AccessTr.neT
Veri Çekme Sorunu - Baskı Önizleme

+- AccessTr.neT (https://accesstr.net)
+-- Forum: Microsoft Access (https://accesstr.net/forum-microsoft-access.html)
+--- Forum: Access Cevaplanmış Soruları (https://accesstr.net/forum-access-cevaplanmis-sorulari.html)
+--- Konu Başlığı: Veri Çekme Sorunu (/konu-veri-cekme-sorunu--84463.html)

Veri Çekme Sorunu - Allback - 05/09/2018

Merhaba,

Veritabanıma verileri kaydederken benzersiz id kullanmıyorum, 7 farklı satırdaki verilerin tümü aynı "id" ile kayıt ediliyor.

Ben bu aynı id'ye sahip verileri her bir satıra nasıl getirebilirim.
Yani birinci satırdaki metin kutularına seçilen id'ye denk gelen kayıtlardan 1. sıradaki kayıtlar gelsin.
2. satırdaki metin kutularına tablodan 2. satırdaki veriler gelsin.

Böyle bir şey mümkün mü?

Cvp: Veri Çekme Sorunu - ozguryasin - 06/09/2018

isteğinize göre bu şekilde mantıklı bir durum değil, 7 satırınız var ona göre 7 satırlık alan oluşturmuşsunuz. peki 8 satır olunca ne yapacaksınız bir satır daha mı oluşturacaksınız. bunu bu şekilde yapmak yerine alt form kullanarak yapmak mantıklı olacaktır. üst formda sadece verilerin girileceği bir alan ekle deyince alta ekleyecek, sonra kaydet deyince hepsini kaydedecek.

Cvp: Veri Çekme Sorunu - ozguryasin - 06/09/2018

örneğiniz üzerinde küçük bir oynama yaptım. bir çok metin kutusu ve değişik durumlar ile örneğinizi çok karıştırmışsınız. ayrıca tablolarda ilişki kurmuşsunuz. bence Tablolarda ilişki Access ile mantıklı değil hatta bana göre hiç mantıklı değil. yaptığım değişiklikler bir alt form oluşturdum. formu açınca ana form da ilk satırlara verileri çekiyorsunuz (ki hepsini bağlamadım)  ekle butona basınca geçici tabloya atıyor. orada birikiyor. (buraya kadar yarım yamalak yaptım çünkü çok vakit alıyor.) yapılması gereken alt tablodan silinecek olması durumunda alt tablodan grup bölümüne çift tıklıyorsunuz ana forma atıyor ve güncelle sil butonları çıkıyor silme ve güncelleme işlemlerini orada yapıyorsunuz. alt tarafta kaydet deyince geçici tablodan alıp asıl tabloya kaydediyor, yani bu şekilde olması mantıklı daha bu dediklerimi yapmıyor. dediğim gibi yapacaktım tablo yapınız ve formunuz çok karışmış.  Ayrıca formu açtığında benim koyduğum butonlara tıklarsan kısaca bilgiler yazdım neler olması gerektiği ile ilgili

Cvp: Veri Çekme Sorunu - Allback - 06/09/2018

(06/09/2018, 05:34)ozguryasin yazdı: örneğiniz üzerinde küçük bir oynama yaptım. bir çok metin kutusu ve değişik durumlar ile örneğinizi çok karıştırmışsınız. ayrıca tablolarda ilişki kurmuşsunuz. bence Tablolarda ilişki Access ile mantıklı değil hatta bana göre hiç mantıklı değil. yaptığım değişiklikler bir alt form oluşturdum. formu açınca ana form da ilk satırlara verileri çekiyorsunuz (ki hepsini bağlamadım)  ekle butona basınca geçici tabloya atıyor. orada birikiyor. (buraya kadar yarım yamalak yaptım çünkü çok vakit alıyor.) yapılması gereken alt tablodan silinecek olması durumunda alt tablodan grup bölümüne çift tıklıyorsunuz ana forma atıyor ve güncelle sil butonları çıkıyor silme ve güncelleme işlemlerini orada yapıyorsunuz. alt tarafta kaydet deyince geçici tablodan alıp asıl tabloya kaydediyor, yani bu şekilde olması mantıklı daha bu dediklerimi yapmıyor. dediğim gibi yapacaktım tablo yapınız ve formunuz çok karışmış.  Ayrıca formu açtığında benim koyduğum butonlara tıklarsan kısaca bilgiler yazdım neler olması gerektiği ile ilgili

Özgür hocam örneğinizi inceledim. Öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkürler. Bir önceki mesajınızda sorduğunuz şimdi 7 satır, yarın 8 satır olursa ne yapacaksınız demişsiniz. 8 satır olma ihtimali yok. Bir id numarası ile en fazla 7 en az 1 satır veri kaydı oluşturulabilecek. Daha fazlası olmayacak.

Benim merak ettiğim şuydu. Örneğin sorgudan veri çekerken .Column(1) diyerek 1 kolondaki veriyi çekiyoruz. Aynı şekilde .line(1) gibi bir komut ya da yöntem var mıdır?. Böylece istediğim satırdaki veriyi çekebilirim diye düşünmüştüm.

Tablodaki ilişkilendirmelerle ilgili uyarınızı da dikkate alarak veritabanımdaki tablo ilişkilerini kaldırıyorum...

Cvp: Veri Çekme Sorunu - ozanakkaya - 08/09/2018

(06/09/2018, 11:16)Allback yazdı: Örneğin sorgudan veri çekerken .Column(1) diyerek 1 kolondaki veriyi çekiyoruz

Merhaba, sorgudaki veriyi liste kutusuna aktarıyorsanız .column(1,2) veya .column(0,4) şeklinde çekebilirsiniz.

Cvp: Veri Çekme Sorunu - Allback - 09/09/2018

(08/09/2018, 14:02)ozanakkaya yazdı:
(06/09/2018, 11:16)Allback yazdı: Örneğin sorgudan veri çekerken .Column(1) diyerek 1 kolondaki veriyi çekiyoruz

Merhaba, sorgudaki veriyi liste kutusuna aktarıyorsanız .column(1,2) veya .column(0,4) şeklinde çekebilirsiniz.

Biraz farklı bir yol izledim. Tabloya benzersiz bir alan ekledim. Maksimum kayıt sayısı 7 tane olabileceğinden 7 tane kaydın   Benim verdiğim id numaralarını ve benzersiz kimliklerini cektim. 

Seçilen id numarasına eşit olan benzersiz alandaki kayıtları formda gösterdim. Biraz karışık bir yöntem oldu ama sonuca ulaşabildim.