AccessTr.neT
Tablodaki "," İle Ayrılan Verileri Saymak - Baskı Önizleme

+- AccessTr.neT (https://accesstr.net)
+-- Forum: Microsoft Access (https://accesstr.net/forum-microsoft-access.html)
+--- Forum: Access Cevaplanmış Soruları (https://accesstr.net/forum-access-cevaplanmis-sorulari.html)
+--- Konu Başlığı: Tablodaki "," İle Ayrılan Verileri Saymak (/konu-tablodaki-ile-ayrilan-verileri-saymak.html)

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Cvp: Tablodaki "," İle Ayrılan Verileri Saymak - feraz - 27/03/2020

(27/03/2020, 13:58)accessman yazdı: teşekkürler değiştirdim
eğer soru şöyle olmuş olsaydı nasıl tarih kriteri kullanacaktım
problem
bir fabrika ve bununda çeşitli bölümleri var. bu fabrikada çalışanların bazılarında kronik hastalık dediğimiz Diabet, Hipertansiyon, Astım, Kalp hast, hastalıklar var
bir kişide aynı anda hem diabet hem astım olabilir veya hiç hastalık olmayabilir.
bu çalışanlar 01.01.2000 ile 31.12.2020 tarihleri arasında işe giriş çıkış yapmışlar.mesela
Ali 01.05.2012 de girmiş 05.12.2015 de çıkmış Diabet ve Astım varmış
Veli 01.07.2008 de girmiş 25.10.2018 de çıkmış Hipertansiyon ve  Astım varmış.
böylece devam edip gidiyor. Patron da diyor ki accessman bana şöyle bir liste çıkar 
şu tarihler arasında her bölümde kronik hastalığı olanlardan kaçar kişi çalışmış
Bizim örnekte firmalar bölümlere denk geliyor
meyveler kronik hastalıklara denk geliyor
her kayıt bir işçi oluyor. umarım anlaşılmıştır
şimdi nasıl bir tarih kriteri ile sorgulamamız lazım ki patrondan fırça yemeleyim

(27/03/2020, 13:47)feraz yazdı:
(27/03/2020, 12:35)accessman yazdı: hatalı sonuç değil ama şimdi eklediğim örnekte 3. kayıta ekleyip sildiğim limon hesap dışı kalması gerekmiyor mu
[Resim: do.php?img=9957]

başlama 01.02.2020 bitiş 29.02.2020 firma A için 3. Kayıttaki meyveler "Extra filtreli" de hesaplanmalı mı hesaplanmamalı mı
Extra filtreli  içinmi olacak
evet
Tamam.16.mesajı güncelledim önceden yazdığım Trim olarak.Gellişmiş filtre ile sonuç nasıl olacak.

(27/03/2020, 13:58)accessman yazdı: teşekkürler değiştirdim
eğer soru şöyle olmuş olsaydı nasıl tarih kriteri kullanacaktım
problem
bir fabrika ve bununda çeşitli bölümleri var. bu fabrikada çalışanların bazılarında kronik hastalık dediğimiz Diabet, Hipertansiyon, Astım, Kalp hast, hastalıklar var
bir kişide aynı anda hem diabet hem astım olabilir veya hiç hastalık olmayabilir.
bu çalışanlar 01.01.2000 ile 31.12.2020 tarihleri arasında işe giriş çıkış yapmışlar.mesela
Ali 01.05.2012 de girmiş 05.12.2015 de çıkmış Diabet ve Astım varmış
Veli 01.07.2008 de girmiş 25.10.2018 de çıkmış Hipertansiyon ve  Astım varmış.
böylece devam edip gidiyor. Patron da diyor ki accessman bana şöyle bir liste çıkar 
şu tarihler arasında her bölümde kronik hastalığı olanlardan kaçar kişi çalışmış
Bizim örnekte firmalar bölümlere denk geliyor
meyveler kronik hastalıklara denk geliyor
her kayıt bir işçi oluyor. umarım anlaşılmıştır
şimdi nasıl bir tarih kriteri ile sorgulamamız lazım ki patrondan fırça yemeleyim

(27/03/2020, 13:47)feraz yazdı:
(27/03/2020, 12:35)accessman yazdı: hatalı sonuç değil ama şimdi eklediğim örnekte 3. kayıta ekleyip sildiğim limon hesap dışı kalması gerekmiyor mu
[Resim: do.php?img=9957]

başlama 01.02.2020 bitiş 29.02.2020 firma A için 3. Kayıttaki meyveler "Extra filtreli" de hesaplanmalı mı hesaplanmamalı mı
Extra filtreli  içinmi olacak
evet
Tamam üstad yeni gördüm mesajı.Yapamazsam dostlara güveniyoruz.Ayrıca patronu bana yolla fırça atarsa Img-grin yan gelip yatmakla patron olmuyor birazda o çalışsın Img-grin

Benim merak ettiğim filtre ile gelişmiş filtre arasındaki olay farkı nedir.

Cvp: Tablodaki "," İle Ayrılan Verileri Saymak - accessman - 27/03/2020

sağolasın accesstr dostları sağolsun
ikisi arasındaki fark extra olanda sql cümlesinde hem giriş hem çıkış tarihi ilk ve son tarihe göre filtrlenmiş ama nedense sonuç değişmiyor
tarihleri 20 yıla yaydım ve isim alanı ekledim meyveler alanıda kronik alanı olarak ismi değişti
meyve isimlerini hastalık ismi gibi düşünün( yazmak zor geldi sizin ferasetinize güveniyorum)
 extra filtre gerekli mi gereksizmi anlayamadım sanki farklı sonuç çıkarması gerekiyor gibi geliyor ama filtreli ile aynı sonucu veriyor 
mesela 01.05.2010 ile 25.10.2018 tarihleri arasında 
C firmasında
kaç tane kronik hastalığı olan işçi çalışmış bul
dediğimizde çıkan sonuç resimde 
sizce bulduklarımız doğru mu daha doğrusu problemi çözmek için gidiş yolumuz doğru mu

[Resim: do.php?img=9958]

(27/03/2020, 14:35)accessman yazdı: sağolasın accesstr dostları sağolsun
ikisi arasındaki fark extra olanda sql cümlesinde hem giriş hem çıkış tarihi ilk ve son tarihe göre filtrlenmiş ama nedense sonuç değişmiyor
tarihleri 20 yıla yaydım ve isim alanı ekledim meyveler alanıda kronik alanı olarak ismi değişti
meyve isimlerini hastalık ismi gibi düşünün( yazmak zor geldi sizin ferasetinize güveniyorum)
 extra filtre gerekli mi gereksizmi anlayamadım sanki farklı sonuç çıkarması gerekiyor gibi geliyor ama filtreli ile aynı sonucu veriyor 
mesela 01.05.2010 ile 25.10.2018 tarihleri arasında 
C firmasında
kaç tane kronik hastalığı olan işçi çalışmış bul
dediğimizde çıkan sonuç resimde 
sizce bulduklarımız doğru mu daha doğrusu problemi çözmek için gidiş yolumuz doğru mu

[Resim: do.php?img=9958]
Üstad normal filtre ile gelişmiş fitre arasında fark yok.Sonuçta normal filtre ile ve gelişmiş filtrede nasıl sonuç olacak resim olarak eklerseniz anlaşılır ve ilk mesaj dosyasındaki gibi tutarsızlık olmasın örnek olarak elma vermiştim sonra debelen dur nie böyle yazmış accessman hoca diye Img-cray

24.cü mesajdakini okumadınızmı.Neden alttaki kodları silmediniz.

Dim arr
ReDim arr(1 To scr.Count, 1 To 2)
Erase arr

Şimdide isimler diye alan eklenmiş meyveler ile uzaktan alakası yok.Neyse birazda @berduş hocamız incelesin.
Bu gidişle koronadan değil fazla düşünmekten öleceğim galiba Img-grin

Cvp: Tablodaki "," İle Ayrılan Verileri Saymak - accessman - 27/03/2020

siz zararı yok demiştiniz fazlanın zararı olmaz diye düşündüm
yeni konu açtım sırf sizin güzel hatırınız için