Skip to main content

AccessTr.neT


Excel Hücreden Veri Çekip Html Sayfasına Aktarmak

birbir
birbir
3
161

Excel Hücreden Veri Çekip Html Sayfasına Aktarmak

#1
Merhaba herkese,

Excelden belirli hücrelerden veri alıp Html sayfasına aktarıp işlem yapmam gerekiyor. Örnek verecek olursam,

F8 hücresindeki veriyi bir şekilde alıp, <h1>....</h1> etiketleri arasına yazdırmak gibi. Veya javascript'e değişken şeklinde verileri alıp, bu değişkenleri istediğim şekilde değiştirebilmeliyim ama bunlar simultane şeklinde olmalı. Yani exceldeki veriler değiştiğinde Html sayfasındaki veriler de güncel olarak değişmeli.

Verileri saniye saniye çekmesine gerek yok. Excelde bir butona tıklayınca oradan direkt web sayfasını açıp verileri orada da gösterebilir.

Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.
Cevapla
#2
VBA, Excel'deki hücrelerdeki veriyi çekmek ve Html dosyasını oluşturmak için oldukça güçlüdür. Örnek verecek olursak Range nesnesiyle hücrelerden veri alabilir ve FileSystemObject ile bir Html dosyası oluşturulabilir. Bir diğer yaklaşım ise JavaScript kullanarak Excel'de bir butona tıklandığında bir web sayfası açabilir ve bu web sayfasına veri Shell veya FollowHyperlink gibi Vba fonksiyonları ile aktarılabilir. Ancak örnek çalışmanız olmadan nasıl bir yardımda bulunmamızı bekliyorsunuz, sizin yerinize bizler proje geliştirmiyoruz.
Cevapla
#3
(27/03/2024, 23:42)atoykan yazdı: VBA, Excel'deki hücrelerdeki veriyi çekmek ve Html dosyasını oluşturmak için oldukça güçlüdür. Örnek verecek olursak Range nesnesiyle hücrelerden veri alabilir ve FileSystemObject ile bir Html dosyası oluşturulabilir. Bir diğer yaklaşım ise JavaScript kullanarak Excel'de bir butona tıklandığında bir web sayfası açabilir ve bu web sayfasına veri Shell veya FollowHyperlink gibi Vba fonksiyonları ile aktarılabilir. Ancak örnek çalışmanız olmadan nasıl bir yardımda bulunmamızı bekliyorsunuz, sizin yerinize bizler proje geliştirmiyoruz.

Öncelikle, yorumunuz için teşekkür ederim. Örnek olması amacıyla şu şekilde yazayım:

ornek_proje.xlsx
Alıntı:       A      B      C
1     9      4       3       Başlat

şeklinde 3 verili tablodan 9, 4 ve 3 rakamları bulunan A1, B1 ve C1 hücrelerinden veriler Başlat butonuna basılarak aşağıdaki HTML kodlarında kendi adlarının yazılı olduğu div'lere otomatik olarak aktarılacak ve ilgili sayfa açılacak.

ornek_proje.html
Kod:
<!DOCTYPE html>
<html>
<head>
    <title>Örnek Proje</title>
</head>

<body>
<div class="A1"> 9 </div>
<div class="B1"> 4 </div>
<div class="C1"> 3 </div>
</body>

</html>

Bu şekilde olmasını istiyorum.

Veya javascript olarak değişken şeklinde de aktarıp sonra kendim Html üzerinden işlem de yaptırabilirim, bu da uygundur. O da şu şekilde olmalı:

ornek_proje.js
Alıntı:var a1 = 9;
var b1 = 4;
var c1 = 3;

Dediğim gibi tek önemli nokta bu hücrelerdeki veriler değişeceği için butona bastığımda kendisi o Html sayfasını direkt açmalı ve güncel verileri göstermeli.

İnternette araştırdım ama bununla ilgili bir kod bulamadım. Örnek verdiğim şekilde siz gösterirsiniz çok memnun olacağım.

Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
Cevapla
#4
Anlamadız galiba! Burası program sipariş edeyim de yerime yapıversinler yaklaşımında olabileceğiniz mecra değil. Siz dosyanızı oluşturacak siz kodlayacaksınız takıldığınız yerde destek isteyeceksiniz veya fikir soracaksınız, biz o zaman destek vereceğiz.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task