda yer alan veriler üzerinden işlem yapılacaksa,ilgili kayıtların listelendiği formda ID değer varsa o ID değer aracılığı ile hangi kaydı seçtiyseniz o kaydın bilgilerini ayrı bir formda gösterebilirsiniz.

bunun için örnek kod kalıbı:

Kod:
DoCmd.OpenForm "acilacak_formun_adi", , , "[ID]=" & Me.ID
bu kod kalıbını içeriğini kendi çalışmanıza göre düzenlemek sureti ile ilgili ID denetiminin TIKLANDIĞINDA olay yordamına yazabilirsiniz.

EK'te;
bahsettiğiniz talebinize yönelik olarak hazırlanmış örnek uygulama mevcuttur.inceleyebilirsiniz.örnekteki Form2 formunda kid denetimine tıklayınız.

bilginize...iyi çalışmalar,saygılar.

Hocam yapmak istediğimi tam anlatamadım sanırım .
[Resim: 14557289011.jpg]
bu resimde görmüş olduğunuz formda mahalle ismini seçince o mahalleye ait sandıklar geliyor .
İkinci resimde ise
[Resim: 14557289012.jpg] seçmen listesi var

Ben ilk resimdeki sandık numarasını seçtiğim zaman Sandık numarasının altında o sandık ile alakalı özet bilgiler gelsin istiyorum .

Yani kaç tane üye var kaçı kadın kaçı erkek kaç tanesi engelli
Hangi memleketten kaç tane insan var gibi bilgileri resim ikideki seçmen listesi formundan çekmek istiyorum .

Anlatabildim inşallah .
İstediğiniz mümkün fakat veri girme işine ayıracak zamanımız yok.

1.Örneğinizi ekleyiniz...
2.Örneğinizi eklemeden önce TCNO alanını kaldırınız...
3.Hangi sorulara cevap aranıyor tek tek yazınız...Yani sandık seçimi sonrası altta görmek istediğiniz bilgiler nelerdir ?
(17/02/2016, 22:00)POWER yazdı: [ -> ]İstediğiniz mümkün fakat veri girme işine ayıracak zamanımız yok.

1.Örneğinizi ekleyiniz...
2.Örneğinizi eklemeden önce TCNO alanını kaldırınız...
3.Hangi sorulara cevap aranıyor tek tek yazınız...Yani sandık seçimi sonrası altta görmek istediğiniz bilgiler nelerdir ?

1.Örneği ekledim
2.TCNO Alanını kaldırdım.
3.Aradığım cevaplar ,
  Sandık numarasını seçtiğim zaman O sandıkla ilgili bilgiler gelsin , Resimde anlatmaya çalıştım biraz .
[Resim: 14557890531.jpg]

Yüklediğim örnek çalışmada ilk sütunda TCNO vardı kaldırdım .
Ve ilk sütundaki sandık numaraları Örnektir . Yani 2001 nolu sandıktan 300 kayıt
                                                                   2002 Nolu sandıktan 302 kayıt
                                                                   2003 Nolu sandıktan 301 kayıt gibi 550 tane sandık devam ediyor .  

1-Sadece 2001 nolu sandık kalmış 2002 hatta 2003 te olsunki sandık seçtiğimizde çalışıyormu test edelim.
2-İllere göre ayırım Nufusİl mi yoksa Doğumyeri mi belirtiniz...
Sayfalar: 1 2