AccessTr.neT

Tam Versiyon: Raporda Saat Formatında De-Da Eki
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2
Çok Elzem Değil Ama Merak Ettiğim İçin Soruyorum raporda saat formatımız var. Dakikanın sonundaki rakamın okunuşuna gçre "de" "da" eki getirilebilir mi?

Örneğin: 10:00 'da

yada 11:15 ' de
Fonksiyon yazılarak yapılabilir
case yada if kullanilarak -case bu durum icin daha uygun gibi-
Son hane 0 ise 10,20,30,40,50 ve 00 için
Eğer 0 dan farklı ise 1,2,..8,9 tek tek de, da, te,ta getirilebilir

Not: mumkunse basliklari cok uzun tutmayin sadece icerigi belirten kisa bir cumle yeterli. Elzemligiyle ilgili kisim mesajin icerigine zaten eklenebilir.
Yani şöyle olabilir mesela:

Bu arada kodlardaki case "40" yazılışı "ta" olacaktı. Gözümden kaçmış, "da" yazmışım.
Oooo harika böylelikle bir şey daha öğrenmiş oldum. Teşekkürler.

Mid(Me.sayi, 5, 1) bu kısmı bana açıklaya bilir misiniz? kırpıyoruz da 5 ,1 nedir
sondan itibaren kaçıncı karakterden sonrası, kaç karakter alacağımız. Orada mesela 15:00:11 saat formatı döndüğü için sondan sayalım: "1"+"1"+":"+"0"+"0"+":"+"5"+"1"
Yani iki nokta üstüsteler dahil 8 karakter var. Şimdi bize ne lazım, 15:00'ın sonu. Yani ikinci "0". O zaman da sondan sayalım 5 tane. 00'ın birinci sıfırı. Ondan sonraki karakteri döndürür. Böylece sonu sıfırla biten değerler gelir. 

Bu arada left ve right komutlarıyla da aynı işi yapabilirdim. Ayrıca instr ile ":" karakterlerinden sonrasını al da diyebilirdim. Alternatif çok yani Img-grin))
Teşekkürler
Sayfalar: 1 2