Skip to main content

AccessTr.neT

iptal butonu

iptal butonu

Çözüldü #4
Kod:
vbCancel: Güncellenen alandan bir önceki alan olan "ad" alanına ad.SetFocus diyerek odaklanmasını sağladık ve Exit Sub diyerek döngüden çıkmasını sağladık. Güncellenen alana odaklanamaz. Bunun için güncellenen alana değil, başka bir alana odaklandık.
Hata veren ad.SetFocus ile ilgili açıklamayı okumamışsınız. Sizin örnek olarak verdiğiniz kaydet.zip dosyasından çıkan kaydet.mdb dosyasındaki formda iki alan vardı. Biri ad, diğeri soyad... Ben de soyad alının güncelleştirme sonrasında olayına o kodları yazdım ve ad alanına odaklanmasını sağladım. Yani iptal'e bastığınızda döngüyü başa aldım. Siz de bunu kendinize göre düzelteceksiniz. Formunuzdaki alanlardan herhangi birine odaklayacaksınız. Mesela, Deneme.SetFocus

Her text bölgesine yapmayın. Hatta text alanlarına bile yapmayın. Formun Güncelleştirme Sonrasında olayına koymanız bile yeterlidir. O ad.SetFocus bölümünü de film_adı_orijinal.SetFocus olarak değiştirin mesela...

Yalnız, bunlardan daha ziyade, İptal tuşunun bir işlevi olmalı. Siz sadece hiçbir şey yapmasın diyorsunuz. Hiçbir şey yapmaması ne demek? Hiçbir şey yapmasın derseniz kod "son yapılan değişikliği kabul et ve öyle bırak" olarak çalışacaktır. Mesela Evet/Hayır mesaj kutusunda Evet'i tıklayınca kaydediyor. Hayır'ı tıklayınca ise son yapılan değişiklikleri geri alıyor. Peki İptal'i tıklayınca ne olacak? Forma veri girişi kaldığı yerder devam edecekse, o zaman forma geri döndürmemiz lazım. Bunun için de bir alana odaklanmalı ve o alandan devam etmeli... Ha, tabi burda bi noktayı unutmayın: Eğer forma geri döndürülmenize rağmen hiçbir değişiklik yapmadan son yapılan değişikliklerle sonraki kayda falan geçecek olursanız bu defa uyarı almazsınız...

Lütfen dikkatle okuyun...

Kolay gelsin...
Diğer sorularınız için de lütfen forumumuzda arama yapın. O sorularınızın hepsinin cevabı daha önce defalarca verildi...
NZ Fonksiyonunun (İşlevinin) Ayrıntılı Anlatımı İçin Tıklayın...
DSum ve Sum Fonksiyonunun (İşlevinin) Ayrıntılı Anlatımı İçin Tıklayın...
DLookup Fonksiyonunun (İşlevinin) Ayrıntılı Anlatımı İçin Tıklayın...
Son Düzenleme: 20/04/2009, 11:52, Düzenleyen: tdsharun.

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da

Bu Konudaki Yorumlar
iptal butonu - Yazar: RkNxSR - 20/04/2009, 01:38
Cvp: iptal butonu - Yazar: tdsharun - 20/04/2009, 09:26
Cvp: iptal butonu - Yazar: RkNxSR - 20/04/2009, 11:07
Cvp: iptal butonu - Yazar: tdsharun - 20/04/2009, 11:48
Cvp: iptal butonu - Yazar: RkNxSR - 20/04/2009, 12:09
Cvp: iptal butonu - Yazar: tdsharun - 20/04/2009, 12:53
Cvp: iptal butonu - Yazar: C*e*l*o*y*c*e - 20/04/2009, 13:58
Cvp: iptal butonu - Yazar: RkNxSR - 20/04/2009, 20:36