Skip to main content

AccessTr.neT

Onay Kutu kodu nasıl olmalıdır?

Onay Kutu kodu nasıl olmalıdır?

Çözüldü #2
Sevgili dostum, programın tablo yapısında ciddi sorunlar var. İlişkiler ihtiyaca cevap verecek gibi değil ya da ben senin kurguladığın mantığı anlayamadım. Örneğin Oturanlar tablosu ile YönetimGelirleri tabloları arasındaki ilişki için Adı alanını kullanmışsın. Ayrıca her iki tablodada KapiNo alanı var. Bunlar gereksiz. Doğrusu; ana tobloda bir ID alanı olmalı ve bu alan Pimary Key (Birincil Anahtar) özelliğine sahip olmalı. İlişkinin çoklu tarafı diye adlandırdığımız ikinci tabloda ise bu ID değerle aynı özelliklerde ama Primary Key olmayan bir alan oluşturulmalı ve ilişki bu iki alan arasında bire çok şeklinde oluşturulmalıdır. Bence bu sorunları çözmeden, form bazlı sorunlarla çok fazla ilgilenme. Ayrıca sorunuzun cevabı oldukça basit. Tek yapmanız gereken sözü geçen düğmenin altındaki Sql kodlarına bir Where cümleciği ile her iki formadi KapiNo alanlarını kriter olarak kullanır, sorunu çözersiniz. Ama dediğim gibi her iki tabloda kapino alanı olması veri tekrarı dediğimiz gereksiz ve kontrol edilemez sorunlara yol açar ve veriler arası tutarlılığı riske atar. İyi çalışmalar.
Son Düzenleme: 25/05/2009, 14:59, Düzenleyen: mesudi.

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da

Bu Konudaki Yorumlar
Onay Kutu kodu nasıl olmalıdır? - Yazar: assenucler - 25/05/2009, 13:50
Cvp: Onay Kutu kodu nasıl olmalıdır? - Yazar: mesudi - 25/05/2009, 14:58
Cvp: Onay Kutu kodu nasıl olmalıdır? - Yazar: mesudi - 25/05/2009, 16:48
Cvp: Onay Kutu kodu nasıl olmalıdır? - Yazar: mesudi - 26/05/2009, 20:06
Task