AccessTr.neT

Tam Versiyon: İki Tarih Arası Rapor oluşturma
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2
Selamlar; uzun bir Excel uğraşımdan yıllar sonra Access programına takılmaya başladım hastalık gibi bir şey bu ilk basit denememi forumunuzdan yararlanarak yapmaya başladım; bir haftada yaklaşık 40 saatim bu forumda geçti; bundan sonra da forumdan desteklerinizi isteyeceğim Access çok zevkli, çok görsel, çok kod yazmayı gerektirmiyor biz bilmeyenler için; sanırım ekte ki dosyamda bana yardım ederseniz bayram şekeri olur bizim için; forumda cok üst düzey çalışmalar var bildiğiniz paket programlar yapılmış neredeyse sanki;

Basit bir maliyet tablosu var; bu maliyet tablosununa Excel den veri girmek yerine daha görsel olması için Access de yapamaya karar verdim (ilk denemem) ; girilen bu verilerden raporlar almak istiyorum; ve bunu ana menüsü olan (ribbon deniliyor sanırım) formatta olması nı düşündüm;

Veri Girişi Raporlar
>İki Tarih Arası Rapor 
>Malın Cinsine Göre Rapor 
>Satılan Firmaya Göre Rapor
>Alınan Firmaya Göre Rapor
(*raporda K/Z Tablosundaki tüm alanlar kullanılacak;
*raporlar form formatında olacak;
*alınacak raporlar ayrı bir form formatında basılabilir veya excele aktarılabilir olmalı; sorgu ile bir tane örnek yaptım fakat tablo şekilde sorgu sonucu geliyor ama ayrı bir yere ayrı form şekline bildiğiniz rapor formatında yapamadım;
*office 2010 kullanıyorum ama diğer kullanıcılar da 2007 formatı var; bir de bu proje bittikten sonra kullanımında veri girişi yapıldığında girilen veriler uygulamanın (projenin) başka bir bilgisayarda kullanılması durumunda eski veriler kalıyor yenisi ustune ilave edilebiliyor değilmi.Mdb diye bir şey okudum da çok anlamadım ?)

Dosya eklemeyi beceremedim o yüzden buradan ekledim

http://s9.dosya.tc/server/ag1ma6/Mustafa...Z.zip.html

Umarım derdimi anlatabilmişimdir.
İlk denememde yardımlarınızı eksik etmemeniz dileğiyle; Yardımlarınız için şimdiden Teşekkürler
Saygılar
Sayın Altay,

Şu an itibarı ile,kendi adıma,eklediğiniz örnek uygulamayı inceleme imkanım olmaması nedeni ile aşağıdaki açıklamaların yapılması uygun görülmüştür.

Öncelikle;
Site Kuralları sayfasında yazılı hususları tekrar incelemenizi temenni etmekle birlikte,lütfen bu hususlar üzerinden hem her bir konuda tek soru sormayı hem de taleplerinize benzer içeriklere sahip örnekler de barındıran konuları bir ön incelemede bulunmaya gayret ediniz.

1)

Alıntı:İki Tarih Arası Rapor

talebiniz üzerinden,bu konunuzun ana talebi olarak geçerli olması ve diğer taleplerinizi de YENİ KONU açmak sureti ile diğer konularda yer almasını daha uygun görmekteyim.

dolayısı ile de,gerek ilk mesajınızın bu içerik ile değerlendirilmesini ve aynı zamanda konu başlığının da buna göre yeniden düzenlenmesini uygun görmekteyim.

“İki tarih arası” ifadesini site arama sayfasında çift tırnak içerisinde yazmak sureti ile,ilk etapta benzer nitelikteki konuları ve örnekleri incelemeniz faydalı olabilir.

2)

Alıntı:>Malın Cinsine Göre Rapor

Bu talepleriniz için de,aslında benzer bir sorgu oluşturma sureti ile,sorgudaki bu alanların (sütunların) altına kriter satırına formdaki denetim gösterilmek sureti ile bu sonuçları elde edebilirsiniz.

ÖRNEK
(Malın Cinsi için)

[Forms]![Form1]![malin_cinsini_iceren_denetimin_adi]
gibi bir kod dahil edilebilir.

3)

Alıntı:alınacak raporlar ayrı bir form formatında basılabilir veya excele aktarılabilir olmalı

talebiniz için;

DoCmd.Output yöntemini kullanabilirsiniz.sitede yeterince örnek mevcut,yine.

Bilginize…iyi çalışmalar,saygılar.
Sayın Atoz112 İyi akşamlar diler , hızlı döndügünüz için teşekkür ederim; önerilerinizi hemen inceliyorum yönlendirdiğiniz konulara da bakmaya başlıyorum Saygılar
Sayın Altay,

Alıntı:Mdb diye bir şey okudum da çok anlamadım ?)

İfadenize yönelik olarak;
Mdb ifadesi,önceki sürüme göre (2002-2003 farklı kaydet) kaydetmek sureti ile elde edilen uzantı türüdür.

Kaldı ki,eklediğiniz örneği,kendi adıma şu an açmaya çalışınca geçersiz olduğu ve bundan dolayı da,MDB olarak da konunuza dahil etmenizin uygun olacağı kanısındayım,bu sürümü de kullananlara dair.

MDB olarak kaydetme konusunda soruna maruz kalırsanız,aşağıda bağlantısı yazılı konunun 4.mesajında yazılı hususlara göre bir de denemeye çalışınız.

otel otomasyonu

sayın Altay,

İki tarih arası rapor için,örnek olarak;
aşağıdaki konunun 2.mesajındaki örneği de inceleyebilirsiniz.

Raporda tarih sorgulama

Alıntı:>Malın Cinsine Göre Rapor

talebiniz için de,arama sayfasında;

çift tırnak içerisinde olacak şekilde "kritere göre rapor" ifadesini aratınız.

bilginize...iyi çalışmalar,saygılar.
sayın Altay,

MDB uzantılı olarak da eklediğiniz örnek uygulama,yine aynı gerekçe ile incelenememektedir,kendi adıma.

bu nedenle,örneğiniz üzerinden yardımcı olamamaktayım.

katılımcı olabilecekler tarafından çözüme dair paylaşımlar edinmeniz muhtemeldir.

sayın Altay,

İki tarih arası rapor için,
bir hatırlatma ya da bilgilendirme olması adına;

1)

Raporun kaynağını oluşturacak olan sorgu üzerinde,bu sorgunun kaynak tablosunda,
eğer TARİH alanı tek ise,bu tarih alanının KRİTER satırına

Between [Forms]![Form1]![ilk_tarih_denetiminin_adi] And [Forms]![Form1]![son_tarih_denetiminin_adi]

İfadesini yazmak sureti ile,
İki tarih arasındaki varsa mevcuttaki sonuçları elde etmeniz söz konusu olur.

2)

tablosunda eğer TARİH alanı BAŞLANGIÇ ve BİTİŞ ayrımı ile iki alan ise,bu tarih alanlarından BAŞLANGIÇ olanının KRİTER satırına

>=[Forms]![Form1]![ilk_tarih_denetiminin_adi]

BİTİŞ olanının KRİTER satırına da

<=[Forms]![Form1]![son_tarih_denetiminin_adi]

İfadelerini yazmak sureti ile sonuç elde edebilirsiniz.

sayın Altay,

konu takibiniz açısından,hatırlatma anlamında;
konunuz ile ilgili son gelişme ne durumdadır.

şüphesiz,işlemleriniz tamamlanmış ve sorununuzu çözmüş de olabilirsiniz.site içi aramalarınız neticesinde sitede yer alan konuları ve örnekleri incelemelerinizin sonucu ile bazı gelişimler elde etmiş de olabilirsiniz...bilgilendirmek ister misiniz lütfen.teşekkürler.

Sayfalar: 1 2