Skip to main content

AccessTr.neT

İki ayrı tabloda bulunan iki sayı alanının otomatik artması

İki ayrı tabloda bulunan iki sayı alanının otomatik artması

Çözüldü #7
(09/12/2009, 15:06)danke yazdı: Sizin örnekte yaptığınız işlemle "Kimlik" alanında alt formda olan tüm kayıtların bir fazlasını veriyor güzel, benim istediğim ise hem alt form hem üst formda bulunan tüm kayıtların bir fazlasının "eburosayisi" alanına yazılması, (O alana sayı yazılması gerekiyor ki, daha sonra onlara göre istatistik de tutulabilsin, yani sayı hayali olmayacak)

Kimlik alanı mı? Kimlik alanında herhangi bir şey yapmadım ki ben !...
Örneği yeterince iyi inceleyemediniz sanırım veya hala farklı bir şey istiyor ama farklı anlatıyorsunuz veya biz anlamıyoruz.

Yil formunda yani üst formda "eburosayisi" alanına son kaydi bir artırarak, otomatik olarak değer atıyoruz.
Yani sonuçta o yıldaki kayıt sayısı değerini almış oluyor.
Kod:
Me.eburosayisi = Nz(DMax("eburosayisi", "Data", "Year([eburotarihi])=" & [Forms]![Yil]![Yil]), 0) + 1
Alt formda ise, üstteki aynı değeri eburosayisi alanına atmış oluyoruz. Böylece 2 alan aynı değere sahip olmuş oluyor.
Kod:
Me.eburosayisi = [Forms]![Yil]!Data.Form.eburosayisi
Siz açılan kutu ile yapmaya çalışmışsınız ama o an açık olan kayda bilgi girildiğini varsayıp,
Üstteki formdaki o an da açık olan kaydın kimlik alanının değerini, alttaki formdaki edatasayi alanına atıyoruz.
Kimlik dediğiniz yer sanırım burası.
2 tablo arasındaki bağlantıyı sağlayan alanlar bunlar.
Kod:
Me.edatasayi = [Forms]![Yil]![Data].[Form]![Kimlik]
Yaptığımız örneklerdeki çalışmaları inceleyerek mantığını anlamaya çalışın, böylece nasıl istiyorsanız o şekilde kendinize göre uyarlayabilirsiniz.

Bu alanları ne için kullanacağınızı anlasam belki de farklı şeyler önereceğim.
Bildiğini bilenin arkasından git, bildiğini bilmeyeni uyar, bilmediğini bilene öğret, bilmediğini bilmeyenden kaç.
Konfüçyüs

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da

Bu Konudaki Yorumlar
Cvp: İki ayrı tabloda bulunan iki sayı alanının otomatik artması - Yazar: Seruz - 09/12/2009, 16:38
Task