AccessTr.neT

Tam Versiyon: Kaydı Yönetici Şifresi İle Silmek
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3 4
Merhaba
Formlarımda Kayıt silme işlemlerinin sadece Yönetici Şifresi girildiğinde gerçekleşmesini istiyorum. Forumdaki örneklerde şifreler sabit Vba kodlarına yazılmış. Bense statik değil dinamik bir yapı istiyorum bu yüzden kullanıcı tablosunda Admin olarak yetki tanımlanması yapılmış kişiye ait şifre ile silme işleminin gerçekleşmesini istiyorum. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

[Resim: do.php?img=9981]

Option Compare Database
Option Explicit

Dim Limit As String

Dim YoneticiSifresi As String

Private Sub Form_Open(Cancel As Integer)

Limit = 0

End Sub

Private Sub Kapat_BTN_Click()

DoCmd.Close acForm, "F_Password"

End Sub

Private Sub Password_TXT_AfterUpdate()

YoneticiSifresi = Dlookup ("[sifre]", "[T_Kullanici]", "[yetki]= Admin")

' Kullanıcı tablosunda yetki düzeyi Admin olarak belirlenmiş alana atanmış olan sifre değerini formun üstündeki
    ' Password_TXT değeri ile karşılaştırmak ve eşit ise silme işlemini gerçekleştirmek istiyorum.

If Password_TXT = YoneticiSifresi Then

'Kayıt sil butonuna tanımlı kod aşağıdadır.

If MsgBox("Ayni Yardim Kaydı ve bilgileri silinecek, İşlemin geri dönüşü yoktur, eminmisiniz ? ", vbCritical + vbYesNo, " !!! DİKKAT !!! ") = vbYes Then

CurrentDb.Execute "delete from T_AyniYardim where [ID]=" & Me.ID_TXT

Dim fat As Control
        For Each fat In Me.Form.Controls
        Select Case fat.ControlType
            Case acTextBox
            fat.Value = ""
            Case acComboBox
            fat.Value = ""
            Case acCheckBox
            fat.Value = "0"
        End Select
            Next
    End If

Tarih_TXT.SetFocus
        Tarih_TXT = Date

End Sub

Else

Limit = Limit + 1

MsgBox "Şifre Yanlış", vbExclamation, "HATALI ŞİFRE"

End If

If Limit = 3 Then

MsgBox "Şifreyi 3 defa yanlış girdiniz. Form kapanacak", vbExclamation, "HATA"

DoCmd.Close

End If

End Sub
Şifre formu yerine inputbox kullanmayı deneye bilirsiniz?
Dlookup ile daha güzel olur
(01/04/2020, 10:40)berduş yazdı: [ -> ]Şifre formu yerine inputbox kullanmayı deneye bilirsiniz?
İnputbox'ın ne olduğunu bilmiyordum meğerse Phyton dilindeki INPUT ile aynıymış evet bunuda kullanabilirim Dlookup la yetki düzeyi ADMİN olanın şifresini değişekene atayabilirsem onunla da yapabilirim henüz başaramadım. Teşekkürler.

(01/04/2020, 12:05)accessman yazdı: [ -> ]Dlookup ile daha güzel olur
Img-grin
dilerim işinize yarar
Sn.@berduş elinize sağlık bu konuda sorularım olacak affınıza sığınarak
1- Çözümünüzde nerden türetildiğini anlamadığım frm.AcikMi kodu var bu kod nasıl türetildi frm diye bir değişken tanımlamışsınız ama AcikMi ifadesi nedir metod yada fonksiyon değil nerden çıktı anlamadım. 
2-Kayıt sil butonundak kodda Me.Name nereyi ifade ediyor. Bende böyle bir alan yok.
If Len(Me.ID_TXT) > 0 Then DoCmd.OpenForm "F_Password", , , , , , Me.Name & ";" & Me.ID_TXT Else MsgBox "herhangi bir kayıt seçilmedi?"

3- Genel anlamda bu örneğin forumdan indirdiğim aslında nasıl oluyor da integer olması gereken limit değişkeni (Kodları aldığım örnekte Sayı adında )  string olarak tanımlanmış sonuçta her bir döngüde limitin bir artması için değişkenin sayı - ınteger olması gerekmiyor mu.
4-ADO ile kayıt yaptırmasaydım üretilecek çözümde bu kadar takla attırmaya gerek kalırmıy dı merak ediyorum. Img-grin

5-Son olarak Hatalı şifre girildikten sonra Çıkan mesaj sonrası imleci neden bir türlü Me.Password_TXT alanına Setfocus yapamıyorum bir çok yerde ve varyasyonda denedim olmuyor.

Bu Örnek gibi forumda bir çözüm yoktu belki benim gibi cins birilerinin de işine yarar. ( Aslında neden hep sabit Vba ya gömülmüş kodlarla çözüm üretilmiş anlamış değilim bence bu şekilde daha kullanışlı neyse verdiğiniz emek için tekrar teşekkür ederim.
Option Compare Database
Option Explicit
Dim limit As Integer

Private Sub Form_Open(Cancel As Integer)

limit = 0

End Sub

Private Sub Kapat_BTN_Click()

DoCmd.Close acForm, "F_Password"

End Sub

Private Sub Password_TXT_AfterUpdate()
Dim limit As Integer
Dim frm As Form
Set frm = Forms(Split(OpenArgs, ";")(0))

If DCount("*", "t_kullanici", "yetki='admin' and sifre='" & Me.Password_TXT & "'") > 0 Then
            If MsgBox("Ayni Yardim Kaydı ve bilgileri silinecek, İşlemin geri dönüşü yoktur, eminmisiniz ? ", vbCritical + vbYesNo, " !!! DİKKAT !!! ") = vbYes Then

CurrentDb.Execute "delete from T_AyniYardim where [ID]=" & Split(OpenArgs, ";")(1)
                frm.AcikMi

End If

Else

limit = limit + 1

MsgBox "Şifre Yanlış", vbExclamation, "HATALI ŞİFRE"

End If

If limit = 3 Then

End If

'Me.Password_TXT = ""
        'Me.Password_TXT.SetFocus

End Sub

Private Sub Password_TXT_LostFocus()