AccessTr.neT
Access Otomatik Metin Kutusu - Baskı Önizleme

+- AccessTr.neT (https://accesstr.net)
+-- Forum: Microsoft Access (https://accesstr.net/forum-microsoft-access.html)
+--- Forum: Access Cevaplanmış Soruları (https://accesstr.net/forum-access-cevaplanmis-sorulari.html)
+--- Konu Başlığı: Access Otomatik Metin Kutusu (/konu-access-otomatik-metin-kutusu.html)

Sayfalar: 1 2 3 4

Access Otomatik Metin Kutusu - aliyorga - 01/04/2020

Bir tablo ve formum var. Formumda öyle istiyorum ki bir butona tıklayarak;
1.      İsim sayısı kadar (list.count) metin kutusu (etiket de olabilir) otomatik alt alta oluştursun ve içlerine sırasıyla isim sütunundaki isimleri satır satır yazsın.
2.      Gelinecek tarihteki en düşük tarihi ve gidilecek en yüksek tarihi bulsun ve farkını alsın.
3.      Fark sayı kadar her ismin karşına soldan sağa metin kutuları (veya etiket) yerleştirsin. Ve bu metin kutularının en başına tarihleri yazsın.
4.       Her ismin karşısındaki Soldan sağ oluşturulan bu metin kutularının içine gelinecek tarihten gidilecek tarihe kadar X işareti koysun veya yeşile boyasın.
5.      Satırların karşısında oluşturulan metin kutuları hizalı olsun.
Bu otomatik metin kutusu veya etiket oluşturmak için ne yapmam gerekir. Ekte çalışmamı gönderiyorum. Misal çalışmamdaki formda yapmak istediğim durumu çektiğim tablo fotoğrafı ile de ifade etmeye çalıştım. İlginize şimdiden teşekkür ederim.

Cvp: Access Otomatik Metin Kutusu - berduş - 01/04/2020

öncelikle sorunuz Access ile ilgili olduğundan Access sorular ve cevaplar bölümüne taşınmıştır, lütfen sorularınız uygun yere açmaya özen gösterin ama uygulamayı excelde yapmak istiyorsanız belirtin tekrar excele taşıyalım
Access çalışma anında forma nesne ekleyemez eklenebilmesi için geçici olarak formun tasarım moduna geçmesi gerekir ki bu da uygulamada sorunlara neden olabilir
bunun yerine alt form kullanmayı deneyebilirsiniz ama aynı sorun alt formda da karşınıza çıkacaktır çünkü anladığım kadarıyla tarihler için de girilen tarih sayısı kadar metin kutusu eklenmek zorunda kalacak

Cvp: Access Otomatik Metin Kutusu - aliyorga - 01/04/2020

(01/04/2020, 09:17)berduş yazdı: öncelikle sorunuz Access ile ilgili olduğundan Access sorular ve cevaplar bölümüne taşınmıştır, lütfen sorularınız uygun yere açmaya özen gösterin amEa uygulamayı excelde yapmak istiyorsanız belirtin tekrar excele taşıyalım
Access çalışma anında forma nesne ekleyemez eklenebilmesi için geçici olarak formun tasarım moduna geçmesi gerekir ki bu da uygulamada sorunlara neden olabilir
bunun yerine alt form kullanmayı deneyebilirsiniz ama aynı sorun alt formda da karşınıza çıkacaktır çünkü anladığım kadarıyla tarihler için de girilen tarih sayısı kadar metin kutusu eklenmek zorunda kalacak
Evet suailimi doğru yere taşımışsınız. Hatalı yerde açmışım. Dediğiniz gibi düşeyde liste deki isim sayısı metin kutusu, yatayda da ilk ve son tarih farkı kadar metin kutusu eklenmesi gerekecek. Visual basicde bu işlemi yapan komutlar olabilir mi? Yani forma for next ile saydırıp metin kutusu eklemesi yaptırılabilir mi? Uğraşıyorum lakin yapamıyorum.

Visual basıcı bilmiyorum Excel userformlarda yapılabiliyor, normal Access formlarında olmuyor diyebiliyorum ama Access userformu denemedim

Cvp: Access Otomatik Metin Kutusu - accessman - 01/04/2020

Sürekli form kullansan daha güzel olur

Sürekli form ise yaramaz onda da yine tarihler için metin kutusu eklemek gerekecek

Ama şöyle birşey olabilir tarih aralığı bir ay içinde 31 tane sabit metin kutusu eklenip aya gore gerekmeyen metin kutulari görünmez yapılabilir.